Джерело: www.radiosvoboda.org
Чому деякі письменники вийшли з організації?Письменниця та правозахисниця Лариса Денисенко заявила у фейсбуці про свій вихід із ПЕН-клубу.
«Мій вчинок можна сприймати як егоїстичний, але я ціную свою особисту репутацію. Я працюю з темою захисту прав жінок, недопустимістю сексуалізованого насилля», – пояснює своє рішення.
Також письменниця додала, що помітила в комунікації деяких учасників «знецінення голосів жінок», «демонстрацію дивовижної привілейованої глухоти», «заперечення вразливості і болі інших».
Лариса Денисенко під час дискусії в рамках премії імені Георгія Гонгадзе. Київ, 14 травня 2024 року
«Постає питання власної спроможності і потреби бути в інтелектуальній спільноті, де вразливі голоси не просто залишаються у меншості, так частіше за все і буває, але настільки мало підтримуються, що просто тонуть в агресивних випадах колег, – написала Денисенко. – І для захисту цих голосів, певне, чесніше залишатися не у спільноті, а пропонувати зовнішній захист».
Письменник та військовослужбовець Ілларіон Павлюк написав, що подав заяву на вихід із ПЕН-клубу – на тлі того, що більшість членів проголосували проти виключення Юрія Винничука.
Ілларіон Павлюк
«Я вважаю, що правозахисна роль «ПЕН» – це об’єднувати майстрів слова для захисту прав людини. І що це важливіше, ніж об’єднуватися й захищати одне одного. Але я в меншості. «ПЕН» прийняв рішення, яке більше пасувало би профспілці. Що теж може бути, чому ні. Просто я вступав не в профспілку», – пояснив свою позицію Павлюк.
Що передувало дискусіям?7 березня Виконавча рада українського ПЕН ухвалила рішення про виключення Юрія Винничука з організації. Це сталося після того, як письменник написав колонку, у якій зреагував на звинувачення в домаганнях, висунуті професору Львівського національного університету Йосипу Лосю.
Винничук згадував у публікації свої студентські часи, коли такі домагання були «буденною справою». Також він пише, що нібито у ті часи зґвалтування нетверезих жінок не вважалося злочином і міліція радше б «посміялася, якби дівчина написала заяву».
Письменник Юрій Винничук. 25-й Форум видавців у Львові, 19 вересня 2018 року
У ПЕН-клубі тоді заявили, що організація «не толерує проявів гендерно зумовленого насильства». Виконавча рада спершу вирішила виключити Винничука з організації. Це спричинило дискусії у спільноті ПЕН, як повідомляє пресслужба.
Утім, письменник залишився в організації – 27 березня за це проголосували на загальних зборах ПЕН-клубу його учасники. Голосування було таємним. Виключення Винничука підтримали 42 людини, проти проголосувало 74 із 116 зареєстрованих.
Рішення Загальних зборів мають вищу силу, ніж рішення Виконавчої ради, тому Винничук залишився членом Українського ПЕН-клубу.
Це спричинило нову хвилю дискусій, уже щодо самого ПЕНу.
Як реагує письменницька спільнотаКінорежисерка та письменниця Ірина Цілик написала у фейсбуці, що «впродовж останнього тижня-двох» теж міркує про те, щоб написати заяву про вихід із ПЕН.
«Виявилося, що члени і членкині українського ПЕН мають не просто різні погляди на певні речі, а доволі несхожі базові цінності, – пише Ірина Цілик. – Якби ж ви знали, скільки всього полізло на поверхню… Відверті газлайтинг, менсплейнінг і неприховане хамство, не кажучи вже про дрібні маніпуляції. І все це за мовчазної підтримки (або ні? Але як же знати, коли мовчать) більшості».
Ірина Цілик
Водночас вона наголосила, що поки що не ухвалила остаточного рішення:
«Не можу не зважати на всіх тих інших людей з організації, які в останні роки зробили так багато добрих справ (причому переважно на волонтерських засадах). Мені не хотілося би побачити, як усе це посиплеться, а плоди їхньої роботи постраждають».
Письменник, літературознавець і військовослужбовець Остап Українець вважає:
«Ця історія вчить нас, що сексизм, мізогінія і виправдовування домагань – це нормально, якщо ваша організація проголосує, що це нормально».
Письменниця Світлана Поваляєва повідомила, що голосувала за виключення Юрія Винничука з ПЕН-клубу.
Не хотілось би побачити, як усе посиплеться
«Вважати публічну колонку художнім текстом, автора – ліричним героєм, а висловлені думки – хитрою стилістичною фігурою – гідне подиву лицемірство (адже повірити у щирість таких тверджень – це розписатися у власній неосвіченості). Отже, форма і тон цієї колонки вказують на світогляд автора цілком однозначно. Світогляд, який для мене є неприйнятним», – написала Поваляєва.
Вона додала, що шкодує з приводу того, що Ілларіон Павлюк та Лариса Денисенко вирішили покинути ПЕН.
«Боляче бачити, як робота людей, яких я поважаю і люблю, знецінюється через присутність однієї людини і кількох захисників цієї людини, – пише Світлана Поваляєва. – Висловлюю також свою підтримку Виконавчій раді ПЕН та колегам, з якими ми маємо спільні цінності».
Письменник і перекладач, член ПЕН-клубу Остап Сливинський додав таке щодо рішення колег:
«Без таких, як вони [Денисенко і Павлюк] ПЕН може стати «зрізом у гірший бік». НСПУ 2.0».
Сливинський також прокоментував процедуру голосування:
«Я б не міряв усіх 74-х членів ПЕН, які проголосували проти виключення Винничука, одним аршином. Впевнений: якби питання Винничука було винесене на загальне обговорення відразу, результат був би іншим. Може, й не виключили б, але не було б таких разючих цифр. Не було б цього сорому».
Він додав, що залишається в ПЕН.
Ситуація нагадує метушню навколо дрібʼязкового, коли триває боротьба за виживання
Письменниця і військовослужбовиця Ярина Чорногуз поділилася, що вважає висловлювання Винничука у його статті «відразливими».
Водночас вона повідомила, що не збирається «виходити з PEN показово чи пробувати нищити репутацію цієї важливої інституції дописами».
«Особисто мені ця ситуація нагадує метушню навколо чогось дуже дрібʼязкового і снобічного, коли тривають часи боротьби за виживання та потреби консолідуватися навколо дійсно важливих речей», – вважає Чорногуз.
Вона зауважила, що набагато більше цінує «волонтерську діяльність ПЕН», «постійні поїздки у фронтові міста з допомогою для військових та заходами і підтримку тих членів організації, які є військовими».
Літературна критикиня та редакторка у видавництві «Темпора» Богдана Романцова повідомила, що голосувала за виключення Винничука з ПЕН й поділилася враженнями, як проходило голосування:
«Мені шкода було побачити, з якою зневагою висловлювалися деякі з тих, хто голосував проти. Які пейоративи вони кидали співрозмовницям лише тому, що ті думали інакше. Це не була поважна розмова».
Водночас Богдана Романцова висловила підтримку Виконавчій Раді організації.
«Давайте все ж встоїмо у цій бурі. У нас забагато важливих тем, які ще треба проговорити», – написала вона.
Катерина Зарембо
Дослідниця суспільних наук, членкиня ПЕН, парамедикиня Медичного батальйону «Госпітальєри» Катерина Зарембо вважає есей Винничука таким, що «суперечить цінностям ПЕН і його правозахисній природі».
Водночас вона проголосувала проти виключення Винничука:
ПЕН як інституція потребує розробки чіткої процедуриКатерина Зарембо
«Суто з процедурних міркувань. Морально правильне рішення, здійснене поза процедурою, підриває інституцію, бо може відкрити скриньку Пандори, щойно у Виконавчій раді опиняться люди з іншими цінностями».
На думку Катерини Зарембо, «ПЕН як інституція потребує розробки чіткої процедури та передумов до позбавлення членства в організації».
«Щойно такі правила будуть розроблені, я готова особисто ініціювати виключення Винничука і не тільки з ПЕН», – додала Зарембо.
Заступник гендиректора Українського інституту Алім Алієв звернув увагу на «права людини, які не можуть бути вибірковими».
«Не можна відстоювати права письменників, вегетаріанців, іудеїв чи кримських татар і водночас ігнорувати або порушувати права жінок – так це не працює», – пише Алієв.
На його думку, дискусія навколо ПЕН є «не гендерно зумовлена, а ціннісно».
«Нехай нам вистачить мудрості пройти її гідно, хоча вже з’явилося чимало неприємного, додав Алім Алієв. – Адже ядро ПЕН – це світлі й талановиті люди, які створили й продовжують будувати цю інституцію на правозахисних засадах. І цей фундамент важливий не лише для двохсот її членів, а й для набагато ширшої спільноти. Інакше програємо ми всі».
Натомість відома львівська журналістка Тетяна Вергелес, не поділяючи погляди Юрія Винничука, які він висловив у своїй колонці, побачила у цій ситуації відголоски радянських часів.
«Чим ми кращі за тих, хто був при владі в комуністичні часи? Я була «там», у радянських часах, більше не хочу – не хочу, щоб кожному з нас аж так затикали рота. Дещо переживши в радянські часи, особливо ціную демократичні підходи і бажання не покарати, а порозумітися, переконати одне одного, не принижуючи», – написала Вергелес на своїй сторінці у фейсбуці.
Чим займається Український ПЕН-клубЦе культурна і правозахисна громадська організація, що об’єднує українських авторів – журналістів, письменників, драматургів, науковців, видавців, перекладачів, правозахисників, культурних менеджерів, фотографів, ілюстраторів. Є одним із 146 національних центрів Міжнародного ПЕН.
Володимир Єрмоленко
Президент Українського ПЕН-клубу Володимир Єрмоленко у контексті дискусій перелічив, чим займається організація:
«Це постійні поїздки на прифронтові території. Це події про українську літературу в маленьких містечках, куди рідко хто заїжджає. Це допомога бібліотекам українськими книжками – зокрема і бібліотекам близько кордону чи лінії фронту, від Глухова до Херсона. Це допомога бібліотекам зруйнованим і пошкодженим. Це постійні поїздки до військових, купівля і привезення автівок та багатьох інших речей. Це закупівля книжок для військових і розмови про книжки з військовими».
Єрмоленко розповів також, що сам, попри рішення більшості, підтримав виключення Винничука з організації.