Джерело: www.bbc.com
Автор фото, BBC/Getty Images
- Author, Жанна Безп’ятчук
- Role, ВВС Україна
- 26 березня 2025
В останні тижні погляди всього світу пильно стежили за Саудівською Аравією, а точніше за мирними перемовинами, які відбуваються у різних комбінаціях та різними складами делегацій між США, Росією та Україною.
ВВС розбиралась, чому саме ця країна стала майданчиком, де вирішується доля миру в Україні.
Амбіції в пустелі
170 кілометрів у пустелі на північному заході Саудівської Аравії – саме такою мала б бути довжина The Line, гігантського міста майбутнього.
Воно мало б бути таким єдиним у світі й жодне інше людське поселення не могло б дорівнятися до нього за інноваційністю. Це зелене місто – візія коронного принца Мухаммеда ібн Салмана, фактичного лідера країни. Той почав втілювати її в життя в 2021-му.
Зрештою, від таких масштабів будівництва довелося відмовитися.
Перша частина цієї пустельної оази простягнеться лише на кілька кілометрів. Це виявилося задорого навіть для країни, що є найбільшим експортером нафти в світі.
Але приховані за The Line глобальні політичні та економічні амбіції Саудівської Аравії нікуди не зникли. Й однією з найбільш актуальних для України нині є готовність Королівства надавати майданчик та бути посередником у мирних переговорах.
Публічно про це говорили принаймні з літа 2024 року. Непублічно, ще з 2023 року українське МЗС та в Офіс президента розглядали цю країну як одного з найбільш важливих партнерів на Глобальному Півдні.
Саме в саудівському місті Джидда пройшла друга зустріч у рамках підготовки Саміту миру 2024 року. З усіх зустрічей і самітів на підтримку “формули миру” президента Зеленського це був єдиний раз, коли в цих заходах взяв участь представник Китаю – спецпосол з питань Євразії Лі Хуей.
І це було результатом впливу саме тієї держави, де проходила зустріч, переконаний Мохаммад Фараджаллах, головний редактор видання “Україна по-арабськи”, експерт з українсько-арабських відносин.
Автор фото, Ukrainian Presidency Handout/Anadolu via Getty Images
Підпис до фото, Президент України Володимир Зеленський на зустрічі зі спадкоємним принцом і прем’єр-міністром Саудівської Аравії Мухаммедом ібн Салманом у Джидді, 11 березня 2025 рокуСьогоднішня Саудівська Аравія не задовольняється роллю однієї із найвпливовіших країн арабського світу. Вона готова змагатися за роль лідера одночасно й арабського світу, й ісламського світу, в якому її давнім ворогом є Іран, і ширше – за роль глобального гравця.
“Саудівська Аравія прагне бути регіональним лідером і завдяки посередництву на мирних переговорах заробляє для цього репутаційні бали”, – пояснює її основну мотивацію Ілія Куса, аналітик із питань міжнародних відносин.
За столом між українською та американською делегаціями на переговорах у Джидді 11 березня цього року та в Ер-Ріяді 23 березня сиділи представники Королівства.
З одного боку, вони виконували лише церемоніальну роль нейтрального спостерігача. Тобто ця країна гостинно приймає делегації України, Росії та США, сама не впливаючи на суть перемовин.
“Ця роль дипломатичного майданчика є механічною наразі”, – зауважує Ілія Куса.
З іншого боку, це може бути початком значно серйознішої і більшої залученості арабського світу до посередництва у переговорах. Особливо якщо човникова дипломатія самих США не дасть бажаного результату, якого так сподівається американський президент Дональд Трамп.
Якщо його спрощений бізнес-підхід до мирного врегулювання не спрацює, така країна, як Саудівська Аравія, на думку експертів, може запропонувати глибший погляд на те, як можна домовлятися й балансувати. І для цього вона має достатньо досвіду.
Вона вже виступала посередницею в інших конфліктах: у Ємені, в Судані, у протистоянні між палестинськими Хамасом та Фатхом.
Крім того, Мухаммед ібн Салман потребував згаданих “репутаційних балів” після вбивства в саудівському консульстві в Стамбулі опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі в жовтні 2018 року. Американська розвідка заявила тоді про причетність до злочину саме саудівських чиновників.
“Червоні лінії” України без України та дзвінок французам
На тлі перших раундів переговорів та човникової дипломатії США медіа Саудівської Аравії пробують детальніше пояснити позиції всіх учасників. Але за коментарями щодо України там досі звертаються до росіян.
Приміром, “червоні лінії” та “суворі умови” України на переговорах в ефірі найбільшого телеканалу країни Al Arabiya “