Головна Без категорії Як Україна і США співпрацювали і сварились через стратегію війни, Москву, Курськ,...

Як Україна і США співпрацювали і сварились через стратегію війни, Москву, Курськ, Бахмут і контрнаступ...

15
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, Щоденно американські та українські військові визначали пріоритетні цілі30 березня 2025

До повернення Дональда Трампа США співпрацювали із Україною в боротьбі проти Росії набагато глибше, ніж здавалося, пише New York Times. Видання опублікувало велике розслідування про “надзвичайне партнерство розвідки, стратегії, планування та технологій, еволюція та внутрішня робота якого були відомі лише вузькому колу осіб”.

Як стверджує NYT, американська база в німецькому Вісбадені надавала ЗСУ координати російських військ на російській території.

Ця операція мала назву Task Force Dragon, і її завдання полягало в тому, щоб компенсувати перевагу Росії в живій силі та озброєнні.

Щоденно американські та українські військові визначали пріоритетні цілі, розвідники вивчали супутникові знімки, радіовипромінювання та перехоплені повідомлення, щоб знайти російські позиції, координати яких потім передавали ЗСУ, йдеться в публікації.

“Червоні лінії” адміністрації Байдена постійно відсовувалися, пише NYT. Хоча Вашингтон від самого початку повномасштабного вторгнення наполягав, що не збирається брати у війні прямої участі, в якийсь момент близько десятка американських військових радників опинилися в Києві, стверджують автори статті.

За їхніми даними, пізніше група розширилася до трьох десятків людей, а військовим радникам у результаті нібито дозволили відправитися в українські командні пункти, розташовані ближче до місць бойових дій.

У 2022 році штаб американського ВМС дозволив давати ЗСУ дані для ударів морськими дронами по російських військових кораблях, йдеться в розслідуванні.

За даними NYT, ЦРУ дозволили підтримувати українські операції в кримських вводах.

Автори також стверджують, що в січні 2024 року американські та українські військові офіцери у Вісбадені спільно спланували кампанію – з використанням ракет дальнього радіуса дії, доставлених коаліцією, і українських дронів – для атаки на близько 100 російських військових об’єктів у Криму.

Проблеми з контрнаступом

Згідно з даними NYT, літній контрнаступ ЗСУ в 2023 році також став предметом обговорень і планування у Вісбадені.

Провалу контрнаступу в 2023 році “посприяли політичні розбіжності в Україні”, пише видання.

Кампанія мала “надати імпульс” Україні після тріумфів першого року повномасштабного вторгнення. Але вже після того, як партнери провели військові навчання у Вісбадені, узгодили стратегію, “план стрімголов врізався в українську політику”

За даними видання, головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний підтримав план, центральною частиною якого був штурм у напрямку південного міста Мелітополь, який мав перерізати російські лінії постачання.

Автор фото, Олександр Сирський

Підпис до фото, У розслідуванні NYT описує багато моментів, пов’язаних із конкуренцією між Сирським та ЗалужнимАле його суперник і підлеглий, генерал-полковник Олександр Сирський нібито мав власний план – завдати удару російським військам в окупованому східному Бахмуті. Президент Володимир Зеленський, пише NYT, став на його бік і розподілив боєприпаси та сили між двома головними фронтами замість одного.

Видання пише, що на Ставці Залужний вирішив, що генерал Олександр Тарнавський отримає 12 бригад і більшу частину боєприпасів для головного удару – на Мелітополь. Генерал-лейтенант Юрій Содоль удаватиме наступ на Маріуполь, щоб заплутати росіян, а Сирський очолить допоміжний удар на сході навколо Бахмута.

“Тоді слово взяв Сирський. За словами українських посадовців, генерал заявив, що хоче відійти від плану й провести повномасштабний наступ, щоб вибити росіян із Бахмута”, – пише видання. За їхніми даними, Сирський навіть планував просунутися до Луганська.

Американцям не повідомили про результати засідання. Але потім розвідка США помітила, що українські війська й боєприпаси “рухаються в напрямках, які не відповідали узгодженому плану”.

Українці так і не повернули Бахмут, і за кілька місяців контрнаступ закінчився провалом. Росія тепер мала перевагу, пише видання.

У розслідуванні NYT також описує багато інших моментів, пов’язаних із конкуренцією між Сирським та Залужним, а також розповідає про комунікацію українських головнокомандувачів із американцями.

Суперечки між США та Україною

14 квітня 2022 року українські військові завдали нищівного удару по Чорноморському флоту Росії та потопили ракетний крейсер “Москва”, флагман російського флоту, що викликало негативну реакцію в США.

NYT пише, що в середині квітня 2022 року американські та українські офіцери проводили рутинну розвідку, коли на екранах їхніх радарів з’явилося щось несподіване.

Американці були розлючені, тому що українці не попередили їх про це, а також здивовані, що Україна мала ракети, здатні досягти корабля.

Вони панікували, пише NYT, тому що “адміністрація Байдена не мала наміру дозволити українцям атакувати такий потужний символ російської могутності”.

Автор фото, Mike Right/Twitter

Підпис до фото, Американці були розлючені, що українці не попередили їх про атаку на “Москву”Ще одним таким кроком “до порушення довіри” американці розцінили операцію України в Курській області в 2024 році.

Як відзначає видання, станом на літо 2024 року українська армія на півночі та сході була небезпечно розтягнута. Проте головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський продовжував говорити американцям, що йому “потрібна перемога”.

В березні американці виявили, що українська військова розвідка таємно планує наземну операцію на південному заході Росії. Тоді начальник київської резидентури ЦРУ поставив керівника ГУР Кирила Буданова перед фактом: якщо українці перетнуть кордон з Росією, це буде без американської зброї і розвідданих.

На початку серпня українці зробили загадковий натяк на те, що щось відбувається на півночі, пише NYT. Саме тоді генерал Сирський зробив свій хід – відправив війська через південно-західний російський кордон, в Курську область.

Справа не лише в тому, що українці тримали в невіданні американців, пише видання, “вони таємно перетнули взаємно узгоджену лінію, вивізши обладнання, надане коаліцією, на російську територію”.

Раніше Україна та США визначили зону у Росії, по якій українці могли стріляти з американської зброї, а командування у Вісбадені могло би підтримувати їхні удари розвідувальною інформацією. Це зробили, зокрема, для запобігання гуманітарній катастрофі на Харківщині.

“Це був не майже шантаж, а саме шантаж”, – прокоментував високопосадовець Пентагону.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Українці утримували плацдарм на Курщині понад сім місяцівПісля початку курської операції американці могли б зупинити свою підтримку, але вони знали, що це, як пояснив представник адміністрації США, може призвести до великих жертв серед українських військових на Курщині. Вони могли загинути, якби їх не прикривали ракети HIMARS і американська розвідка, пояснює видання.

Однією з цілей операції, як пояснив американцям президент Володимир Зеленський, був важіль впливу – захоплення і утримання російської землі, яку можна було б обміняти на українську в майбутніх переговорах.

Але вже в березні стало відомо, що Україна поступово виводить військовий контингент із Курської області Росії.

Нещодавно президент Володимир Зеленський заявив, що пауза з наданням розвідданих з боку США не вплинула на погіршення становища українських військ у Курській області.




реклама у Нововолинськ