Головна Без категорії Трамп каже, що Зеленський хоче вийти з угоди про копалини й погрожує...

Трамп каже, що Зеленський хоче вийти з угоди про копалини й погрожує “великими проблемами”

11
0

Джерело: www.bbc.com

Трамп каже, що Зеленський хоче вийти з угоди про копалини й погрожує “великими проблемами”

Автор фото, Getty Images

56 хвилин(и) тому

Президент США Дональд Трамп заявив, що Володимир Зеленський хоче вийти з угоди щодо видобутку корисних копалин. Він попередив українського президента про “великі проблеми”, якщо він це зробить.

“Він намагається вийти з угоди щодо рідкісноземельних металів, і якщо він це зробить, у нього виникнуть проблеми, великі, великі проблеми”, — цитує Трампа агентство Reuters.

“Він хоче бути членом НАТО, але він ніколи не стане членом НАТО. Він це розуміє” — сказав американський президент журналістам на борту президентського літака.

Минулого тижня світові ЗМІ повідомляли, що США представили Києву оновлений проєкт угоди, який передбачає майже повний контроль США над усіма родовищами корисних копалин України без гарантій безпеки для Києва.

Зеленський підтвердив, що Україна отримала документ. До цього, на пресконференції в Парижі у четвер, він заявив, що умови угоди щодо надр постійно змінюються.

Новий текст угоди не оприлюднений офіційно, але українські політики та ЗМІ, а також провідні західні видання аналізують її за текстами, які отримали від своїх джерел.

Загальні оцінки – шоковано-негативні – здебільшого збігаються. Одне з найголовніших положень угоди – Україна має визнати раніше надану допомогу від США як борг.

Однак президент України готовий говорити про нову підтримку, а не борги.

“Я не хотів би, щоб було відчуття у США, що Україна проти в цілому. Ми показували постійно наші позитивні сигнали”, – сказав Зеленський.

Що в проєкті угоди

“Текст, який я бачив, це прям ЖАХ”, – написав про нову угоду член фінансового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк, посилаючись на 58-сторінковий документ.

За його словами, пропозиції США передбачають відшкодування допомоги, що її Сполучені Штати надали Україні від початку російського вторгнення у 2022 році.

“Внесок США – вже надана нам допомога з 2022”, – написав депутат.

Серед інших головних моментів нової угоди у викладі Ярослава Железняка зокрема такі (формулювання автора збережені – Ред.):

  • Управління (спільним інвестиційним фондом. – Ред.) – 5 людей, 3 з них від США з повним правом вето.
  • Мова вже йде про всі копалини. Тобто там і нафта, і газ, і нові, і існуючі.
  • По всій території України.
  • Мова про видобуток і державними, і приватними кампаніями.
  • Гроші конвертуються одразу у валюту.
  • Гроші фонду виводяться за кордон. Якщо раптом з нашої сторони щось не дійшло – доплачуємо.
  • Безстрокова угода.
  • Права “першої ночі” на всі нові інфраструктурні проекти і право вето на продаж ресурсів іншим країнам.
  • Нічого про гарантії безпеки. Навіть натяку.

Депутат Железняк також висловлює впевненість, що у такому вигляді український парламент не ратифікує угоду. І навіть припускає, що офіс президента та уряд теж навряд чи погодяться підписати її.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Володимир Зеленський і Дональд Трамп під час зустрічі у ВашингтоніЗМІ – українські та закордонні, автори яких кажуть, що також бачити текст угоди, запропонованої США, подають практично такі самі відомості про її зміст.

Головний редактор “Європейської правди” Сергій Сидоренко написав, що “підписувати угоду в такому вигляді немає сенсу”.

У Financial Times написали, що США просувають нову широкомасштабну угоду, аби отримати контроль над українськими мінеральними та енергетичними ресурсами, а також інфраструктурою – портами, трубопроводами, переробними потужностями, залізницею і дорогами, але не пропонують жодних безпекових гарантій навзаєм.

На думку британського видання, це є “агресивним розширенням попередніх вимог” та “різкою ескалацією” апетитів адміністрації Трампа.

Вторинні санкції проти Росії?

Напередодні в інтерв’ю телекомпанії NBC Дональд Трамп заявив, що готовий запровадити вторинні санкції проти російських нафтопродуктів, якщо Росія та Україна не домовляться про припинення вогню.

Трамп сказав, що “був дуже злий і розлючений”, коли Путін почав заявляти про неповноважність Зеленського і заговорив про зміну керівництва в Україні.

Президент США вважає, що нещодавні коментарі російського президента, в яких той закликав до створення в Україні перехідного уряду, що могло б фактично прибрати Зеленського від влади, були “не в правильному напрямку”.

“Якщо ми з Росією не зможемо укласти угоду про припинення кровопролиття в Україні, і якщо я вважатиму, що це вина Росії…, я введу вторинні мита на нафту, на всю нафту, що надходить із Росії”, — цитує його NBC.

“Якщо ви купуєте нафту в Росії, ви не можете вести бізнес у США. На всю нафту буде накладено тариф у розмірі 25%, від 25 до 50 пунктів”, – сказав Трамп.

Дональд Трамп також сказав, що збирається знову поговорити з Путіним наступного тижня.




реклама у Нововолинськ