Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Alexander Stubb/X
Підпис до фото, Спільне фото Дональда Трампа і Александра Стубба за грою в гольф у Мар-а-Лаго, Флорида
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- Twitter, @BBC_ua
- 47 хвилин(и) тому
В Україні обговорюють майстер-клас із дипломатії, який президент Фінляндії Александр Стубб дав після того, як майже сім годин провів із Дональдом Трампом в його маєтку в Флориді. Там вони вдвох поснідали, пообідали і пограли в гольф.
Невдовзі після цієї зустрічі Трамп дав інтерв’ю телекомпанії NBC, де заявив, що розлючений на Путіна через його заяви про неповноважність Зеленського і готовий накласти на Росію вторинні санкції, якщо угода про припинення вогню не запрацює.
Це пролунало доволі несподівано, бо раніше Трамп намагався усіляко уникати критики Росії і Путіна.
Раунд гольф-дипломатії, схоже, справив на Трампа позитивне враження, пише Guardian в своїй статті.
Про те, що Трамп втрачає терпіння через тактику російського президента затягувати з припиненням вогню, заявив після зустрічі з Трампом і Александр Стубб.
Президент Фінляндії розповів, що під час гри в гольф Трамп сам запитав його, чи можна довіряти Путіну, і він сказав, що “ні, не можна”.
Хоч візит Стубба до Мар-а-Лаго був неформальним, “кількагодинна гра в одній команді з Трампом в гольф і дружній обід після неї дали можливість проговорити в деталях стільки питань, яких сторони не змогли б торкнутися і в трьох офіційних зустрічах в Овальному кабінеті”, написав у своєму фейсбуці експосол України в США Валерій Чалий.
Як же це вдалося президенту Фінляндії, і що Трампу потрібно від нього?
Александр Стубб і його позиція
Про візит Александра Стубба не оголошували заздалегідь, хоча, як пише фінське видання Yle, зустріч готували давно.
Стубб повідомив, що перед поїздкою він поговорив із ключовими союзниками, в тому числі з президентом Зеленським, президентом Франції Еммануелем Макроном, прем’єр-міністром Кіром Стармером, усіма прем’єрами країн Північної Європи і керівництвом ЄС.
Після зустрічі з Трампом він знову поговорив із Зеленським.
“Я сказав про рішучу підтримку Фінляндії та Європи Україні в агресивній війні проти Росії. А ініціатор цієї агресивної війни був лише один”, – сказав Стубб про те, як пройшла його розмова з Трампом у Флориді.
Александр Стубб – давній прихильник України.
Колишній міністр закордонних справ і прем’єр Фінляндії приїжджав до Києва ще до повномасштабного вторгнення Росії, і переконаний в тому, що Україна в жодному разі не має поступатися своїми територіями.
У Європі та США часто іноді лунають думки, що Україна могла би піти так званим фінським шляхом.
Тобто зробити як Фінляндія, яка після війни з СРСР в 1944 році поступилася частиною своїх територій та частиною суверенітету, але отримала шанс на самостійне життя та розвиток.
Тоді у країни забрали всі території, які СРСР захопив під час Зимової війни, також Москва отримала вплив на ухвалення ключових державних рішень Гельсінкі, зокрема щодо зовнішньої політики.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Перед гольфом із Трампом Стубб добре підготувався, поговоривши із багатьма союзниками. На фото – з Кіром Стармером, до якого президент Фінляндії поїхав після суботи у Флориді. Стармер – один із небагатьох лідерів, якому вдалося провести успішну зустріч із американським президентомАле сам Стубб вважає інакше.
“Основа державності ґрунтується на трьох стовпах – незалежність, суверенітет та територіальна цілісність. Фінляндія у 1944-му за сталінським миром втратила дві з них. Ми зберегли незалежність, але ми втратили суверенітет в ухваленні рішень (про зовнішню політику держави. – Ред), а також втратили 10% нашої території”, – сказав він у березні на пресконференції в Гельсінкі.
Розмовляючи з Трампом в Мар-а-Лаго, Стубб запропонував призначити 20 квітня датою, до якої президент Росії має піти на повне припинення вогню в Україні.
“Тому що потрібен дедлайн. Тому що це Великдень. І тому, що президент Трамп буде на посаді вже три місяці”, – пояснив президент Фінляндії.
Росія хоч і погодилася на припинення ударів по енергетиці України, на днях Зеленський заявив, що вона і далі продовжує бити по енергетиці в різних регіонах.
Крім того, не вдалося досягти остаточного перемир’я і в Чорному морі – попри заяви США про те, що воно мало запрацювати вже, Росія каже, що спочатку з неї мають зняти частину санкцій.
Трамп, за словами Стубба, “досить нетерпляче ставиться до дій Росії, до такого роду інтриг і зволікань щодо припинення вогню”.
“Я намагався пояснити, що це цілком нормальна російська поведінка. Спочатку ми про щось домовляємося – а потім знову ставимо умови”, – розповів Стубб на пресконференції в Лондоні, куди відправився наступного дня після Флориди на зустріч із прем’єр Стармером.
На питання, як Трамп висловить свою нетерплячість до Путіна, Стубб відповів, що все стане зрозумілим протягом кількох днів.
“Коли ви проводите сім годин із кимось, ви, щонайменше, отримуєте інтуїтивне уявлення про напрямок, в якому ми рухаємося”, – сказав президент Фінляндії.
Гольф-дипломатія
Але як Стуббу вдалося знайти підхід до Трампа та обговорити із ним так багато серйозних питань у неформальній обстановці?
Відповідь – гольф.
Американський президент любить грати в гольф, а Стубб професійно займався цим видом спорту, хоча, як він зізнався, це була його “друга гра за останні 15 років”.
“Ви розумієте, що таке гра в гольф? Це не хокей. Ти довго ходиш по полю, говориш, шукаєш м’яч…”, – розповів про враження від візиту Стубба журналіст Віталій Портников. На його думку, не надто поспішна гра дозволяє обговорити багато питань.
“Треба віддати належне фінській стороні, яка після кількох дипломатичних зусиль таки добилася проведення зустрічі з американським президентом”, – написав у фейсбуці колишній посол України в США Валерій Чалий.
Автор фото, Lindsey Graham/X
Підпис до фото, Ліндсі Грем, прибічник Трампа, який був на полі разом із Стуббом, похвалив президента Фінляндії за чудову гру“Так що, політики та дипломати, вчіться грати в гольф”, – підсумував він.
На його думку, вміння фінського президента грати в гольф на високому рівні “очевидно, зіграло свою роль”.
“Таки був правий його батько Йоран Стубб – ще донедавна функціонер Європейського скаутського відділення НХЛ, який сказав ще кілька десятиліть тому своєму синові: “Що б не сталося з гольфом у його житті – ці навички стануть в пригоді”, – написав дипломат.
Оглядачі вказують, що важливим фактором для зближення двох лідерів стала і американська освіта Стубба.
Він закінчив гімназію у Флориді, а згодом вчився у Фурманському університеті в Південній Кароліні. Це дало йому змогу опанувати американську англійську, а ще пізнати культуру та спосіб мислення американців.
Ще один момент, який зауважив Віталій Портников – Стубб “злий на Путіна сам по собі, тому що це країна, яка межує із Росією, Фінляндія про Росію знає все”.
До гольфу зі Стуббом, вважає Портников, Трамп і сам міг дійти висновку про те, що в діалозі з Путіним він виглядає як слабша сторона.
“Але в ході партії зі Стуббом він зробив висновок, що всі інші теж це розуміють”.
Віталій Портников також нагадав, що щось подібне було у ранні 90-х роки минулого століття, коли всі знали про любов президента Росії Бориса Єльцина до тенісу. Це було своєрідним ключиком, яким можна було відкрити шлях до еліти.
“Я думав отримати водійські права, але тепер розумію – треба вчитись грати у гольф”, – пожартував Портников у розмові з Марком Фейгіним.
Які будуть наслідки візиту
На цій зустрічі, де Стубб запропонував зробити 20 квітня дедлайном, Трамп міг відчути, що часу залишилося не так багато.
Саме це, на думку колишнього дипломата та політика Романа Безсмертного, могло призвести до нових різких заяв американського президента.
Наступного дня Трамп заявив, що український президент пошкодує, якщо не підпише з США угоду про корисні копалини та інфраструктуру, яку в світовій пресі охрестили як колоніальну.
Натомість іншій стороні конфлікту – Росії – він пригрозив жорсткими санкціями.
Як розповів Александр Стубб, на гольфі з ним був присутній республіканський сенатор та прибічник Трампа Ліндсі Грем, який, за словами Стубба, саме готує законопроєкт про посилення санкцій проти Росії.
“Звичайно, не все з того, що планує сенатор Грем, станеться. Але склалося враження, що терпіння США закінчується – і це, на мою думку, добре”, – сказав Стубб на своїй пресконференції.
На думку Безсмертного, адміністрація Трампа вже могла почати обмірковувати і поступове зняття санкцій після прохань Росії.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Cтубб – палкий прихильник України, і перед гольфом із Трампом, а також після нього, він говорив із президентом ЗеленськимАле Стубб, на його думку, міг донести Трампу, що Європа не збирається знімати санкції з Росії, і американський президент розізлився.
“Трамп не терпить, коли щось йде не так, як він планує”, – написав Безсмертний.
“Було би добре, аби щотижня хтось із європейських лідерів прилітав помахати ключкою для гольфа. Мабуть, іншої можливості промити мізки немає”, – додав він.
Що ж Трампу треба від Фінляндії
Крім України, Трамп і Стубб також говорили про криголами.
Фінляндія – світовий лідер із виготовлення криголамів, і, зважаючи на активність Трампа в Арктиці, це саме те, що може зблизити дві країни.
Натомість Фінляндія купує у США сучасні літаки F-35 на 10 мільярдів доларів.
У своїй соцмережі Truth Social Трамп написав, що він із нетерпінням чекає зміцнення партнерства між країнами, “і це включає придбання та розробку великої кількості вкрай необхідних для США криголамів, забезпечення миру та міжнародної безпеки для наших країн і світу”.
Оглядачі вважають, що на розмови про криголами варто дивитися через наміри Трампа заволодіти Гренландією.
Але на пресконференції Александр Стубб дипломатично обійшов це питання, заявивши, що про Гренландію він із Трампом не розмовляв.