Джерело: sylapravdy.com
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» знайшов звʼязок між керівниками компанії-переможця й іншою, що теж змогла суттєво опустити ціну, – «Начмедом». У минулому «Начмед» не гребував заробляти на фіктивних довідках.
Тендер відбувся у системі публічних закупівель Prozzoro у лютому 2025 року. На торги зареєструвались троє учасників: ТОВ «Медичний центр Добромед» з первинною пропозицією у 786 тисяч гривень, приватне підприємство «Начмед» з першою пропозицією у майже 832 тисячі гривень та комунальне підприємство «Медичне обʼєднання Луцької міської територіальної громади», що готове було провести медогляд за майже 814 тисяч гривень. Втім, в остаточній пропозиції приватні компанії збили ціну майже вдвічі – медичний центр «Добромед» вирішив, що має змогу надати послуги департаменту освіти Луцькради за 474 тисячі 577 гривень, а фірма «Начмед» остаточною пропозицією виставила ціну на 23 гривні вищу, аніж її приватний конкурент, тоді ж як вартість послуг «Медичного обʼєднання Луцької міської територіальної громади» лишилась незмінна.
Електронна система публічних закупівель визначила, що найвигідніша пропозиція «Добромеда» аномально низька, оскільки «є меншою на 40 або більше відсотків від середньої арифметичної приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону».
Компанія «Добромед» мусила обґрунтувати, за рахунок чого вона так здешевила послугу. У медцентрі пояснили, що така низька вартість – не аномалія, а наслідок «раціонального використання ресурсів і оптимізації процесів». В офіційному поясненні є й такі причини:
«Учасник користується довгостроковими контрактами з постачальниками реактивів, витратних матеріалів та медичних інструментів. Завдяки цьому ми отримуємо більш вигідні ціни, що дає можливість знижувати собівартість послуг. Учасник впроваджує сучасну електронну систему документообігу, що знижує адміністративні витрати. Учасник зацікавлений у довгостроковій співпраці з Замовником та розширенні клієнтської бази, тому застосовано гнучкий підхід до формування вартості, зокрема знижки для масштабного одночасного замовлення».
Як йдеться у договорі, який Департамент освіти Луцької міської ради підписав із компанією «Добромед» 3 березня, виконавець зобовʼязується протягом 2025 року провести профілактичний (періодичний) медичний огляд 3 тисяч 124 працівників (огляд спеціалістів, рентгенологічне та функціональне обстеження, лабораторні дослідження) і надати замовнику заключний акт. Оплата проводитиметься по факту отримання акта протягом 30 робочих днів.
Йдеться про 2 тисячі 96 профілактичних медичних оглядів педагогинь та 164 огляди педагогів Луцької громади. «Добромед» оцінив кожен медичний огляд у 210 гривень, а відтак за обстеження працівниць освіти візьме 440 тисяч 139 гривень, а працівників – 34 тисячі 438 гривень.
У додатках до тендерної документації йдеться, що послуги з профілактичного медичного огляду надаватимуться у медичних закладах у місті Луцьку за адресою, яка привʼязана до медичної ліцензії фірми-переможця. У Луцьку ж філія компанії розташована на вулиці Шевченка, 10. На сайті медичного центру йдеться, що проведення медичних оглядів працівників – серед основних їхніх комерційних пропозицій. Втім, що цікаво, ціна на них – упʼятеро вища, ніж та, за яку вони надаватимуть свої послуги Департаменту освіти Луцькради.
У тендерній ж документації йдеться, що у пропозиції «Добромеду» враховано всі обов’язкові огляди фахівців, усі необхідні лабораторні та інструментальні дослідження, а також оформлення відповідних медичних довідок та карток з висновками про стан здоров’я працівників.
Журналісти «Сили правди» поцікавилися у представниці департаменту, чи дійсно дешевизна послуги не впливає на її якість.
«Наші вчителі вже проходять медогляд і жодного нарікання ще не було… Там велика економія і підстав, щоб їх відхиляти, не було. По документам усе було надано і підтверджено. Заводиться медична картка і вчителі проходять спеціалістів. Поки ніяких нарікань не було», – пояснила начальниця відділу кадрово-юридичної роботи Департаменту освіти Луцькради Орися Мушит.
Також журналісти «Сили правди» зателефонували у клініку «Добромед» у Луцьку, де нам пояснили, що у них є необхідні спеціалісти і що медогляд триває до пів години.
«Якщо вам треба особиста медична книжка, то ми робимо усе на місці, у нас є всі необхідні спеціалісти і за 20–30 хвилин ми вам усе випишемо. Ви приходите до нас, берете із собою документи, проходите медогляд – з вами спілкуються лікарі і видають вам медичну книжку. По новому наказу особиста медична книжка заповнюється лише сімейним лікарем або терапевтом», – пояснили у клініці.
«Сила правди» проаналізувала такі ж тендери у системі публічних закупівель Prozorro у Волинській області, які проводили цього року: вартість огляду коливається від 325 гривень до 420 гривень.
Що цікаво, раніше «Сила правди» розповідала про одного з учасників цього тендеру – компанію «Начмед». Журналісти зʼясували, що фірма надавала пацієнтам медичні довідки без належних обстежень: встановлених законодавством аналізів, оглядів і медичних висновків. У Міністерстві охорони здоров’я журналістам «Сили правди» обіцяли провести перевірку медичного закладу, однак чи зробили це наразі не відомо. У поліції у відповідь на порушену проблему також розвели руками. Тоді ж в обласному управлінні охорони здоров’я розповіли, що не мають впливу на діяльність приватного підприємства «Начмед», адже медцентр не співпрацює з Національною службою здоров’я України, а отже не використовує державні кошти. Втім, послугами «Начмеда», як свідчать тендери, користувалися й департамент освіти Луцької міської ради, регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ у Чернівецькій області, КП «Медичний центр реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади», комунальне підприємство «Луцькводоканал» та інші.
Щодо фірми-переможця тендеру від Департаменту освіти Луцької міської ради «Добромед», то вона зареєстрована 3 роки тому в місті Обухів Київської області. Директор – Віктор Волошко. Основний вид діяльності компанії – загальна медична практика. У державних закупівлях фірма бере участь з 2023 року і підписала з комунальними та державними установами 15 договорів на загальну суму майже 2,5 мільйона гривень. Найбільше – у Львівській та Київській областях, – по чотири переможних тендери. У Волинській області ж компанія «Добромед» перемагала тричі: двічі надавала свої послуги волинським пожежникам та один раз виконавчому комітету Луцькради на загальну суму 120 тисяч гривень.
До слова, Віктор Волошко має чимало бізнесів в медичній сфері – він є директором медичного центру «Звіробій» в Обухові, власником філії лабораторій «Ескулап» в Тернополі, має компанію, яка займається програмуванням, – «IT медбезпека», у Львові він є директором лікувально-діагностичного центру «Вікмед», у місті Київ Волошко керує також медцентром «Лакі К», у Хмельницьку – клінікою «Свій Лікар», також він є директором Обухівської автошколи.
Цікаво, що перед тим, як Волошко, директор «Добромеду», взявся керувати медичним центром «Звіробій», з лютого 2017 року до квітня 2020 року його директором був Олексій Стрельбіцький. У 2022 році Стрельбіцького засудили за підроблення медичних документів. Він також керував «Науково-медичним центром профпатології», у якого згодом анулювали ліцензію. За адресами цього підприємства і з’явилася фірма «Начмед», тобто підприємство просто провело ребрендинг. Отож, однією з медкомпаній Віктора Волошка раніше керував директор «Начмеду».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, як і за що скаржились на волинських медиків до Національної служби здоров’я України протягом 2024 року.
Журналістка Центру журналістських розслідувань “Сила правди”