Головна Без категорії Як громадський сектор змінював Волинь у 2024 році

Як громадський сектор змінював Волинь у 2024 році

23
0

Джерело: sylapravdy.com

23 громадські організації Волині публічно відзвітували, як працювали на розвиток громади, підтримку війська, переселенців та промоції України в 2024 році. Така кількість є рекордною за увесь час ініціативи, а це вп’яте. Серед учасників, які презентували громадськості реалізовані торік проєкти, був і Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Захід відбувся 25 березня у приміщенні кафе суспільного впливу «Місто. Кафе» у Луцьку, поява якого, до речі, теж прояв громадської ініціативи. «Сила правди» відібрала головне зі звітів.

Публічний звіт громадських організацій на Волині відбувався вп’яте і вдруге з часу початку повномасштабної російсько-української війни. Тож нерідко з уст керівників організацій звучала подяка Силам оборони України за захист і можливість працювати. При цьому серед реалізованих проєктів лідери громадського руху називали ті, які тривали з попередніх років або були створені спеціально задля підтримки військовозобов’язаних і їхніх сімей.

За 2024 рік свої звіти представили 23 організації – на 7 більше, ніж торік. Хоча з торішнього списку тих, хто звітував, кілька ГО зникли: мова про «Твої кроки», «КримSOS», благодійний фонд «Альпс Резілієнс Україна».

У нинішньому ж списку наступні організації: «Волинський Інститут Права», «Творче об’єднання «Гармидер», благодійний фонд «АНГАР.Україна», ГО «Місто.Кафе», літературна платформа «Фронтера», ГО «Спільна справа+», «Фокс хауз», «Брейншторм», ГО «Місто.Медіа», Платформа «Алгоритм дій», ГО «Ротарі клуб «Волинь Прайд», «Інститут транскордонних ініціатив», «Молодіжна платформа», «Розвиток Волині», ГО «Старт у Нове Життя», «Агенція регіонального розвитку «Прибужжя», «Діджитал Вектор», ГО «Місто. Перезавантаження», «Велика ідея», «PRO WOMEN UA», Центр журналістських розслідувань «Сила правди», благодійний фонд «Карітас Волинь», «Молодіжні вітрила».

Представники кожної з організацій, що діють на Волині і прийшли на звіт, розповідали, що зробили за рік, з якими викликами зустрілися і що продовжують у 2025-му. За регламентом на звіт кожної організації виділили по 7 хвилин.

Виконавча директорка ГО «Волинський Інститут Права» Ірина Гайдучик почала з повідомлення, що фокус діяльності команди цієї ГО не змінився: і далі займаються розвитком місцевих громад, їхньою взаємодією із владою.

Місія організації полягає в тому, щоб кожен житель міг творити позитивні зміни в своїй громаді, а громади процвітали. У 2024-му команда ГО працювала з більш як 13 громадами області. Зміни, яких змогли досягти, – посилили спроможність впливати на владу через рішення. Один із конкретних наслідків – відкриття Центрів комунікації і взаємодії у Вишнівській та Локачинській громадах.

Бюджет організації у 2024 році становив близько 4 мільйонів гривень.

Звіт ГО «Творче об’єднання «Гармидер», яке найбільш відоме театральними постановками, демонструвала директорка Соломія Бутейко. Вона кілька разів спонукала присутніх до оплесків, а потім виокремила основні напрямки. Щодо театрального – торік «Гармидер» провів 21-ий сезон й далі демонстрував, що театр поза театром можливий; поширили освітню і тренінгову діяльність; займалися соціальними проєктами і благодійністю, а також культурним партнерством. У 2024-му ця ГО взялася за дослідження важких тем при помочі мистецтва, а також за проєкт про забуті імена. На вимогу часу «Гармидер» розробив концепт театру з військовими.

Цифри бюджету Соломія Бутейко не назвала, лиш зауважила, що це грантові кошти.

Благодійний фонд «АНГАР. Україна» представляла директорка Ольга Валянік.

«АНГАР. Україна» підтримує військових. З перелічених напрямків діяльності у 2024 році – забезпечення військових дронами, засобами РЕБ і тактичної медицини. Крім того, купують автівки. Ольга Валянік розповіла, що торік змогли створити 8 нових співпраць із бізнесом (позаторік було лиш 4). Також активісти заснували проєкт «Гільза 2.0», завдяки якому залучили 8 мільйонів гривень. БФ подбав і про YouTube-подкаст, в якому публікує розмови з волонтерами.

У 2024 році фонд зібрав 17,5 мільйонів гривень. Загалом з 2022-го сума грошей, зібраних для Сил оборони України, сягнула понад 120 млн. Допомогу отримали понад 250 військових підрозділів.

Нову ГО «Місто.Кафе» представляв її голова Вадим Курилюк. Місія цієї організації, яку створили 100 співзасновників, склавшись по 80 тисяч гривень, у тому, щоб нагадувати лучанам, що кожен має вплив на розвиток міста – через ініціативи, небайдужість, активну громадянську позицію та навіть звичайну купівлю кави чи обіду. Останні слова стосуються реального кафе, яке відкрили торік восени і 80% від прибутку якого йде на соціальні проєкти.

Ціль ГО – залучати активних громадян до розвитку Луцька. Своїм натхненником в громадській організації називають іншу ГО – «Алгоритм дій». Завдяки «Місто.Кафе» торік з’явився проєкт із підтримки місцевих художників «33бірка» (тобто збірка), а також представники ГО розробили власну грантову програму й зібрали на неї близько 300 тисяч гривень.

Літературна платформа «Фронтера» – це ініціатива, що працює задля інтеграції української мови й літератури в світовий контекст, тобто діють вони і за межами Волині. Анна Єкименко-Поліщук, операційна менеджерка, яка презентувала Фронтеру, розповіла, що торік вона з командою привезла у Луцьк представників 24 медіа, зокрема й іноземців, які згодом опублікували матеріали про креативну індустрію в українському місті. Саме волинська ГО стала співорганізатором створення національного стенду на книжковому ярмарку в Іспанії та в партнерстві з онлайн-виданням «Місто.Медіа» організували в Луцьку книжковий клуб «Місто читає». Один з головних проєктів – організували й провели IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера».

Бюджет організації торік становив близько 1-го мільйона гривень (грантові кошти та гроші локального бізнесу).

ГО «Спільна справа+», яку представляла її голова Юлія Дащук, працює над розвитком культурного простору у селі Жидичин під Луцьком, відомому древнім монастирем. Тож ця ГО докладає зусиль до відродження монастиря та розвитку туристичного потенціалу села. Торік вона провела візуалізацію історичних матеріалів разом з «Гармидером», а також приступила до екопроєкту «ПриСтань», кінцевою метою якого є створення набережної в Жидичині. У ГО також розповіли про втілений проєкт «Тихі книги» (книги лише з малюнками). Поділилися, що розробили його за італійським досвідом і що це важливий інструмент для роботи з молоддю та з військовими.

У 2024-му бюджет організації становив близько 270 тисяч гривень. 

Анна Вознюк, методистка, та Вікторія Шваліковська, юристка, представляли ГО «Фокс Хауз». Її зареєстрували у 2022 році, а працює вона задля дітей, які потребують реабілітації та корекції розвитку. Організацію її представниці назвали експериментальним проєктом від Мінсоцполітики і першої леді України Олени Зеленської. «Фокс Хауз» діє у двох основних напрямках: має центр життєстійкості та інклюзивний центр. Торік започаткували серію тренінгів «Батьківство без стресу» та проєкт «Батьки і діти». Разом з київськими фахівцями втілили проєкт з нейродіагностики. Серед викликів – розширення запитів щодо освітніх витрат внаслідок війни.

Бюджет організації – держфінансування та благодійні внески.

ГО «Брейншторм», що організовує інтелектуальне дозвілля школярів, представляв її голова Андрій Костюк. Він повідомив, що команда організувала у 2024-му понад 10 дебатних заходів, а також різні турніри та дебатні клуби. Взялися і за розвиток робототехніки та інтелектуальних ігор. Організували велику луцьку дебатну лігу і використали вперше дебати як освітній інструмент, вмістивши у цей формат інформацію для школярів про роботу держінституцій. Також провели у Луцьку Всеукраїнський турнір з робототехніки.

Бюджет організації, а торік він становив близько 700 тисяч гривень, формують за рахунок приватного сектору, партнерських внесків, благодійності і грантів. 

ГО «Місто.Медіа», а також однойменне онлайн-видання, створені у 2024-му, презентувала керівниця Людмила Яворська. Це, як сказала медійниця, крафтове й незаангажоване медіа із Луцька, що гуртує спільноту активних громадян, аби змінювати місто на краще. Вона запевнила, що журналісти працюють на сервісність цього медіа і не займаються клікбейтом. З реалізованих проєктів – «Місто читає» разом із Фронтерою та вплив на скандал у луцькому соборі, коли завдяки їхньому матеріалу в соборі замалювали фрески із зображенням олігархів.

Бюджет організації у 2024-му становив 3,2 мільйона гривень.

Фото «Сили правди» та Миколи Цимбалюка

Платформу «Алгоритм дій» представляла комунікаційниця Іванна Шуба, яка й наголосила, що платформа об’єднує креативний бізнес та громадський сектор Волині. Торік команда займалася впровадженням культури партнерства, зокрема має 86 партнерств різного рівня, починаючи з міжнародного. Також взялися за проєкт з дослідження Луцька, який переріс у програму, та запровадили навчання для громадських організацій. Завдяки платформі з’явилося «Місто.Кафе» та сквер «Зерно» на вулиці Кривий Вал у Луцьку. У цій локації під час мистецьких заходів зібрали 420 тисяч гривень для Сил оборони.

Бюджет органіхації становив торік 12,5 мільйона гривень.

ГО «Ротарі клуб «Волинь Прайд» представляла Наталія Павліха. Організація складається з 19 членів, серед яких 8 кандидати і доктори наук, а займається освітніми проєктами. Зокрема, організовували школи лідерства, запровадили проєкт «Освіта нескорених» для ветеранів війни, співорганізували змагання «Дитячий поплавок». Співпрацюють з Японією та Німеччиною. Ротарі клуб на самофінансуванні, однак цифри не уточнили.

ГО «Інститут транскордонних ініціатив» представляв виконавчий директор Максим Войчук. Місія організації – сприяти сталому розвитку громади. У цьому контексті торік команда ГО запустила ініціативний клуб «Буквально», ініціативу соціального підприємництва серед школярів, мережу міських городів «Сади зростання» та продовжила програму «TOGETHER UNITED: науковці проти війни».

ГО використовувала кошти юридичних осіб на виконання локальних ініціатив, на власне утримання мала надходження від фізичних осіб, а також використовувала гроші, які лишились з попередніх проєктів.

ГО «Молодіжна платформа» презентував Дем’ян Петрик. Місія організації – створювати якісні інструменти молодіжної політики та молодіжної роботи. Основними перемогами 2024-го Петрик назвав створення та запуск магістерської програми «Публічне управління та адміністрування молодіжної політики» спільно із Луцьким національним технічним університетом, посилення організаційної спроможності організації, запуск 8 соціальних бізнесів для молодіжних центрів, а також престижні нагороди програмі «Діалоги перемоги» про взаємодію молоді і місцевої влади.

Торік бюджет цієї ГО становив 50 мільйонів гривень. 

ГО «Розвиток Волині» представляли директорка Ірина Колковська та менеджерка проєктів Алла Доманська. Ключові напрями роботи незмінні: утвердження гендерної рівності в різних сферах життя, підтримка самозайнятості, підприємництва та розвиток соціального капіталу в громадах Волині, соціальна підтримка цільових груп організації, організаційний розвиток. Команда цієї ГО організувала курси для учнів шкіл щодо свідомого громадянства, короткотермінові курси профмайстерності для дорослих-переселенців, фестиваль жіночого руху, Велоакадемію, а також проєкт з локальної історії (відкрили призабуті імена волинянок).

Бюджет організації у 2024 році становив 2,6 мільйона гривень. Під час звіту представниці ГО повідомили, що цього року поставлять діяльність організації на паузу.

Ганна Карамишева-Борисенко як голова організації представляла ГО «Старт у Нове Життя». Її у 2023-му заснували жінки, які мають статус внутрішньо-переміщених. Відтак діяльність організації спрямована саме на підтримку жінок-переселенок, їхній саморозвиток, започаткування власної справи та підвищення впевненості в собі. Здобутками ГО є те, що частина жінок цієї категорії відкрила власні бізнеси, багато хто знайшов роботу та повернув фінансову незалежність, 6 жінок із організації здобули ступінь магістра, розширивши можливості в професійному розвитку. І ще пані Ганна розповіла про акцію зі зв’язаним з клаптиків теплим прапором України. Його мають розмістити в одному з музеїв Луцька.

Бюджет 2024-го року становив 170 тисяч гривень, з яких 135 тисяч – це грант від Українського жіночого фонду.

ГО «Агенція регіонального розвитку «Прибужжя», яка діє у Володимирі, представляла виконавча директорка Ірина Пикалюк. Організація позиціонує себе як команда експертів, що допомагають громадам сильнішати. Серед здобутків вказують те, що УКФ вперше у Володимирі представив грантовий сезон, у Володимирській громаді вдалося сформувати нову ветеранську політику й поширити її на інші громади краю, а також внесення змін до Програми підтримки бізнесу Нововолинської громади. Серед викликів представниця ГО назвала складний фінансовий стан громад.

Торік бюджет цієї організації становив майже 380 тисяч гривень.

ГО «Діджитал Вектор» (Дія. Бізнес. Луцьк), про діяльність якої розповідав керівник Максим Шуляка, є одним із проєктів платформи «Алгоритм дій». Це національний проєкт із розвитку підприємництва та експорту, ініційований Міністерством цифрової трансформації України. Особливе у 2024 році – це запуск сайту «Дія. Бізнес» у Луцьку. Загалом команда цієї ГО піклується про простір, де підприємці можуть отримати безкоштовні консультації, протестувати власну продукцію.

Максим Шуляка розповів, що торік вони використали 2,5 мільйона гривень. Половина цієї суми пішла на утримання приміщення та організацію заходів, а решта – на зарплатню та гонорари для спікерів, яких запрошують з лекціями до Луцька.

ГО «Місто. Перезавантаження» представляв Тарас Пахолюк. Місія його команди: турбота про місто та розкриття його потенціалу. ГО займається просторовим плануванням, міською мобільністю та інклюзивністю, дизайн-кодами й озелененням. У 2024 році організація почала проєкт «Зелений коридор» уздовж Сапалаївки, виграла перший грант на 64 тисячі гривень. Крім озеленення, вважає успішними свої проєкти з впровадження ідей про інклюзивність – це мапа безбар’єрності про доступність луцьких приватних закладів та об’єктів інфраструктури.

Бюджет торік становив понад мільйон гривень. 

Громадська організація «Велика ідея» діє у Ковелі. Вона, як розповіла операційна менеджерка Катерина Рижко, займається молодіжним розвитком, підтримкою підприємців та внутрішньо переміщених осіб. Торік команда реалізувала 6 проєктів. В основному працюють для вікової категорії 18-35 років. Для молоді запустили проєкт «Імпульс» задля гуртування. Також створили CollabZONE – простір для об’єднання активних людей та організували в ньому 67 подій. Був і проєкт з молодіжного обміну між Україною та Польщею.

Бюджет організації у 2024 році становив 3,5 млн гривень, 82% з яких це гранти.

ГО «PRO WOMEN UA» представляла керівниця Юлія Євпак. Організація працює для жінок і спеціалізується на проблемі травматизації. Левова частина команди – це фахівчині з надання соцпослуг. Порахували, що послугами охопили 5 тисяч людей. На Волині ГО працює у військовій частині, для військових і їхніх родин. Має міжнародне партнерство у Молдові та Польщі, завдяки якому опікується українками за кордоном. Публікує подкасти з історіями жінок.

Суму бюджету не назвали, однак Юлія Євпак зауважила, що він сформований з внесків донорських організацій в Україні і за кордоном та Мінсоцполітики.

Про діяльність Центру журналістських розслідувань «Сила правди» розповів директор Юрій Горбач. Місія організації – розвивати громадянське суспільство та правову державу завдяки розслідувальній журналістиці і поширенню суспільно важливої інформації. Тож у 2024-му журналісти викрили кілька порушень, які мали наслідки для винуватців. Зокрема, суд залишив у в’язниці винуватця смертельної ДТП із загиблою дитиною у Луцьку Артема Приходька, а згодом його ще й судили за наркотики; розблокували вулицю в багатому передмісті обласного центру; щодо судді з Волині, яка «не встигала» розглядати справи п’яних водіїв, відкрили дисциплінарну справу; також Антимонопольний комітет оштрафував підприємців і компанії на кілька сотень тисяч гривень за змови на закупівлях.

Крім того, журналісти «Сили правди» виграли суди у справі про зарплати посадовців Поліського лісового офісу та у справі щодо інформації про втікачів через «Шлях» проти Укртрансбезпеки. Після розслідування журналістів у волинській лікарні притягнули до відповідальності медиків за фіктивні довідки для студентів. Серед викликів було те, що весь 2024 рік тривав розгляд справи за позовом родини Веніславських проти «Сили правди» через розслідування про махінації їхніх компаній на тендерах. 2024-го вже другий журналіст редакції Костянтин Яворський пішов у ЗСУ. Юрій Горбач закликав підтримати збір Костянтина Яворського на армійські потреби або ж задонатити за номером картки: 4441 1111 2093 8133. Ще одна колега Ольга Юсковець торік поїхала працювати у Київ і готує нові розслідування в команді Bihus.info.

Торік бюджет Центру журналістських розслідувань «Сила правди» становив 4,18 мільйона гривень.

Благодійний фонд «Карітас Волинь», який представляла заступниця директора Вікторія Скриннікова, працює на розвиток традицій доброчинної діяльності та соціальної роботи відповідно до християнських морально-етичних цінностей. Діє організація у Нововолинську і в звітуванні бере участь вперше. Головний напрямок – гуманітарна діяльність. Торік команда фонду створила 5 центрів життєстійкості в громадах, що охопили 12 тисяч людей, організувала навчання з самозарадності та придбала базу відпочинку, де організовує літні табори. У 2024-му там побували 500 дітей зі східних регіонів. Також організовує доставку води й систему водоматів. Крім того, організація придбала 2 приміщення й обладнання під майбутні соцустанови.

«Карітас Волинь» залучила і використала у 2024 році 47,5 мільйона гривень.

ГО «Молодіжні вітрила» діє в Нововолинську. Дмитро Гіналюк під час представлення звіту, розповів: основний напрямок – розвиток молоді через STEM-освіту. Торік запустили проєкт за підтримки Ради Європи «Мобільна молодіжна робота», а це тренінги у 7 селах, майстер-класи та розвиток локальних ініціатив. Презентували також молодіжний центр «4.0» за підтримки місцевої ради та UNICEF. Відкрили Vitryla Robots Academy (робототехніка і програмування). А ще провели соцдослідження серед підлітків, чи цікавляться вони наукою (42% цікавляться).

Бюджет 2024-го року становив 4,9 мільйона гривень.

На сторінці Центру журналістських розслідувань «Сила правди» доступна відеотрансляція заходу.

Упродовж звітування після виступів кожен зі спікерів та спікерок представляли подарунки від своєї організації, які тут же модератор заходу Антон Євтушок розігрував серед гостей. Чимало гостинців були у формі послуг: представники інших ГО отримували в подарунок оренду залу, тренінг, консультацію або модерацію заходу. Були також квитки в театр та на літературний фестиваль «Фронтера», який має відбутися на початку серпня.

Фото «Сили правди» та Миколи Цимбалюка.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, що шістнадцять громадських організацій Волині публічно прозвітували про свої напрацювання за 2023 рік.




реклама у Нововолинськ