Джерело: www.radiosvoboda.org
«Дружина побачила, що праворуч летить на нас дрон, атакує нас. Я по газах!»
«Військові РФ не приховують, що полюють дронами на цивільних Херсонщини та Запоріжжя».
Херсон – найнебезпечніше місто України, йдеться у матеріалі інформаційного агентства Reuters. Журналісти зазначили, що місцеві жителі, з якими вони поспілкувалися, ставляться з пересторогою до перемовин про перемир’я. Вони, як ніхто, чекають на завершення війни з Росією, але смертоносні дрони продовжують атакувати Херсон щодня, йдеться у матеріалі.
Від початку року російська армія збільшила інтенсивність атак Херсонської громади, повідомляють в міській військовій адміністрації, де зафіксували з січня цього року понад 2,5 тисячі атак російських військових з різних видів озброєння. У 2024 році кількість обстрілів громади становила близько восьми тисяч, зазначають в МВА.
Як на це реагують цивільні жителі? Що потрібно для протидії російським атакам на півдні, і за яких умови вони можуть припинитися, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Жителі Херсону кажуть, що кількість обстрілів з боку армії РФ дійсно зростає. Люди зізнаються, що в місті страшно, працювати, гуляти і взагалі жити. «Новини Приазовʼя» також поцікавились у херсонців, чи не збираються вони виїжджати з міста і ось що вони розповіли.
«Всі кажуть, що місяця три, якщо змін не буде, треба виїжджати. Це знайомий мій роботодавець каже. Роботу закрили, роботи немає і зокрема через ці обстріли. Вікна на річку виходять, балкон фанерою зашитий вже вдруге. Ну а що робити? Доводиться терпіти. А куди їхати? Родичі в Сумській області, а там таке саме коїться», – поділився місцевий житель Андрій.
Житель Херсону Андрій
«Обстрілів зараз більше стало. І страшніше стало. На роботу дуже страшно ходити. Вчора тікала з роботи, тому що був страшний обстріл. Але ми тримаємось, тому що треба працювати заради наших людей, заради тих, хто нас боронить. Щодня як не скиди, так артилерія, як не артилерія, так КАБи. Ось так і живемо. Звісно і люди страждають, і домівки руйнуються. Я працюю на станції переливання, то кров людям потрібна постійно. Люди у Херсоні дуже чуйні, постійно приходять і здають кров», – розповіла жителька Тетяна.
Жителька Херсону Тетяна
«Ми з дружиною їхали на машині. Я її забрав з роботи, тому що обстріл продовжувався. Артилерійський обстріл, великий такий, масивний був. Проїхали з-під містка, десь так метрів двісті проїхали, і дружина побачила, що праворуч летить на нас саме дрон, атакує нас. Я по газах! Намагалися втекти, ну, я в дзеркало вже глянув, то побачив, що метрів за 15-20 вибух за нами, дуже сильний і курява здійнялась. В підсумку, п’ятнадцять осколків дісталося машини. Нам пощастило, ми не постраждали. Але ж, якби хоч на пару секунд проґавили, то вже був би у салоні авто вибух», – поділився херсонець Віктор.
Житель Херсону Віктор
Попри щоденну небезпеку, херсонці, які все ще залишаються в місті, виїжджати не планують.
«Вихваляються «полюванням» на цивільних»«Телебачення Торонто» нещодавно оприлюднило розслідування про «полювання» російських військових на цивільних жителів Херсонщини. Журналіст-розслідувач Анатолій Остапенко розповів «Новинам Приазов’я», що команді вдалося встановити кілька груп російських військових, які можуть бути причетними до атак на Херсонщині.
Більшість військових РФ зізнаються, що їхні підрозділи стоять за тим, що вбивають людей і полюють на цивільних у Запорізькій, Херсонській областяхАнатолій Остапенко
«Робили це завдяки відкритим даним, відкритим джерелам у «Телеграмі» в групах російських військовослужбовців, ми змогли ідентифікувати адміністраторів цих груп. Частина людей, більшість з них у цих групах в принципі зізнаються, що їхні підрозділи стоять за тим, що вони вбивають людей і полюють на цивільних у Запорізькій, Херсонській областях. Вони це не приховують, пишуть відкрито про це, вихваляються новими відео, обіцяють ще більше такого робити. Серед цих військовослужбовців є також і так званий спецзагін ГРУ. Ми ідентифікували одного з командирів. Вони у Запорізькій області зробили «даблтеб», це коли вони б’ють спочатку по будинку, потім приїжджає рятувальна служба і вони б’ють по рятувальній службі, щоб нікому там не допомогли», – розповів журналіст.
Російський ракетний обстріл житлової багатоповерхівки. Запоріжжя, 18 жовтня 2023 року
Серед військових російської армії, які обстрілюють цивільних на півдні, є й жителі окупованих територій, які свого часу пішли на співпрацю з Росією, зазначив розслідувач. Зокрема, журналістам вдалося ідентифікувати одного з жителів Донеччини.
«Це був громадянин України, який у 2014 році перейшов на бік окупантів. Ми познаходили фотографії, де він був на місці, наприклад, збитого Boeing у 2014 році, коли окупанти збили цей літак. Він також відповідав за катівні в Донецьку. Тобто це людина колишній працівник так званого МВС «ДНР» (незаконне збройне угруповання, визнане в Україні терористичним – ред.). Йому також оголошено про підозру через теракт в Оленівці, де було вбито українських військовополонених», – зауважив він.
Журналісти зазвичай передають інформацію, яку їм вдалося знайти, до відповідних українських органів, каже Остапенко. Щодо останнього розслідування правоохоронці поки до них не зверталися.
У липні 2014 року в небі над Донбасом був збитий літак «Боїнг-777» авіакомпанії Malaysia Airlines. Пасажирський борт виконував регулярний рейс MH17 із нідерландського Амстердаму до малайзійського Куала-Лумпуру. Через три години польоту в нього влучила ракета з російського «Буку». Загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу. У листопаді 2022 року суд у Нідерландах визнав винними у трагедії громадян РФ Ігоря Гіркіна та Сергія Дубінського, громадянина України Леонід Харченко. Громадянина РФ Олега Пулатова виправдали. За всі роки вивчення цієї справи нідерландський суд визначився лише з виконавцями. Лідер же Росії Путін та командування російських військ, хоч і обговорювались у різноманітних розслідуваннях, не дістали формального звинувачення.
«Зоряні війни над Херсонщиною»Крім Херсону, від щоденних російських атак страждають і інші прифронтові міста і села області. Начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін 31 березня повідомив, що лише за попередню добу російські війська обстріляли понад 30 населених пунктів регіону.
Речник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков розповів «Новинам Приазов’я», що у більшості атак російська армія застосовує саме дрони. Для того, щоб їм протидіяти, українські військові постійно вдосконалюють технології.
Наслідки російського обстрілу Херсону, 14 березня 2025 року
«Статистика від військових за минулий тиждень – тисячу шістсот сорок атак російськими дронами по Херсону та правобережній Херсонщині. З них 1460 було збито. Тобто менш як двісті дронів долетіли і таки зробили свій терор проти цивільних. Треба зазначити, що в більшості це дрони «Мавіки», які скидають вибухівку на людей. Продовжують пробувати пробиватися вони через ті радіоелектронні засоби загородження. FPV-дрони більш успішно можна збивати. Наші військові також постійно змінюють і тактику, і засоби, таким чином іде така технологічна війна. Це війна дронів, такі «зоряні війни» у нас на Херсонщини», – каже він.
Крім дронів, російська армія також атакує Херсонщину артилерією і керованими авіабомбами, каже речник.
Олександр Толоконніков
«Якщо казати про минулі два місяці, то це переважно були дрони. Але, звичайно, вони бачать, що багато падають їхніх дронів і не використовуються так, як їм потрібно. Тому вони зараз активізували артилерію, яка також по Херсону і по прибережних зонах активно працює. Після нового року кількість атак КАБами також збільшилась», – повідомив Толоконніков.
«Досвід Херсонщини цікавить країни Балтії»Досвід Херсонщини у протидії російським обстрілам є цінним не лише для України, а й світу, зазначив речник ОВА. За його словами, деякі західні країни, розуміючи небезпеку, цікавляться, в який спосіб чиниться опір таким атакам.
«Ми коли їздили в різні країни, то, наприклад, в країнах Балтії, не розуміють, як це можливо в такому форматі вести якісь бойові дії. Вони дуже переймаються і починають боятися того, що у них є така країна-сусідка, як РФ. Вони розуміють, що попри те, що в них є захист НАТО і якесь озброєння, але воно неефективне у нинішніх реаліях ведення війни, де військові РФ атакують дронами. Ми, звичайно, зі свого боку на ту допомогу, яка надається постійно нам нашими партнерами, в тому числі Литвою, Естонією, готові також ділитися з ними цим досвідом, щоб вони були готові і могли захистити свою країну», – підкреслив Толоконніков.
- За даними очільника Херсонської ОВА, минулого тижня українські військові знищили понад 1400 російських дронів, які летіли на правобережжя Херсонщини. Ефективність їхнього подавлення перебуває на рівні 87%, зазначив Олександр Прокудін. Тож місцева влада далі працює разом з військовими, аби посилити захист області, додав він.
«Атаки безпілотниками –майже щоночі»Російська армія продовжує також атакувати прифронтові території Запорізької області і, безпосередньо, місто Запоріжжя. Лише за добу 30 березня окупанти здійснили майже 400 ударів по 11 населених пунктах регіону. Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров зазначив, що на цьому напрямку посилюють Сили протиповітряної оборони.
Речник Запорізької ОВА Олександр Коваленко розповів «Новинам Приазов’я», що протягом останнього тижня березня російські військові обстріляли регіон понад 3 тисячі разів.
Наслідки російського обстрілу в Запорізькій області
Б’ють і по енергетичній інфраструктурі, і по цивільних, по житлових об’єктахОлександр Коваленко
«Найбільша кількість це БПЛА різних модифікацій. На другому місці за кількістю обстрілів – це артилерія, далі йде авіаційна зброя та РСЗВ. Тобто не припиняють обстрілювати, тримають постійно приблизно на одному й тому ж рівні. Ще один сегмент це БПЛА, які тероризують мирних жителів. Зокрема постраждала Кушугумська громада. Ворог б’є і по енергетичній інфраструктурі, і по цивільних, по житлових об’єктах. Тому на даний час досі жителі Кушугумської громади, в одному із сіл, залишаються без електрики. Вся Кушугумська громада – це передмістя міста Запоріжжя. Від цієї громади до зони ведення активних бойових дій приблизно 20 км. І вони потерпали і від КАБів, і від «Шахедів», і від FPV-дронів. Окупанти, на жаль, модернізують свою зброю, використовують FPV-дрони, які керуються оптоволоконним зв’язком. Надзвичайно важко їм протидіяти», – зауважив він.
Найбільше страждають населені пункти, які розташовані за 10 кілометрів від зони ведення бойових дій, каже речник. Що стосується Запоріжжя, то атаки безпілотниками відбуваються майже щоночі.
Окупанти активно атакують дронами місцеве населення – ЗОВА
Загинуло троє людей, постраждало понад 20 людей. Зафіксоване значне руйнуванняОлександр Коваленко
«Тижня півтора тому було кілька таких масованих атак на Запоріжжя. Завдано чимало шкоди обласному центру, цивільним об’єктам, інфраструктурі, житловим об’єктам. Тоді загинуло троє людей, постраждало понад 20 людей. Зафіксоване значне руйнування і пошкодження житла. Це у 20 числах березня сталося. Я пам’ятаю, що наслідками однієї з таких атак було – подача понад 300 заяв від жителів, чиє житло було пошкоджено. Ситуація щодо «шахедних» атак спостерігається не тільки в Запоріжжі, але й в сусідньому Дніпрі, Харкові, Сумах, в тих регіонах, на тих територіях, які максимально наближені до лінії фронту», – зазначив Коваленко.
«Зворотній ефект переговорів»Військовий оглядач Денис Попович розповів «Новинам Приазов’я», що переговорний процес, ініційований США, наразі не має жодного позитивного ефекту для України у війні.
Денис Попович
Переговорні рамки формує ситуація на фронтіДенис Попович
«Є зворотній, скажімо так, ефект. Ми навіть бачимо, що ті домовленості, які начебто були досягнуті, які пов’язані з забороною ударів по енергетичному сектору, вони не дуже на це впливають. Оскільки ми чули про те, що і завдавалися удари по українських об’єктах газовидобутку і таке інше. Тобто переговорні рамки формує ситуація на фронті. І лише ситуація на фронті буде впливати на те в якій модальності і як будуть ухвалюватися ті чи інші переговорні позиції», – зазначив він.
Росія буде продовжувати тиснути як на фронті, так і на цивільних жителів, обстрілюючи міста України, вважає оглядач.
«Для того, щоб створити хаос в тилу, для того, щоб підірвати нас всередині країни, для того, щоб всі вийшли й пішли на Банкову, і сказали: «Укладай мир на тих умовах, які пропонує Володимир Путін, щоб нас припинили бомбити». Це продовжується і буде продовжуватися до тих пір, поки до якогось завершення ця війна не дійде. До цього потрібно готуватися. Це були «шахедні» бомбардування з використанням нових тактик, з використанням нових бойових частин на самих «Шахедах». На превеликий жаль, така вибірковість, послідовність і методичність, буде й надалі», – пояснює Попович.
Наслідки російської атаки на Київ, 23 березня 2025 року
«Треба, щоб закінчилася війна. Тоді ці обстріли припиняться. іншої відповіді нема. Ці обстріли будуть продовжуватися, як тилових, так і прифронтових міст. Різні обстріли, різними засобами. Це буде продовжуватися до кінця війни. Це потрібно усвідомлювати. Просто може бути різна частота застосування різних сил та засобів атак. Ми зараз не кажемо про те, як війна закінчиться, на яких умовах, ми просто кажемо, що це (обстріли) буде до кінця війни», – додав оглядач.
- В ніч на 1 квітня вперше за тривалий час сили РФ не атакували Україну дронами. Втім українські військові збили дві ракети, якими атакувала РФ на Запорізькому напрямку, повідомила пресслужба Повітряних сил ЗСУ.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.