Головна Без категорії Як час, проведений з гаджетом у ліжку, впливає на наш сон

Як час, проведений з гаджетом у ліжку, впливає на наш сон

9
0

Джерело: www.bbc.com

Як час, проведений з гаджетом у ліжку, впливає на наш сон

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Любите полежати з телефоном перед сном?

  • Author, Лів Макмагон
  • Role, Кореспондентка з питань технологій
  • 37 хвилин(и) тому

Люди, які проводять більше часу перед екранами гаджетів у ліжку, частіше потерпають від безсоння та проблем зі сном. Такого висновку дійшло норвезьке дослідження, в рамках якого опитали понад 45 000 студентів.

Дослідження показало, що кожна додаткова година екранного часу була пов’язана зі збільшенням ризику безсоння на 63% і зменшенням кількості сну на 24 хвилини.

Однак дослідники зазначають, що вони лише встановили кореляцію між використанням гаджетів та нижчою якістю сну і не доводили, що перше спричинило друге.

Експерти кажуть, що задля кращого сну варто відкласти телефон перед сном, розслабитися, а також мати встановлений розпорядок дня.

Вчені, які проводили дослідження, ґрунтуючись на опитуваннях студентів віком 18-28 років у 2022 році, хотіли вивчити зв’язок між кількістю екранного часу у ліжку та режимом сну.

Вони також намагалися дослідити вплив на сон перегляду соцмереж у порівнянні з іншими видами цифрової активності.

Доктор Гуннхільд Йонсен Хетланд з Норвезького інституту громадської охорони здоров’я, провідний автор дослідження, опублікованого в журналі Frontiers, каже, що тип активності виявився менш впливовим, ніж власне час, проведений перед екраном загалом.

“Ми не виявили суттєвих відмінностей між соціальними мережами та іншими видами діяльності перед екраном, що свідчить про те, що саме використання екрана є ключовим фактором порушення сну”, – каже він.

Сон або соціальні мережі

У рамках дослідження здоров’я та добробуту в Норвегії у 2022 році учасників попросили зазначити, чи користувалися вони будь-яким цифровим медіа після того, як лягли в ліжко.

Серед варіантів були: перегляд фільмів або телебачення, час у соціальних мережах, серфінг в інтернеті та ігри.

Серед тих, хто використовував гаджети в ліжку перед сном, 69% зазначили, що вони переглядали соціальні мережі, а також мали іншу цифрову активність.

Учасників також попросили визначити, скільки ночей на тиждень та скільки часу вони використовували цифрові медіа, а також те, як часто їм було важко засинати чи міцно спати протягом ночі, рано прокидатися та як часто вони відчували втому.

За визначенням дослідників, ті, хто мав такі проблеми принаймні три ночі на тиждень протягом принаймні трьох місяців, мали безсоння.

Хоча дослідження виявило зв’язок між використанням екрана перед сном і порушеннями сну або безсонням, вони кажуть, що це не обовʼязково є причиною та наслідком.

“Це дослідження не може визначити причинно-наслідковий зв’язок – наприклад, чи спричиняє використання екрана безсоння, чи студенти з безсонням частіше використовують гаджети”, – каже д-р Хетланд.

Дослідники також зазначають, що той факт, що учасники дослідження самі розповідали про свій досвід, може означати, що воно містить упередження, і його результати не слід вважати глобально репрезентативними.

Джошуа Пайпер, спеціаліст зі сну в ResMed UK, каже, що дослідження надає цінні докази того, що використання електронних пристроїв негативно впливає на сон.

“Це впливає як на можливість заснути, так і на якість вашого сну, тому одним людям може бути важко заснути, а іншим – міцно спати протягом ночі”, – розповів він BBC.

Хоча вплив екранного часу можна спробувати пом’якшити, регулюючи яскравість екрана або використовуючи нічний режим, Пайпер каже, що за даними попередніх досліджень саме взаємодія з пристроєм сама по собі спричиняє порушення сну.

Поради для кращого сну

У порушеннях сну часто звинувачують використання перед сном смартфонів.

При цьому фактичний вплив використання соціальних мереж або перегляд онлайн-контенту в ліжку на фізичне та психічне здоров’я залишається спірним.

Однак експерти все одно рекомендують не використовувати гаджети перед тим, як ви намагаєтеся заснути.

Вони також кажуть, що допомогти покращити сон може визначений розпорядок дня – лягати спати й вставати варто в один і той самий час щодня.

Благодійні організації з питань психічного здоров’я Mind and Rethink рекомендують перед сном спробувати розслабитися, наприклад, зробити дихальні вправи, почитати книгу або прийняти ванну, а не намагатися змусити себе заснути.

Вони також радять уникати кофеїну, алкоголю або великої кількості їжі перед сном, робити легкі вправи та намагатися зробити свою спальню максимально комфортною.

Спеціалістка зі сну докторка Кет Ледерле розповіла BBC, що для регуляції нашого внутрішнього біологічного годинника дуже важливим є час під природним сонячним світлом, особливо вранці.

Також допомогти заснути може якась приємна діяльність, однак без надмірної стимуляції.

Автори норвезького дослідження наголошують на необхідності подальших досліджень на цю тему, включно з довготривалим моніторингом режиму сну, а також дослідженнями впливу сповіщень, що приходять на пристрої протягом ночі.

“Усе це разом могло б прояснити вплив використання екранів перед сном на сон і розробити цільові рекомендації для студентів та інших груп населення”, – кажуть дослідники.




реклама у Нововолинськ