Джерело: www.radiosvoboda.org
Радіо Свобода у своїх репортажах і розслідуваннях висвітлювало усі етапи оборони Києва і звільнення Київщини. Ми зібрали їх для вас у цій публікації.
Головнокомандувач ЗСУ (навесні 2022-го командувач Сухопутними військами) Олександр Сирський наголосив з нагоди третьої річниці звільнення Київської області, що «перемога в Київській оборонній операції стала не тільки важливим військовим успіхом, а й сильним сигналом світу про те, що Україна здатна перемагати».
Головнокомандувачем ЗСУ тоді був Валерій Залужний.
27 лютого 2022 року у Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що «Командувачем оборони Києва є генерал-полковник Олександр Сирський, комендантом оборони міста – Герой України, полковник Сергій Собко».
Битва за Гостомель
Залишки знищеного російського гелікоптера на аеродромі в Гостомелі на Київщині. 2022 рік
«Їх було в 10 разів більше», – згадують українські військові. І ця перевага у кількості відчувалася на кожному напрямку. На північному напрямку ця різниця була найбільш відчутною, адже російська армія прагнула захопити Київ. Але цього не сталося, і однією із героїчних сторінок оборони Києва стала оборона аеропорту Гостомеля, де українські захисники не дали висадитися елітному десанту Росії.
Читайте тут: Поклали російський десант у Гостомелі – і вижилиБитва за МощунРадіо Свобода встановило імена близько сотні російських десантників, морпіхів, розвідників – еліти російської армії, знищеної під час битви за Мощун ‒ села, яке відкривало російським окупантам шлях до Києва.
Саме великі втрати одних із найбоєздатніших підрозділів є одними із справжніх причин поразки Росії у битві за українську столицю у 2022 році, а не «деескалація» та «планове перегрупування», як стверджували російські офіційні особи та пропагандистські ресурси Кремля.
На основі відкритих даних, документів, відео та інтерв’ю Радіо Свобода розповідає у фільмі-розслідуванні про те, як українські сили оборони змогли завдати однієї із найвідчутніших поразок російської армії в новітній історії та втримати Київ.
Читайте тут: Мощун – тут Україна розбила еліту армії РФ та зупинила наступ на КиївЖахи російської окупації на КиївщиніНа вулиці Миру у селі Здвижівка на Київщині жили двоє найкращих друзів: Павло Холоденко та Віктор Балай. Вони з дитинства були разом: ходили в дитсадок, школу. Разом пішли і в АТО. У 2014-15 роках захищали Україну на Донбасі у складі батальйону поліції «Київщина». Щойно Росія у лютому почала повномасштабну війну, Павло і Віктор кинули все і пішли до військкомату.
Віктор Балай (праворуч) та Павло Холоденко (ліворуч) у зоні проведення АТО, 2014-15 роки. Архів сім’ї Холоденків
Але на початку березня зв’язок з ними обірвався. Ветеранів АТО знайшли лише після відступу російських військ у одному із їхніх окопів ‒ закатованими, понівеченими, застреленими в голову.
Читайте тут: Закатовані й застрелені разом: двох друзів-атовців знайшли в російському окопі на КиївщиніРадіо Свобода вдалося встановити російського офіцера, який ймовірно причетний до викрадення та катування самооборонівця Олексія Побігая під час окупації Бучі на Київщині у березні 2022 року.
Олексій Побігай
Тим, хто віддав наказа про розстріл, ймовірно, був капітан 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбасс» із міста Кемерово, РФ, ‒ Сергій Тихонов.
Про це розповідає документальний проєкт про масові вбивства у Бучі кореспондента Радіо Свобода Дмитра Джулая.
Читайте тут: Страта самооборонівця: Радіо Свобода ідентифікувало російського офіцера, ймовірно причетного до викрадення в Бучі
Радіо Свобода дослідило наслідки російської окупації на прикладі одного села – Андріївки Бучанського району, що на Київщині. За місяць російські солдати вбили там 14 мирних жителів, ще троє людей загинули від бомбардувань. Щонайменше двоє жителів села померли від несвоєчасного надання медичної допомоги та відсутності доступу до медикаментів. За час окупації були повністю зруйновані 70 будинків, зазнала суттєвих пошкоджень місцева школа, а дитячий садочок – взагалі зрівняли з землею.
Журналіст проєкту Радіо Свобода «Схеми» Сергій Андрушко задокументував розповіді вцілілих жителів Андріївки. Усі ці історії лягли в основу документального фільму-розслідування «Андріївка. Трагедія одного села».
Оборона і звільнення Київщини у репортажах воєнкорів Радіо СвободаПід час оборони Київщини отримав ушкодження воєнкор Радіо Свобода Мар’ян Кушнір, коли російська армія завдала ракетного чи авіаудару по Баришівці.
Один із своїх фоторепортажів Кушнір зняв, спостерігаючи на Київщині за одним із штурмів українськими військовими позицій російських загарбників.
Українські військові ідуть на штурм одного із населених пунктів Київщини, де перебувають російські сили. 10 березня 2022 року
Повністю фотосвідчення одного із епізодів боїв за Київщину у 2022 році дивіться тут: Як українські підрозділи вибивали окупантів на Київщині?
Спалена колона у БучіВоєнний фотокореспондент Радіо Свобода Сергій Нужненко одним із перших побачив Бучу після звільнення. Так 1 березня він зробив вражаюче фото спаленої російської важкої техніки на вулиці Вокзальній.
Буча після важких боїв 1 березня 2022 року
На той час ситуація у Бучі була контрольована. Місцями ще тривали бої – війська Росії не полишали спроб підійти до Києва, наголошували в ЗСУ, проте кожен наступний напад все швидше відбивався українськими захисниками. Остання інформація українського Генштабу станом на 4 березня: війська РФ відійшли від Бучі та аеродрому в Гостомелі.
Ось фоторепортаж тих днів: Буча після важких боївДо річниці звільнення Київщини 31 березня у 2023 році Укрпошта створила нову серію марок «Не забудемо! Не пробачимо! Буча. Ірпінь. Гостомель». Знімки фотокореспондента Радіо Свобода Сергія Нужненка використали для зображень Ірпеня та Бучі.
31 березня Сергій Нужненко зібрав в одній фоторозповіді фотографії про Ірпінь навесні 2022-го і зараз.
Ірпінь, Київська область, березень 2022 року
Повністю фоторепортаж дивіться тут
- 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в України по всій довжині сухопутного і морського кордону, супроводжуючи його аваційними та ракетними ударами по містах, аеропортах та військових частинах.
- Великі механізовані колони російської армії рушили на Київ. До кінця лютого російські підрозділи окупували частину населених пунктів Київщини, зокрема і міста-супутники Києва – Бучу та Ірпінь.
- Українські Сили оборони (ЗСУ, ТРо, Національна гвардія, Державна прикордонна служба, Національна поліція) чинили затятий опір російським загарбникам, діючи часто по ситуації, з обмеженими ресурсами та зв’язком.
- Оборонці України проявили дива винахідливості, стійкості і героїзму, знищивши практично повністю механізовані колони армії РФ. Російська армія не змогла виконати наказ очільника Росії Володимира Путіна «взяти Київ за три дні».
- 2 квітня Міноборони України повідомило про звільнення всієї Київської області від російських військ.
- Після того, як російська арамія під натиском ЗСУ відступила, стали відомі численні свідчення про масові факти убивства і загибелі мирних жителів. Правоохоронці станом на 4 квітня 2022 року зафіксували 1200 фактів воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на Київщині.
- Попри те, що українська влада і багато країн Заходу вказали на причетність РФ до воєнних злочинів в Україні, а супутниковими знімками факти вбивств цивільних були підтверджені, у Кремлі заперечили причетність російських військ до таких дій.