Головна Без категорії Майнкрафт. Чому діти не можуть відірватися від цієї гри

Майнкрафт. Чому діти не можуть відірватися від цієї гри

55
0

Джерело: www.bbc.com

Майнкрафт. Чому діти не можуть відірватися від цієї гри

Автор фото, Alamy

  • Author, Кріс Баранюк
  • Role, BBC Future
  • 39 хвилин(и) тому

Minecraft є найбільш продаваною комп’ютерною грою у світі, а незабаром вийде довгоочікуваний голлівудський фільм за її мотивами. Розповідаємо, чому діти не можуть від неї відірватися.

У Ей Джея Мінотті троє дітей – і всі вони люблять грати у Minecraft. Його 10-річні дівчатка-близнючки та шестирічний син постійно створюють щось із нескінченної кількості віртуальних блоків у цій грі. А Мінотті, який працює у сфері маркетингу в Огайо, іноді вражений тим, що вони придумують.

“Тату, я хочу тобі дещо показати”, – нещодавно сказала йому одна з його доньок, простягаючи екран свого Nintendo Switch. Її аватар стояв перед водоспадом. Після натискання кнопки водоспад зупинявся, відкриваючи вхід у печеру. Усередині було підземне лігво з інтерактивним освітленням і демонстрацією предметів, які вона зібрала у грі.

“По суті, це нагадувало підземний особняк, – дивується Мінотті. – Я був дуже вражений”.

Його донька дивилася інструкції до гри у YouTube, але більшу частину дизайну придумала сама.

“Це нагадує мені відчуття дитинства, коли я “зависав” у компʼютері”, – каже Мінотті.

Minecraft – одна з найпопулярніших відеоігор усіх часів. Її випустили в 2009 році, й до 2023 року продали понад 300 мільйонів копій. Вона та подібні ігри, зокрема Roblox і Terraria, подобаються геймерам різного віку, від маленьких дітей до дорослих.

Виглядає, що гра здатна поглинати увагу дітей на кілька годин поспіль – непросте завдання у наш час, коли довкола усе відволікає. Деякі батьки побоюються, що інтерес їхніх дітей до Minecraft може межувати з одержимістю або навіть залежністю, оскільки часом вони не можуть відірвати їх від екрана комп’ютера.

Minecraft став настільки популярним, що за мотивами гри зняли довгоочікуваний голлівудський фільм під назвою “Minecraft: Фільм” з Джеком Блеком і Джейсоном Момоа в головних ролях, який виходить у прокат в Україні цього тижня.

Експерти кажуть, що за успіхом Minecraft і подібних ігор можуть стояти глибокі психологічні – навіть еволюційні – фактори. Такі ігри впливають на вроджений інстинкт кожного з нас – той, який лежить в основі успіху всього нашого виду, – бажання будувати.

Автор фото, Warner Bros

Підпис до фото, “Майнкрафт” тепер також став довгоочікуваним голлівудським фільмомНе секрет, що дітям завжди подобалося щось створювати – замки з піску, халабуди, імпровізовані будиночки тощо. Не кажучи вже про Lego та інші різноманітні конструктори. Minecraft – це, можливо, просто сучасний різновид такого роду гри, але в цифровому просторі. Але чому конструювання речей так притягує багатьох дітей?

Усі ссавці граються у дитинстві, каже Пітер Грей, психолог, який вивчає методи навчання дітей у Бостонському коледжі, штат Массачусетс, США. Хижі тварини, наприклад, намагаються під час гри щось ловити, натомість тварини, на яких у природі полюють, навпаки, намагаються ухилятися та тікати.

“Під час гри вони практикують ті навички, які для них є найважливішими для виживання та розмноження”, – каже Грей.

Люди відрізняються від інших тварин тим, що ми значною мірою зобов’язані своїм виживанням нашій здатності створювати речі – від глинобитних хатин до знарядь для полювання та збирання.

“Не дивно, що природний відбір наділив молодих людей сильним потягом до створення речей”, – каже Грей.

Він зазначає, що діти також грають, використовуючи мову та уяву, або створюють ігри, які зосереджені на правилах та соціальній взаємодії – усе це здається частиною підготовки до дорослого життя.

Те, що саме підлітки вирішують будувати під час гри, і як вони це будують, як правило, відображає культуру, в якій вони живуть, каже Грей.

“Ми зовсім не повинні дивуватися тому, що дітей сьогодні приваблює гра на комп’ютерах – і це не повинно нас засмучувати, – каже він. – Діти глибоко розуміють, я б сказав, своїм інстинктом, що це ті навички, які потрібно розвивати”.

Джуліан Тогеліус, спеціаліст з інформатики з Нью-Йоркського університету, помітив, що у його сина, якому ще немає й трьох років, з’явився імпульс створювати речі.

У дитячому садку він одразу починає будувати тунелі, щоб їздити по них іграшковими поїздами та вантажівками, каже Тогеліус. Коли його син трохи підросте, його, імовірно, потягне до комп’ютерів.

Важливо те, що ігри на кшталт Minecraft, які дають гравцям свободу творчості без якоїсь конкретної мети – спрощують взаємодію з комп’ютерами та виконання завдань на них, каже Тогеліус.

“У світі Minecraft створити щось – ясно і просто, – пояснює він. – Це набагато легше, ніж писати код”.

Іншими словами, подібні ігри задовольняють вроджене бажання будувати, тоді як традиційно комп’ютери могли б перешкоджати цьому імпульсу, особливо у дітей.

І все ж конструктивна гра – не єдина спокуса гри. У той час як режим “пісочниці” в грі дозволяє гравцям вільно творити, у ній також є режим виживання, у якому гравець має відбиватися від ворогів.

Мінотті також зазначає, що у гри є й соціальний бік. Коли його діти не можуть зустрітися зі своїми друзями чи двоюрідними братами особисто, вони можуть зробити це онлайн: “Це стає віртуальним місцем для спілкування”.

Minecraft, мабуть, варто розглядати як віртуальний ігровий майданчик, на якому діти можуть знайти власну нішу, оскільки вони можуть вибирати з широкого спектра занять і стилів гри.

Тогеліус досліджував, як поведінка гравців у Minecraft розкриває аспекти їхньої особистості. Він стверджує, що завдяки свободі, наданій гравцям, їм легше проявити себе у грі, ніж, скажімо, у класичній аркаді Asteroids, де гравці стріляють по космічних каменях, що летять на них.

У рамках свого дослідження Тогеліус і його колеги попросили дорослих учасників заповнити анкету, яка розкривала деталі про їхні особистості. Потім вони порівняли ці результати з тим, як кожен учасник грав у Minecraft. Поведінка учасників в грі співвідносилася з певними рисами.

“Якщо не завершити головний квест у грі, це впевнено вказує на незалежність”, – каже Тогеліус. Крім того, люди, які відзначали в анкеті глибокі сімейні цінності, схоже, мимоволі демонстрували це у своїй манері гри.

“Вони будують маленькі будинки та фортеці з парканами тощо”, – відзначає дослідник.

Хоча Тогеліус не повторював це дослідження з дітьми, він каже, що не здивується, якщо їхні особистості також проявилися б у грі.

Він також виявив, що гравці Minecraft в їхньому дослідженні, як правило, відрізнялися від популяції в цілому – вони були значно більш допитливими та менш мстивими.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото, Зараз “Майнкрафт” є однією з найбільш продаваних комп’ютерних ігор в історіїШирота можливостей, які відкривають подібні ігри, пояснює їхню популярність, каже Бейлі Браширс, психологиня з Техаського технічного університету, яка минулого року опублікував дисертацію про те, як Minecraft можна використовувати для психологічного дослідження.

Браширс виділила п’ять різних аспектів ігрового процесу. Існує соціальний елемент, можливість відчути себе компетентним через боротьбу чи дослідження, інженерні розробки, творчість і, нарешті, ігровий процес, заснований на виживанні.

“У більшості ігор ви отримаєте лише один або два з цих елементів, – каже Браширс. – Наприклад, здебільшого соціальну гру на виживання, як Fortnite”.

Звичайно, кількість часу, яку діти проводять з Minecraft, викликає ширші занепокоєння щодо того, скільки часу вони загалом проводять перед екраном.

Але Мінотті каже, що його діти проводять свій вільний час по-різному – вони люблять активний відпочинок на свіжому повітрі, наприклад баскетбол, а також відеоігри. Але іноді йому доводиться нагадувати їм не грати у відеоігри надмірно, і він також стежить за тим, кого вони додають у друзі в інтернеті.

NSPCC, дитяча благодійна організація у Великій Британії, опублікувала поради про те, як убезпечити дітей під час гри в Minecraft та у подібні ігри. У Minecraft були серйозні випадки розбещення та жорстокого поводження з дітьми.

Виконавчий директор Roblox також нещодавно викликав запеклі дебати після того, як сказав, що батьки повинні не дозволяти дітям грати у їхню гру, якщо вони турбуються про вплив шкідливого контенту.

Загалом, Мінотті влаштовує той факт, що його діти проводять багато часу в Minecraft, тому що він чітко контролює те, що вони роблять, і тому, що вони мають там широкі можливості для творчості.

“По суті, це просто цифровий ігровий майданчик”, – каже він.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото, Вчені виявили, що гравці перебуваються у стані інтенсивної зосередженості, коли грають у такі ігри, як “Майнкрафт”Широка привабливість Minecraft також відкриває нові можливості для людського спілкування. Наприклад, професори університету використовували Minecraft для проведення онлайн-навчання в перші роки пандемії Covid-19.

А вчителі початкової школи в Ірландії повідомили про успішне використання Minecraft Education – версії гри, розробленої для занять у класі, – каже Еадаоін Слеттері, викладачка психології в Технологічному університеті Середнього Заходу Шеннона. Її дослідження профінансувала Microsoft, якій належить Minecraft.

Слеттері згадує одного вчителя, який вирішив створити гру в Minecraft Education, щоб допомогти своїм учням вивчати гельську мову.

“Він розповів про створення ресторанів і різноманітної їжі в Minecraft – щоб допомогти учням вивчити різні слова”, – каже вона.

Окреме дослідження показало, що використання Minecraft у класі може підвищити мотивацію учнів до виконання шкільних завдань, розвʼязання задач, читання та письма, а також інших навичок.

Можливо, використання Minecraft в освітньому процесі є успішним завдяки високому рівняю концентрації та зосередженості, якого досягають гравці, коли вони глибоко занурені у гру – так званий “стан потоку” (flow state).

Це явище зустрічається під час різних видів діяльності, але воно настільки поширене серед шанувальників Minecraft, що стало предметом вивчення. Це одна з причин, чому діти можуть бути настільки захоплені грою, ігноруючи все інше, що відбувається навколо них.

Однак, є докази того, що Minecraft не є однаково привабливим для всіх, а також може мати гендерний дисбаланс. Одне дослідження в Австралії, під час якого опитали понад 700 батьків, виявило, що у віці від трьох до 12 років у Minecraft грали 54% хлопчиків і лише 32% дівчат. Автори дослідження кажуть, що важливо, щоб ігри та онлайн-платформи залучали дівчаток так само як і хлопчиків, оскільки ці ігри допомагають дітям розвивати цифрові навички, які знадобляться їм у подальшому житті.

Ей Джей Мінотті, наприклад, не переживає через те, що його дочки матимуть проблеми з комп’ютерами. “Minecraft дійсно став їхньою справою”, – каже він.

І хоча його діти також із задоволенням створюють речі з фізичних цеглинок Lego, Мінотті каже, що у них вдома немає місця для зберігання тонни деталей Lego. А Minecraft пропонує просте рішення.

“Це наче наявність усіх деталей Lego, які тільки можна собі уявити”, — каже він.

Підписуйтеся на нас у соцмережах




реклама у Нововолинськ