Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Російський бомбардувальник Ту-22М36 хвилин(и) тому
В Іркутській області Росії розбився дальній бомбардувальник Ту-22М3, екіпаж катапультувався, один пілот загинув. З таких літаків Росія завдала удари вглиб по українських містах.
“Другого квітня 2025 року в Іркутській області при виконанні планового польоту зазнав катастрофи літак Ту-22М3. Екіпаж літака із чотирьох людей катапультувався. Внаслідок приземлення, за доповіддю командира екіпажу, один льотчик загинув”, – йдеться у повідомленні Міноборони Росії.
Причиною катастрофи літака, за попередніми даними, стала технічна несправність, заявили в міністерстві.
15 серпня в тій же Іркутській області зазнав аварії інший Ту-22М3 – як повідомлялося, екіпаж тоді також катапультувався, троє пілотів вижили, один загинув.
Губернатор Іркутської області Ігор Кобзєв уточнив у телеграмі, що Ту-22М3 зазнав аварії неподалік населеного пункту Буреть Боханського району. За його словами, “руйнувань житлових будівель та жертв серед цивільного населення немає”.
Що це за літак
Далекий надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник (кодифікація НАТО: Backfire) призначений для ураження морських та наземних цілей базування керованими ракетами та авіаційними бомбами, йдеться на сайті компанії “Туполєв”.
З таких літаків Росія завдавала удари ракетами Х-22. Такий удар РФ завдала у тому числі про торговому центру в Кременчуку у червні 2022 року, внаслідок чого загинули понад 20 людей.
Х-22 – ціле сімейство ракет, створене в СРСР ще в 1960-х роках.
Вони створювалися під бомбардувальник Ту-22М3 і пізніше модернізувалися разом з ним, пояснював кореспондент ВВС з питань озброєнь Павло Аксьонов.
Доопрацьована в 1970-х роках ракета для свого часу мала вражаючу швидкість в 4 000 кілометрів на годину і дальність польоту в 500 кілометрів. Вона має досить велику потужність бойової частини.
Спочатку цей дует ракети і літака створювався для ударів по морських цілях, і вважався дуже ефективним, його побоювалися на заході. Однак той факт, що вона була спочатку морською, досі дає привід вважати, що вона є неефективною для наземних цілей.
Але крім протикорабельних ракет Х-22 створювалися інші варіанти, які могли наводитися на сигнал радара або взагалі завдавати ударів по координатах.
У цих ракетах стояла інерціальна система навігації, тобто автопілот, який виводив її до певних координат.
Зокрема, одна з модифікацій – Х-22НА – якраз дозволяє обстрілювати цілі на землі за заданими координатами – просто цілиться “у крапку на карті”. Вона могла летіти з урахуванням рельєфу місцевості, але загалом це був автопілот. Політ від точки до точки.
З початку повномасштабного вторгнення Росія неодноразово завдала ударів по цивільних обʼєктах в Україні цією ракетою, зокрема по торговельному центру Riviera у Києві, по ТРЦ у Кременчуку, по житловому будинку в Дніпрі та в інших містах.
Підписуйтеся на нас у соцмережах