Джерело: www.bbc.com
Автор фото, EPA
Підпис до фото, Президент США Дональд Трамп
- Author, Олексій Калмиков
- Role, BBC
- 18 хвилин(и) тому
Дональд Трамп готується до головної події свого другого президентського терміну: у середу ввечері він оголосить торговельну війну всьому світу. Трамп розраховує, що нові масштабні тарифи проти всіх торгових партнерів США допоможуть відродити велич Америки. Економісти в один голос кажуть, що гірше буде всім, і перш за все – американцям.
Трамп обкладав імпортними податками різні країни й товари і під час свого першого терміну, й на початку другого. Але це були дрібниці в порівнянні з тим, що він планує озвучити в Рожевому саду Білого дому на заході, який він сам називає “День визволення” Америки від нахлібників.
Трамп запровадить імпортне мито проти всіх країн, у яких тарифи на американські товари вищі. Тому він називає їх “відповідними” і каже, що вони відновлять справедливість у торгівлі. Команда Трампа готувала ці тарифи з моменту його повернення в Білий дім у січні.
Що саме оголосить Трамп, тримають у секреті. Він казав і про килимове бомбардування всіх країн єдиним тарифом, і про точковий підхід. Крім тарифів для окремих країн планувалися ще й секторальні мита.
Точний масштаб руйнувань ми дізнаємося лише після вечірнього оголошення. Проте вже ясно, що автори торгової війни розраховують на тектонічні зрушення – вони навіть відклали виступ Трампа на годину, щоб дочекатися закриття торгів на американських фінансових ринках.
Трамп виступить у Вашингтоні о 16.00 за місцевим часом, а значить Європа – головний торговий партнер найбільшої в світі американської економіки – дізнається про свою долю ближче до півночі за європейським часом.
Сьогодні вже з’ясується доля тарифної війни Трампа з найближчими сусідами США – Канадою та Мексикою. У березні він запровадив проти них мита, але тут же відклав – до 2 квітня.
Якщо вони повернуться, то Трамп зруйнує єдиний митний простір в Північній Америці і порушить власний договір USMCA з сусідами, укладений в перший заїзд в Білий дім. Канаді та Мексиці це загрожує економічним спадом, Америці – зростанням цін та дефіцитом товарів.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Трамп постійно запроваджує і скасовує мита. Тут він у компанії міністра торгівлі США Говарда Лютника підписує 13 лютого черговий такий указЯкщо в перший термін Трамп переважно вів торговельні бої з Китаєм, то цього разу крім головного суперника він націлився і на всіх головних друзів. Найбільшою ціллю сьогоднішнього залпу ризикує стати Європа.
Європейці цього разу підготувалися серйозніше, але їхня економіка вразливіша – вона зростає повільніше за американську і ослаблена війною Росії проти України. Те ж стосується всіх інших країн – їхні збитки від торгової війни Трампа будуть суттєвими.
На це і розраховує Трамп. Його адміністрація приблизно так пояснює суть нових тарифів. Америка виставить усім торговим партнерам рахунок за нечесну конкуренцію. А потім почне торгуватися з кожним окремо. Від зговірливості партнера залежатиме остаточний розмір тарифу.
“Трампу подобаються тарифи”
Трамп вважає, що і вороги, і союзники США наживаються на Америці, якщо продають їй більше товарів, ніж купують у неї. Мита обмежать такий імпорт і підтримають американського виробника, а дохід наповнить скарбницю і дозволить знизити податки, щоб підштовхнути економічне зростання, впевнені він і його соратники.
Економісти кажуть, що це архаїчний підхід до економіки торгівлі, який доказав свою неспроможність ще під час Великої депресії 1930-х років. Вони вказують на те, що Америка торгує не тільки товарами, але й послугами, особливо цифровими, і тут баланс найчастіше на її користь, тому все чесно.
Ба більше, мита – це податок на споживання імпортних товарів. Заплатять його американці, в результаті чого зростуть ціни, економіка пригальмує і жити стане важче.
А збори в скарбницю від мит, як показав перший термін Трампа, майже повністю йдуть на субсидії місцевим фермерам і промисловцям, які постраждали від мит торгових партнерів Америки.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Плакат, який критикує торговельну війну Трампа“Американські тарифи запроваджують тому, що президенту Трампу подобаються тарифи”, – впевнений Девід Геніг, експерт з міжнародної торгівлі з британського дослідницького центру ECIPE, який представляв Британію на торгових переговорах зі США у перший термін Трампа.
“У тарифах немає жодної економічної логіки. Є маса заявлених причин, від підтримки промисловості США та скорочення торговельного дефіциту, до підвищення доходів бюджету. Жодна з них не є переконливою”, – пише він.
Але для Трампа 2.0 тарифи – не тільки і не стільки спосіб відновити економічну “справедливість” і наповнити скарбницю. Вони дозволяють йому зміцнити власну владу в країні, оскільки він запроваджує їх указами в обхід Конгресу, попри епохальну значущість для економічного та фінансового становища країни. І вони ж дають важелі тиску на міжнародній арені.
Якщо у минулому Трамп намагався тарифами зняти торговельні бар’єри для американських товарів у Європі та Китаї, то цього разу він не гребує використовувати їх для досягнення політичних цілей.
Трамп хоче змусити союзників витрачати більше на оборону. Він вимагає віддати йому території – Гренландію та Канаду.
Він незадоволений європейським регулюванням великого американського бізнесу, яким володіють його спонсори на кшталт Ілона Маска та Марка Цукерберга, і хоче повернути до США центр прибутку американських компаній, які воліють платити податки з неамериканських доходів в офшорній Ірландії.
Все це і буде предметом агресивних переговорів з усіма країнами світу щодо зняття торгових бар’єрів для доступу на найбагатший у світі американський ринок, але вже після введення мит проти них 2 квітня.
Торгові партнери США розраховують, що Трамп укладе з кожним із них угоду, і в результаті обійдеться малою кров’ю. Девід Геніг із ECIPE нагадує, що Трамп уже укладав такі угоди, але це не зупиняло його від запровадження нових мит і порушення домовленостей.
“Трамп досі не хотів угод. Він хоче тарифів”, – попереджає Геніг.