Джерело: www.radiosvoboda.org
Танки, БМП, БТРи – усе це Росія знову кидає у наступ, намагаючись відновити темпи просування, які мала на початку року, та компенсувати провали масованих атак піхотою, підтверджують у ЗСУ. Тепер цьому сприяє і весняне покращення погоди – ґрунт уже дозволяє рух важкої техніки.
Чому саме зараз Росія знову пішла в наступ бронею і чому це відбувається саме на Покровському напрямку? Дізнались Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Що відбувається3 квітня Генеральний штаб повідомив, що ЗСУ розбили колону російської бронетехніки під Андріївкою на Покровському напрямку. Армія РФ намагалася штурмувати поблизу селища, використавши танки, БМП і КамАЗ.
ЗСУ відбиває російський штурм під Андріївкою, Донецька область
Згодом проєкт DeepState уточнив: окрім цього наступу, в той день відбулося ще дві атаки, у яких агресор застосував спершу по одному БМП та БТР, а на останок – один танк та два БМП. Відбиттям атаки займалися 46-та аеромобільна, 33-тя механізована та 148-ма артилерійська бригади.
«Перший танк, швидше за все, підірвався на мінному загородженні. Після того колона стала в чергу і її щільно накрили з артилерії. Також використали касетні снаряди проти росіян, які намагалася сховатися у кущах та на деревах», – розповіли Донбас Реалії подробиці штурму у 33-й бригаді.
Сумарно, повідомили, за 4 години російські війська провели 3 штурми, застосувавши 17 одиниць техніки, з них щонайменше 12 були уражені, а 7 повністю знищені.
ЗСУ відбиває російський штурм під Андріївкою, Донецька область
Чому саме тут?Покровський напрямок, зокрема, західний його фланг в сторону Дніпропетровської області є важливим з кількох причин, каже Донбас Реалії військовий оглядач видання «Дзеркало тижня» Віталій Кононученко.
«У плані стратегічної мети росіяни намагалися просунутися до кордону з Дніпропетровщиною. Спочатку – з боку Удачного під Покровськом. Там ми фактично зацементували оборону. Вони вперлися в нашу вже укріплену лінію з бетонним облаштуванням», – каже він.
Механізованих підрозділів у російської армії зараз далеко не всюди вистачає навіть для оборониВіталій Кононученко
Після низки контратак з українського боку противник вирішив змінити напрямок і спробував діяти південніше – в районі Срібного та Новоєлизаветівки. Проте, пояснює Кононученко, й там серйозних успіхів досягнути не вдалося – лише незначні локальні просування, без ознак прориву.
«Саме тому останнім часом вони (російські військові – ред.) визначили собі новий напрямок – Андріївку як нову можливість пробитися до кордону з Дніпропетровською областю, – каже оглядач. – Зараз вони розуміють: без залучення серйозних сил, таких, які ми бачимо останніми днями, досягти цього не вдасться. На щастя, наша оборона поки що тримається».
Усі ці дії, на думку Кононученка, свідчать, зокрема, про те, що у агресора Покровський напрямок – в пріоритеті.
«Бо механізованих підрозділів у російської армії зараз далеко не всюди вистачає навіть для оборони», – пояснює оглядач.
Покровський напрямок на інтерактивній мапі проєкту DeepState
Чому повернулась техніка?Раніше на Покровському напрямку агресор намагався все вирішити виключно живою силою, майже не застосовуючи броньовану техніку, пояснив в ефірі Радіо Донбас Реалії командир бату безпілотних систем 72-ї окремої механізованої бригади полковник Андрій Назаренко. За його словами, за останні 2-3 тижні постійні «живі» накати армії РФ закінчувались майже нічим, а втрати агрессора були величезні.
«Тому зараз вони намагаються за рахунок броньованої техніки зробити ривок, – пояснює Назаренко. – За останній тиждень ми знищили лише на своєму напрямку понад 10 одиниць танків та 20 бронемашин. Це означає, що ворог зараз застосовує всі свої наявні резерви броньованої техніки. Такої кількості танків ми на цьому напрямку вже давно не бачили».
Військовий експерт, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман у коментарі Донбас Реалії також додає, що до недавнього часу російські військові уникали активного використання бронетехніки через несприятливі погодні умови – м’який, непридатний для руху ґрунт.
«Зараз ґрунт трошечки підсох, став більш-менш твердим – принаймні в тому районі вже можна було атакувати. Це була спроба: хотіли подивитися, наскільки це ще може бути ефективною тактикою», – оцінює Гетьман невдалий штурм армії РФ під Андріївкою.
ЗСУ відбиває російський штурм під Андріївкою, Донецька область
Те, що у багатьох випадках бронетехніку не використовували, це було не від хорошого життя російської арміїДавид Шарп
За рахунок використання бронетехніки будь-які наступальні чи оборонні дії стають ефективнішими, пояснює ізраїльський військовий експерт Давид Шарп.
«Те, що у багатьох випадках бронетехніку не використовували, це було не від хорошого життя російської армії», – пояснив Шарп в ефірі Радіо Донбас Реалії.
Зараз, на його думку, Росії все важче діставати велику кількість важкої техніки з баз зберігання та доставляти її на фронт. Це пов’язано, зокрема, з тим, що на початку війни російська армія забрала техніку, яка була в більш-менш хорошому стані, і її можна було швидко відремонтувати. Але тепер, каже Шарп, на базах її залишається все менше, а та, що залишилася, – у дуже поганому стані та важко піддається ремонту.
«Через це у багатьох випадках використовувалися піхотні групи під прикриттям безпілотників та артилерії, – пояснює ізраїльський експерт. – Однак це не означає, що у російському тилу справи стоять на місці. Коли ж противнику вдається зібрати додаткові сили та бронетехніку, він одразу ж кидає їх у бій. Не завжди ефективно, іноді буквально кидає її «на забій», але без бронетехніки обходитися набагато складніше».
ЗСУ відбиває російський штурм під Андріївкою, Донецька область
На його думку, це робиться не для того, щоб створити потенційну загрозу в майбутньому, а щоб продовжувати наступ прямо зараз, тим паче враховуючи сповільнення просування російської армії на Покровському напрямку, а подекуди і контратаки ЗСУ протягом останніх тижнів.
Чи поверне собі армія РФ минулий темп?Бажання армії РФ повернути темп осені 2024-го (коли кількість штурмів за добу сягала 70-80) підтверджує і спікер ОСУВ «Хортиця» Віктор Трегубов.
«Проблема в тому, що зараз їм це дається дещо складніше – вони багато втратили, брали певну паузу на початку березня. А от після того, як трохи переформувалися, знову набрали силу», – розповів він в ефірі Радіо Донбас Реалії.
Віктор Трегубов, спікер ОСУВ «Хортиця»
Теоретично Росія може повернутись до темпу наступу, який спостерігався восени минулого року, зазначає співрозмовник. Втім, на практиці це виглядає малоймовірно: якщо знову і знову штурмувати ті самі позиції без зміни тактики, результат навряд чи буде іншим. Повторення старих підходів може навіть виявитися оптимістичним сценарієм для ЗСУ, адже втрати противника, каже Трегубов, були величезні.
«За два місяці вони втратили близько 300 танків – для порівняння, у Бундесверу (збройних сил Німеччини – ред.) – всього 60–80. Тобто більше, ніж усе танкове озброєння Німеччини. Якщо вони хочуть повторити цей «успіх» – нехай», – каже він.
Подібні спроби прориву технікою, як під Андріївкою, можуть повторюватися, сказав Донбас Реалїі Олексій Гетьман, проте масованих атак танками чекати не варто.
«Росія чудово розуміє, що вони будуть дуже швидко знищені. Тому росіяни періодично запускатимуть такі спроби – але не більше. Це не наративи, як у Другій світовій війні: не буде ні Курська, ні Прохорівки, ні танкових баталій. У цій війні навряд чи щось подібне побачимо», – підсумовує Гетьман.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.