Джерело: www.radiosvoboda.org
Сехаті каже, що прагне стати на захист України в першу чергу для того, аби донести: Іран, як і Україна, теж страждав від дій Москви, а велика кількість іранців сьогодні не підтримують дії уряду у Тегерані, який є стратегічним партнером РФ і надає військову допомогу армії Росії.
«Я хотів, щоб українці нас почули: іранці – це не уряд Ірану і не безпілотники Shahed. Переважно іранці підтримують Україну», – так 46-річний Сехаті в інтерв’ю Радіо Свобода пояснює головну причину, чому вирішив покинути роботу на каналі Iran International у Лондоні і долучитися до ЗСУ.
Іранський журналіст Курош Сехаті під час розмови з Радіо Свобода. 3 квітня 2025 року
Після цього публікацію було виправлено – відповідні зміни внесла і українська редакція.
Курош Сехаті – перший доброволець іранського походження, який публічно оголосив про те, що долучається до української армії. Сехаті оголосив про своє рішення воювати в Україні 18 березня, написавши у соцмережі Х, що прагне долучитися до лав ЗСУ, аби «боротися зі злочинцем Путіним і його прибічниками».
У відповідь на запит Радіо Свобода в Інтернаціональному легіоні повідомили, що Сехаті дійсно виявив бажання приєднатися до лав ЗСУ.
Там зазначили, що Сехаті подав заявку як громадянин США, а громадяни Ірану в інтернаціональних легіонах оборони України військову службу не проходять і не проходили.
Втім, імовірно, добровольці іранського походження, які також мають громадянство інших країн, вже можуть нести службу в інших підрозділах ЗСУ. Офіційно такої інформації немає. Як сказав в інтерв’ю українській службі Радіо Свобода Курош Сехаті, йому відомо про принаймні ще одного іранця, який нині служить у ЗСУ.
Незалежно перевірити цю інформацію Радіо Свобода не вдалося, редакція відправила запити у різні військові структури та очікує на відповідь.
Україну іранський доброволець називає своїм «другим домом»
Зараз Сехаті вже перебуває в Україні і очікує на підписання контракту зі ЗСУ. У відповідь на запит Радіо Свобода в Інтернаціональному легіоні повідомили, що Сехаті «станом на сьогодні проходить відбір і спеціальну перевірку відповідно до чинного законодавства України стосовно осіб з числа іноземних громадян, які виявили бажання приєднатися до Сил оборони України, та розглядається як кандидат для проходження служби».
Курош Сехаті кілька разів заарештовували за його політичну та правозахисну діяльність, він втік з Ірану до Туреччини у 2004 році. Сехаті отримав статус політичного біженця і згодом переїхав до Сполучених Штатів.
«Росія – історичний ворог Ірану»У розмові із Радіо Свобода Сехаті пояснює – долучається до ЗСУ, щоб поставити під сумнів уявлення українців про іранський народ. Він додає, що як іранець розуміє, з чим стикнулась Україна.
Я розумію, що переживають українці. У нас це було і в нашій історії з Росією
«Я розумію, що переживають українці. У нас це було і в нашій історії з Росією. Вони забрали нашу землю, вони вбивали наших борців за свободу. У нас дуже багато спільного з українцями», – каже Сехаті і додає, що на його думку, війна в Україні не є «війною між двома країнами, а є радше війною між вільним світом і диктаторами та загарбниками».
Персія і царська Росія боролися у кількох війнах у 19-му столітті, кульмінацією яких стала передача Тегераном більшої частини Кавказу Москві. Російська імперія також змагалася за контроль над природними ресурсами Ірану і окупувала іранську територію.
Журналіст пригадує: опитування Центру Разумкова у січні 2024 року засвідчило, що 82% українців вважає Іран недружньою країною. Через вісім місяців цей показник зріс іще на три відсотки.
Сехаті – відкритий критик іранського уряду
«Більшість людей, коли я кажу, що я з Ірану, спочатку шоковані. Тому що вони думають, що Іран – це великий ворог України. Але після цього вони зі мною розмовляють. Вони розуміють, чому я тут. У мене дружина українка, і я на українському боці», – каже Сехаті.
Він також пригадує, що на початку вторгнення РФ іранці прийшли до посольства Україні у Тегерані, аби висловити свою підтримку.
«І на наших акціях протесту за межами Ірану найчастіше присутній прапор України… Протестувальники хочуть показати, що вони думають про цю війну. І треба розрізняти іранський уряд та іранський народ», – каже доброволець.
Перша спроба вступити до Інтернаціонального легіонуКурош Сехаті разом із дружиною мають шестирічних синів-близнюків. Чоловік наголошує, що вони є наполовину іранцями, а наполовину – українцями.
«За своє життя я був в Україні десять разів… У мене дуже сильні почуття до цієї країни… Тож це мій другий дім. Я думаю, що навіть колись зможу жити тут із родиною, якщо це буде можливо», – каже Сехаті.
Практично одразу після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення, іранський журналіст, за його словами, хотів стати на захист України: «Я був настільки засмучений ситуацією, що вирішив приєднатися до Інтернаціонального легіону. Я зв’язався з українським посольством у Лондоні, і вони дали мені деяку інформацію».
Тоді у березні 2022 року Сехаті прибув до України, однак долучитися до лав ЗСУ йому тоді не вдалося.
Можу сказати, що моя сім’я налякана моєю ситуацією. Вони не дуже раді, що я тут, але, з іншого боку, вважають, що це правильно
«Я не отримав дозвіл на відпустку на роботі. У мене було двоє дітей, тоді – трирічні двійнята, і моя дружина була сама. На той момент я думав, що якщо буду добровольцем, то зможу залишитися на кілька місяців і повернутися, а потім приїхати ще раз. Але це було неможливо. Тому, на жаль, через це і через ситуацію в моїй родині я не зміг тоді приєднатися до Легіону», – пояснює чоловік.
Як повідомили Радіо Свобода в Інтернаціональному легіоні, на початку дії воєнного стану в Україні у 2022 році іноземці мали можливість розірвати контракт із ЗСУ у будь-який момент. Однак пізніше умови змінили: зараз добровольці легіону мають можливість укласти контакт про проходження військової служби терміном на три роки, а розірвати його достроково можна лише після шести місяців безперервної служби.
«Можу сказати, що моя сім’я налякана моєю ситуацією. Вони не дуже раді, що я тут, але, з іншого боку, вважають, що це правильно», – каже Сехаті.
Журналіст каже, що йому вдалося домовитися зі своїм працедавцем про неоплачувану відпустку на 9 місяців. Таким чином за Сехаті має зберегтися його робоче місце на телеканалі у Лондоні Iran International.
Іранський журналіст взяв відпустку на 9 місяців, щоб долучитися до лав ЗСУ
«Я вмію стріляти, і я можу бути корисним»Сехаті раніше не мав бойового досвіду, а лише проходив обов’язкову військову підготовку в Ірані. Втім, тримати зброю у руках він уміє.
«Я також відвідував стрілецькі клуби в США, тому що я прожив 12 років у США, тож знаю, як користуватися зброєю», – каже він.
У США журналіст із Ірану, зокрема, співпрацював із «Голосом Америки».
Сехаті вважає, що може бути корисним на полі бою, оскільки не має шкідливих звичок і є загалом здоровим: «Я грав у футбол… Мені 46 років і я не дуже молодий, не такий, як інші молоді солдати. Але все одно я можу бути корисним в армії».
На питання, чи розглядає він можливість долучитися до піхотних підрозділів, Сехаті відповідає, що відкритий до всіх позицій, але зазначає – це залежатиме від командування.
Він зізнався, що ніколи нікого не вбивав у бою, але сказав, що морально до цього готовий.
«Це як коли хтось вривається до вас додому зі зброєю і намагається напасти на вас. Що ви робите? – каже Сехаті – Це законний самозахист, а не вбивство».