Джерело: www.radiosvoboda.org
У рідному Сочі Альберт Макаров ходив на мітинги проти репресій, корупції та на підтримку політв’язнів. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, Альберт виступив проти війни. А восени 2022 року отримав повістку з військкомату і вирішив усе ж піти на війну. Але на інший бік фронту.
Я відчув свою відповідальність за те, що ми не змогли змінити владу у себе
«Просто внести свій вклад, для себе, щоб бути спокійним: ось моя відповідальність, я її несу, – пояснює він. – Війна почалася, я відчув свою відповідальність за те, що ми не змогли змінити владу у себе в країні, і від цього страждають українці. Мені здалося, що це некоректно».
Альберт написав до легіону «Свобода Росії» і сказав, що хоче воювати за Україну. Його прийняли, надали українську візу і він приступив до тренувань, а згодом вирушив на Харківський напрямок.
Альберт не раз зазнавав поранень.
«Поки ми вантажилися, почався мінометний обстріл, доволі-таки точний, зазнали поранень п’ятеро людей. Вони змогли влучити в машини, у нас. Я тоді відчуваю, що з паху тече кров, ну все, думаю, мені кінець. Тому що або у медика забракне знань, як це все зупинити, або вже буде пізно. Бо поки суєта, ти за цей час можеш витекти», – розповідає колишній боєць.
Чоловіку пощастило – його швидко доправили до лікарні в Харкові.
На фронті Альберт провів приблизно півтора року. Після поранення він вирішив, що поки з нього досить. Попросив в Україні політичного притулку, але дістав відмову. Щоб отримати український паспорт, треба воювати три роки, а також відмовитися від російського.
Окрім України, відмовила і Польща. А оскільки термін дії закордонного паспорта закінчився, поки він воював на фронті, – Альберт залишився взагалі без чинних документів.
За логікою, могли б мені дати громадянство, знову мобілізувати, і я знову був би на фронті
«За логікою, могли б мені дати громадянство, знову мобілізувати, і я знову був би на фронті. Мені здається, всі були б у виграші, – міркує він. – Мій підрозділ тільки цього й хоче. Кажуть: «Давай, повертайся!»
Останні п’ять місяців Альберт Макаров живе в українському центрі тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства. Добитися дозволу на проживання в Україні йому допомагає юрист.
За різними даними, у складі ЗСУ воюють кілька сотень громадян Росії.
У березні 2024 року, за чотири місяці до початку операції ЗСУ у Курській області (почалася 6 серпня 2024-го), про свій захід і бої на території цього російського регіону заявляли, зокрема, легіон «Свобода Росії» та «Російського добровольчого корпусу» (РДК). Тоді представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов розповів в ефірі Радіо Свобода (програма Свобода.Ранок), що формування легіону «Свобода Росії», «Російського добровольчого корпусу» та «Сибірського батальйону» «діють у складі сил безпеки і оборони, допомагаючи звільняти Україну від російських загарбників. Але це громадяни РФ, і у себе вдома вони мають право робити все, що вважають за потрібне, – в даній ситуації захищати свої громадянські права і звільняти свою країну від російської путінської диктатури».