Головна Без категорії Криза яєць. Як ціни на них стали політичною темою в США і...

Криза яєць. Як ціни на них стали політичною темою в США і чому вони дорожчають...

25
0

Джерело: www.bbc.com

Криза яєць. Як ціни на них стали політичною темою в США і чому вони дорожчають в Україні

  • Author, Анастасія Зануда
  • Role, ВВС Україна
  • 10 квітня 2025

“Вони казали: на Великдень, використовуйте, будь ласка, пластикові яйця”, – описував президент США Дональд Трамп ганебну проблему із невід’ємним атрибутом свята, яку йому залишила попередня адміністрація. Через дефіцит ціни на яйця в США на початку цього року злетіли вгору, а в американських магазинах на полицях з’явилися попередження в дусі Радянського Союзу: не більше більше двох упаковок в одні руки.

Зростання цін на яйця збіглося із приходом до влади адміністрації Джо Байдена, і на кінець 2024 від звиклих для американців впродовж багатьох років 2 доларів за дюжину вони перевищили 4 долари. Зростання ще більш пришвидшилося у перші місяці 2025 року, і на початку березня міністерство аграрної політики США зафіксувало історичний рекорд у понад 8 доларів за дюжину яєць.

Знизити ціни на яйця було однією з передвиборчих обіцянок Трампа. До теми ціни яєць президент США звертався і у своїй першій промові в Конгресі після інавгурації. Виглядає, до Великодня цю виборчу обіцянку вдалося виконати – з другої половини березня ціни на яйця в США почали знижуватися.

“Пані міністр сільського господарства, ви провели чудову роботу щодо яєць – ціни впали на понад 50%” , – заявив президент Трамп у той самий день, коли представляв “убивчі” імпортні мита для всього світу.

“Коли ми прийшли до влади, ціни на яйця були захмарними. Але ви проробили фантастичну роботу, і тепер у нас багато яєць – і то значно дешевших – вже на 59%. І ціни й далі знижуються”, – заявив президент Трамп.

Втім, хоч у США ціни на яйця стали важливим політичним питанням, із цією проблемою стикнулися і у Європі, де зростання є не таким відчутним, і в Україні, де до традиційного передвеликоднього подорожчання додалася і війна.

Що і чому відбувається із цінами на яйця і коли вони можуть подешевшати?

Яєчна криза у США та Європі

І так вже досить дорогі, яйця в США почали ще стрімкіше дорожчати з осені минулого року. За підсумками минулого року вони стали головною складовою інфляції у найбільшій економіці світу. А у березні цього року, за даними міністерства з аграрної політики США, встановили історичний рекорд – 8,17 доларів за дюжину.

Головною причиною стрімкого подорожчання у США називають спалах вкрай заразного різновиду пташиного грипу, який поширився на близько 130 млн курей.

Але вже наприкінці березня ціни почали знижуватися, і на початку квітня лише трохи перевищували 3 долари за дюжину. І головна причина подешевшання – вдалося приборкати пташиний грип.

За даними американського міністерства аграрної політики, у березні кількість випадків скоротилася до 2 млн порівняно із 12,6 млн у лютому чи понад 23 млн у січні. Це сталося, передусім, завдяки масштабним інвестиціям у біобезпеку. Президент Трамп каже, що цього б не сталося, якби його адміністрація на інвестувала 1 млрд доларів у боротьбу із пташиним грипом на рівні держави.

Крім того, скоротився і попит: як свідчать опитування, близько третини американців просто припинили купувати яйця за “захмарними” цінами і казали, що не планують цього робити, поки яйця не подешевшають.

Автор фото, tradingeconomics.com

Підпис до фото, Так, за даними аналітичної платформи Trading economics, виглядає динаміка цін на яйця в США за останні 10 років“Ситуація із постачанням до магазинів значно покращилася впродовж останніх тижнів, і покупці знову можуть бачити заповнені полиці та насолоджуватися вибором без жодних обмежень”, – кажуть у міністерстві, очільниця якого Брук Ролінз на піку яєчної кризи порадила американцям розводити курей на власному подвір’ї, аби подолати дефіцит.

Допоміг також і екстрений імпорт, до якого США вдалися попри те, що загалом є серед світових лідерів з виробництва яєць. Одним із найбільших постачальників стала Данія, попри те, що стосунки двох країн не найкращі через претензії президента Трампа на Гренландію.

Міністерство аграрної політики США зверталося також і до інших країн.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Ціни на яйця в США зросли настільки, що у кав’ярнях та ресторанах, які подають сніданок, запровадили тимчасову націнку у 50 центів на кожне яйцеУ данській асоціації виробників яєць відповіли, що в самій Європі зайвих яєць також немає, як і загалом у світі, – мовляв, споживання зростає, а багато виробників також потерпають від пташиного грипу.

У Світовій харчовій програмі ООН (FAO) назвали поширення хвороби “безпрецедентним”, і таким, що має “серйозний вплив на ситуацію із харчовою безпекою та постачанням харчів у багатьох країнах”.

Ціни на яйця у Європі також почали зростати, хоч і далеко не так стрімко як у США. Відтак, Європа, яка сама є великим виробником та експортером яєць, була змушена нарощувати імпорт, який між січнем і листопадом 2024 року зріс на майже третину, якщо порівнювати із 2023 роком.

І найбільшим постачальником у цей час стала саме Україна, імпорт з якої зріс на понад 34% порівняно із 2023 роком.

Чому ціни на яйця підскочили в Україні

За даними Державної служби статистики, за 2024 рік яйця в Україні подорожчали на 13%. Це близько до середнього показника інфляції в країні. При цьому впродовж року були продукти, які дорожчали менше ніж яйця, а були й такі, що дорожчали значно швидшими темпами.

Відчутний стрибок ціни на яйця стався напередодні інших свят – у грудні 2024 року. Тоді це пояснювали переважно здорожчанням світла і тепла, із яким в Україні проблеми через російські обстріли енергетики. І, звісно, передсвятковим попитом.

Впродовж останнього місяця, за даними Українського клубу аграрного бізнесу, середня вартість десятка яєць підскочила на 9%, досягнувши 76,4 грн. Якщо порівнювати з тим самим періодом минулого року, то ціни на яйця зросли майже на 30%. А от якщо порівнювати із позаминулим, 2023 роком, то різниця не така й велика, тож подорожчання, хоч і є суттєвим, але не унікальним.

Чергова хвиля росту цін почалася з березня, каже заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук. Серед причин він називає погодні умови у лютому-березні, коли через холоди подорожчало промислове виробництво яєць, а також подорожчання кормів для курей. І, звісно, діє традиційний чинник – зростання попиту напередодні свят.

Далі, до самого Великодня, за словами Дениса Марчука, ціни можуть зрости ще максимум на 10%, якщо взагалі зростуть, але потім яйця почнуть дешевшати – і попит зменшиться, і пропозиція зросте.

“Повертаються теплі дні, пропозиція від домогосподарств є додатковим підсиленням ринку всередині країни. І тоді ми побачимо зменшення ціни десь на 20-25% від ціни, яка є на сьогодні”, – прогнозує представник ВАР.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, На Великдень яйця для українців не лише складова святкового кошику і страв, але й традиційні писанкиАле чи могло вплинути на ціни зростання експорту українських яєць, за які на зовнішніх ринках готові платити кращу ціну?

“Те, що фактор експорту має вплив на ціни всередині країни, це так, але в нас виробництво яєць вже вийшло на довоєнні показники, а кількість населення через міграцію значно зменшилася”, – каже Денис Марчук, зазначаючи, що українські виробники завжди орієнтувалися на експорт частини своєї продукції.

З іншого боку, каже Марчук, виробники також мусять враховувати такий фактор, як платоспроможність українців.

“Люди і купують начебто, і попит перед святами є трохи більшим, і видно, що хтось навіть бере цілий лоток – три десятки, а не один, як зазвичай. Але товщина українського гаманця не росте, навпаки, він худне”, – також відзначає природні межі росту цін оглядачка аналітичного центру “Агро Перспектива” Лариса Гук.

Вона погоджується, що “ближче до літа ціна буде йти вниз”. Але водночас зазначає: “якщо триматиметься попит і буде більш-менш активним експорт, то можливо нинішній діапазон і утримається, тому що виробники дуже зацікавлені в тому, щоб хоч щось заробити”. При цьому, як відзначає Гук, якщо брати січень-лютий цього року до січня-лютого минулого року, то український експорт яєць зріс удвічі.

Оглядачка, яка професійно стежить за динамікою цін на харчі, також називає ще два фактори, які також можуть впливати на цінники на полицях – і не лише на яйця.

Перший – споживчі “тренди”, які майже миттєво враховують у своїй роботі рітейлери.

“Я просто навіть для себе звернула увагу, що як тільки іде якась активізація продажу того чи іншого товару, без прив’язки до яєць, то наступного дня можна чекати якогось підвищення цін, – я так розумію, що в нас тепер ШІ на службі в маркетологів”, – припускає експертка.

Другий фактор, каже Лариса Гук, більш глобальний – хвороби птахів та вартість їхнього подолання, через які державам та виробникам, можливо, доведеться переглядати політику:

“Оці всі заяви, особливо Європи, що треба відмовлятися від штучних препаратів у рослинництві, в тваринництві, очевидно вже, що це завершиться нічим, тому що без належного рівня підтримки хімії, ветпрепаратів, нинішні галузі просто вже не втримають виробництво у промисловому масштабі”.

Графіка Ангеліни Корби




реклама у Нововолинськ