USB Type-C – це сучасний тип роз’ємів для смартфонів, зарядних кейсів, ноутбуків та ПК. Універсальний кабель використовують для передачі інформації, для зарядки смартфонів та інших гаджетів. Головна зручність і відмінність Type-C від інших типів роз’ємів USB в тому, що штекер вставляється в роз’єм будь-якою стороною.
Види та особливості Універсальні інтерфейси розрізняють за видами:
Для зарядки. Оптимально вибрати відповідний кабель від сертифікованого виробника – тоді потужність шнура буде відповідати адаптеру USB. Тобто пристрій буде заряджатися з тією швидкістю, на яку розраховано. Але якщо потрібні багатоцільові кабелі ЮСБ з Type-C на кілька пристроїв, краще брати шнур із підтримкою потужності 100 Вт. Він забезпечує оптимальну зарядку гаджетів різної потужності.
Перехідники. Це кабелі з різними роз’ємами на кінцях. На одному може бути Type-C, а на іншому – USB Type-A або навіть аудіоджек 3.5 мм. Для них актуальна невелика довжина. Іноді роз’єми зарядки можуть бути розташовані безпосередньо в корпусі перехідника без використання кабелю. Це зручно завдяки компактності.
Для передачі даних. Актуально для флешок, периферійних пристроїв (миша, клавіатура тощо). Якщо потрібна вища швидкість передачі даних, кабель повинен відповідати специфікації USB4, яка передбачає підтримку протоколу Thunderbolt – за умови, що інтерфейс підтримує пристрій. Використовують для відеокарт і зовнішніх SSD. Максимальна швидкість такого кабелю – 40 Гбіт/с.
Серед різновидів інтерфейсів є ще хаби. Це розгалужені USB-кабелі, з’єднані з корпусом, в якому кілька роз’ємів. Вони потрібні, щоб підключати пристрої одночасно через єдиний порт. Актуальні для ноутбуків, в яких виробники не передбачили більше ніж 1–2 роз’ємів Type-C. Головні характеристики хабів з USB – кількість портів, активний або пасивний кабель, потужність зарядки (Вт).
Підтримувані інтерфейси та порти Роз’єм Type-C сумісний з усіма інтерфейсами USB:
USB 1.0 та 2.0 – застарілі версії, які ще використовують для підключення мишок та інших пристроїв периферії. Швидкість перенесення даних – до 480 Мбіт/сек, підтримує живлення гаджетів з силою струму до 500 мА, тобто підходить тільки для малопотужних пристроїв.
USB 3.0 – сучасні інтерфейси, до 900 мА, швидкість передачі даних – до 5 Гбіт/с.
USB 3.1 – найсвіжіший стандарт, який максимально розширює можливості кабелів і збільшує їхню допустиму пропускну здатність до 40 Гбіт/с.
З роз’ємом Type-C також сумісні інтерфейси для підключення дисплеїв DisplayPort і смартфонів до екранів MHL, HDMI. Протокол зарядки пристроїв Power Delivery дозволяє ефективно заряджати ультрабуки та ноутбуки при використанні відповідного адаптера живлення.
Сила правди
Центр журналістських розслідувань “Сила правди”