Головна Без категорії Зеленський звинуватив Китай у постачанні РФ зброї. Пекін відреагував. Що відомо?

Зеленський звинуватив Китай у постачанні РФ зброї. Пекін відреагував. Що відомо?

11
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

Представник міністерства закордонних справ Китаю назвав політичними маніпуляціями інформацію щодо постачання зброї Росії. Про те, що Пекін забезпечує зброєю Москву для війни проти України напередодні заявив президент Володимир Зеленський. На це звертає увагу телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

Зеленський повідомив, що Китай не лише постачає зброю російській армії, а й безпосередньо виробляє її на території Росії. Усі подробиці президент України пообіцяв розповісти найближчим часом.

Маємо інформацію від СБУ та розвідки про порох, артилерію

Володимир Зеленський

«На сьогодні ми маємо інформацію від СБУ та розвідки про порох, артилерію», – зазначив президент Володимир Зеленський.

Одразу після цієї заяви журналісти у Білому домі запитали про постачання китайської зброї Росії у президента США. Дональд Трамп сказав, що йому про це не відомо.

У Москві заяви Зеленського не коментували, а офіційний Пекін назвав їх голослівними звинуваченнями: «Китай ніколи не постачав летальну зброю будь-якій зі сторін конфлікту і суворо контролює товари подвійного призначення. Китай рішуче виступає проти голослівних звинувачень та політичних маніпуляцій», – сказав представник МЗС Китаю Лінь Цзянь.

Від початку повномасштабної війни Росії проти України Китай публічно декларує нейтральну позицію та закликає сторони до переговорів. Незважаючи на це, із боку західних країн регулярно звучать заяви про те, що Пекін підтримує російський військово-промисловий комплекс. Про це, наприклад, йшлося у підсумковій декларації минулорічного саміту НАТО у Вашингтоні. Про те, що Росія використовує для свого військового виробництва китайські товари подвійного призначення у лютому 2025 року, заявили і в Єврокомісії.

Підтримка війни, участь в економіці війни – ці слова можуть означати дуже різні речі

Іван Пєшков

«Я думаю, серйозно говорити про це можна буде тоді, коли українське МЗС надасть документи, про що він (Володимир Зеленський – ред.) говорить на сьогоднішній день. Підтримка війни, участь в економіці війни – ці слова можуть означати дуже різні речі. Від прямих військових поставок (так це чується на перший погляд) до непрямих поставок, які по-різному функціонують», – прокоментував слова українського президента в ефірі телеканалу «Настоящее время» директор Центру досліджень Центральної Азії Університету імені Адама Міцкевича Іван Пєшков.

Співрозмовник зазначив, що «Китай загалом намагався уникати санкцій і не підтримувати [Росію] напряму».

Можливо, йдеться про якісь товари подвійного призначення, вважає Пєшков.

«Те, що називається «товарами подвійного призначення», – тобто товари, які потенційно можуть бути використані [військовими], – це досить важко контролюється, і тут ми бачимо досить велику «сіру зону». Називати це прямою участю у війні чи непрямою – це питання інтерпретації. І українській стороні, як ще рік тому американській стороні, здавалося, що рівень участі Китаю у цій «сірій зоні» трохи більший, ніж очікувалося – і тому це формується пряма участь, пряма підтримка».

«Але я наголошую: можливо, буквально через два-три дні, як президент Зеленський пообіцяв, ми дізнаємося про щось нове, у мене про це інформації немає», – додав співрозмовник.

Китай жодною мірою майже не критикував Росію

Іван Пєшков

При цьому, на думку дослідника, навіть якщо не йдеться про пряме військове співробітництво Росії та Китаю, щільна економічна взаємодія двох країн серйозно підтримує стан російської економіки під час війни.

«Китай жодною мірою майже не критикував Росію, завжди намагався висловлюватися в максимально дипломатичних термінах, але про пряму підтримку економічну вести мову досить важко. Хоча, звичайно, економічні відносини [Росії та Китаю] розвиваються дуже динамічно, і можливість спертися на таку величезну економіку для російської економіки відіграла досить велику роль за останні ось ці трагічні два-три роки», – каже Іван Пєшков.

Раніше Володимир Зеленський оприлюднив інформацію про те, українські спецслужби мають інформацію щонайменше про 155 громадян Китаю, які воюють у російській армії. Президент України зазначив, що китайських громадян вербують для укладання контрактів, зокрема, через соцмережі.

За словами Зеленського, офіційний Пекін поінформований про цю ситуацію. В офіційному коментарі влада Китаю наголосила, що просить своїх громадян триматися подалі від будь-яких збройних конфліктів і уникати участі в них.




реклама у Нововолинськ