Головна Без категорії Отруйні дрони з іритантом: чим небезпені і як вберегтися

Отруйні дрони з іритантом: чим небезпені і як вберегтися

14
0

Днями представники військового командування та Цетр протидії дезінформації підтвердили дані про те, що росіяни оснащують дрони-камікадзе отруйними речовинами. Якщо брати до уваги, що війська рф постійно застосовують хімічну зброю на фронті, то використання таких методів проти цивільного населення цілком вкладається у логіку окупантів.Розповідаємо про ризики, які несуть для здоров’я бойові хімічні речовини та як надати”, — повідомляє: ua.news

Днями представники військового командування та Цетр протидії дезінформації підтвердили дані про те, що росіяни оснащують дрони-камікадзе отруйними речовинами. Якщо брати до уваги, що війська рф постійно застосовують хімічну зброю на фронті, то використання таких методів проти цивільного населення цілком вкладається у логіку окупантів.

Розповідаємо про ризики, які несуть для здоров’я бойові хімічні речовини та як надати першу допомогу при появі симптомів отруєння.  

Отруйні «Шахеди»

Одразу попереджаємо, що про масове застосування дронів, оснащених капсулами з хімікатами не йдеться. Утім, такі випадки вже відслідковують військові експерти. Спочатку інформацію із застереженням оприлюднила розвідувальна спільнота InformNapalm.

Посилаючись на інформацію з кількох військових джерел, там повідомили, що корпуси російських безпілотників Shahed 136/«Герань-2» можуть бути оброблені хімічними речовинами. Ворог, ймовірно, сподівався завдати шкоди людям, які могли підбирати уламки дронів після їх збиття.

Згодом Центр протидії дезінформації (ЦПД) верифікував повідомлення про отруйні «Шахеди» у спецслужб. В одному з БпЛА, дійсно, була капсула з концентрованою бойовою отруйною речовиною «CS» (іритант). За висновками військових експертів, ворожі БпЛА можуть розкидати такі капсули з отруйною речовиною.

Натомість інформація, що самі корпуси російських дронів обробляються отруйними речовинами, не підтвердилася.

Днем пізніше про використання росіянами «Шахедів», які несуть небезпечні хімічні речовини для атак по території Україні заявило оперативне командування «Південь». Такий безпілотник був вражений на території Одеської області.

«Аналіз одного зі збитих БпЛА виявив наявність капсули з концентрованою бойовою отруйною речовиною “CS”. Існує ймовірність застосування цих БпЛА для розсіювання отруйних речовин з метою ураження цивільного населення», — йдеться у заяві ОК «Південь»

Схожі випадки зафіксували на початку квітня і на Донеччині. Про це повідомляв голова Донецької ОВА Вадим Філашкін. За його словами, захисники збили дрони-камікадзе, всередині яких були капсули з концентрованим газом-іритантом.

«На щастя, ці дрони були збиті нашими захисниками і не потрапили до місць масового скупчення людей. Однак ми чітко розуміємо, що росіяни не припинять використовувати хімічну зброю», — написав глава Донецької ОВА у соцмережі.

 

Що таке іритант 

Бойова отруйна речовина «CS» (іритант) — високотоксична речовина подразнювальної дії, яку синтезували на початку минулого століття. Здебільшого її застосовували в аерозольних гранатах, як сльозогінний газ, для військових операцій та розгону масових протестів. Цю отруйну речовину, зокрема застосовували в Іраці за часів правління Саддама Хусейна. Однак використання іританту, особливо проти цивільного населення, є порушенням міжнародного права.

Залежно від концентрації хімречовини, часу та способу контактування з організмом, виділяють три рівні загроз іританту для здоров’я: мінімальний, значний та важкий. 

Ця хімічна сполука проникає в організм під час дихання, ковтання та при контакті з шкірою. Викликає такі симптоми: блювоту, запаморочення, сильне запалення очей, носа, горла, дихальних шляхів. Іритант також може спровокувати конвульсії та втрату свідомості. У деяких випадках у людей можуть виникати панічні атаки.

У великих концентраціях або при тривалому впливі іритант викликає серйозні ускладнення для здоров’я і потенційно несе смертельну загрозу.

Як захиститися від іританту 

Військові експерти та влада прифронтових регіонів радять бути пильними та дотримуватися запобіжних заходів. Насамперед рекомендують не торкатися уламків безпілотників без попередньої перевірки на наявність хімічної небезпеки.

Якщо ж ви помітили у себе симптоми отруєння, то варто звернутися до медиків, а також подбати про першу допомогу для себе та оточуючих:

  • Якщо відчули вплив отруйної речовини через дихання, то негайно вийдіть із зони враження на свіже повітря. Якщо з’являються інші симптоми — ускладнення дихання, кашель, печіння — терміново викликайте лікаря.
  • Якщо є ураження шкіри, то зніміть забруднений одяг, не торкаючись обличчя. Промийте ділянки милом і водою.
  • Якщо хімречовина пошкодила очі — теж промивайте їх великою кількістю води або фізрозчином не менше 15-20 хвилин. Якщо ви носите контактні лінзи, то зніміть їх. Але не обробляйте очі краплями чи мазями без рекомендацій лікаря.
  • Якщо «хімія» проникла в організм через ковтання — не можна викликати блювоту. Потерпілому треба випити 1-2 склянки води. Якщо ж він знепритомнів або у нього почалися конвульсії — людину треба перевернути на бік і стежити за диханням до приїзду лікаря.

Зауважимо, що найбільше ризиків ускладнення у таких випадках виникає у людей з алергією. Їм треба бути особливо пильними.  

 

Використання росіянами хімзброї

Випадки застосування російськими військами хімічної зброї на бойових позиціях почастішали з лютого 2023 року. У Генштабі ЗСУ заявляють про системне використання отруйних речовин проти українських захисників. Здебільшого атакують сльозогінними гранатами такого типу:

  • К-51 — радянська розробка 1970-х років, містить CS у порошкоподібному стані, який перетворюється на газ при спрацьовуванні гранати. Вражає очі, ніс та інші відкриті частини тіла, викликаючи сильний кашель;
  • РГР — ручна граната, яка виділяє газ в момент, коли її кидають. А тому підібрати її та кинути назад у бік ворога неможливо. Ззовні нагадує гранату РГД-5, але легша на 250 грамів, виділяє отруйний газ протягом 20 секунд.

У лютому 2025 року, за даними Міністерства закордонних справ України, дві лабораторії Організації із заборони хімічної зброї підтвердили, що росіяни застосовують проти українців гранати з вмістом заборонених хімічних речовин. Статистика таких випадків зростає.  

«У період з лютого 2023 до лютого 2025 року були задокументовані 6 129 випадків застосування російськими окупантами боєприпасів, які містять небезпечні хімічні речовини, зокрема 2-хлоробензальмалононітрил (CS), хлорацетофенон (CN), а також хлорпікрин та меркаптани (малодоранти)», — йшлося  у заяві МЗС України.

У відомстві наголошують, що такі дії рф грубо порушують Женевський протокол та  Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та про її знищення.




реклама у Нововолинськ