Джерело: www.radiosvoboda.org
Згадуємо заяви папи з української теми і його шлях до понтифікату.
Папа Франциск постійно в своїх проповідях з балкону перед вщент заповненою площею Святого Петра звертався до теми війни в Україні, часто називаючи Україну «дорогою його серцю» і говорячи про страждання українського народу. Він постійно закликав до миру в Україні.
Папа Франциск на балконі на площі Святого Петра у Великодню неділю у Ватикані, 20 квітня 2025 року
Іменем Бога, прошу вас, зупиніть цю війну
Він звертався до російського керманича з проханням припинити війну «заради любові до свого народу і зупинити цю спіраль насильства і смерті».
Франциск, наприклад, отримав в подарунок синьо-жовтий прапор з, як він висловився, «міста-мученика Бучі».
Папа Римський Франциск тримає прапор, який йому привезли з Бучі, під час його щотижневої загальної аудієнції. Ватикан, 6 квітня 2022 року
Він часто зустрічався з українцями, а також з ним мав аудієнцію і президент Володимир Зеленський.
Президент України Володимир Зеленський і папа Римський Франциск. Ватикан, 11 жовтня 2024 року
Так, Ватикан хотів організувати примирливу ходу, що символізувала б замирення двох народів. Тоді на чолі ходи хрест несли українка Ірина і росіянка Альбіна, що викликало чимало критики, адже, на думку багатьох українців, це ніби прирівнювало два народи, ігноруючи факт, хто на кого напав. Це було перед Великоднем в квітні 2022 року – вже майже два місяці йшла війна.
Також Франциск вважав українців та росіян «двоюрідними братами».
Українській молоді в лютому 2025 року Франциск сказав, що «варто вчитися пробачати ворогам».
Папа Римський Франциск під час зустрічі з українськими біженцями в рамках щотижневої загальної аудієнції. Ватикан, 24 серпня 2022 року
Предстоятель УГКЦ Блаженіший митрополит Святослав подарував папі речі священників УГКЦ, які відмовились виїздити з окупованого Росією Бердянська Запорізької області і потрапили в російський полон.
Аудієнцію у папи Франциска мали і дружини полонених захисників «Азовсталі».
Папа Римський Франциск із календарем «Азовсталь», якого він отримав від Юлії Федосюк, дружини бійця полку «Азов» Арсенія Федосюка, під час щотижневої загальної аудієнції у Ватикані, 21 грудня 2022 року
Він закликав «не соромитися» вести перемовини, «поки все не стало ще гірше».
«Коли ви бачите, що ви переможені, що справи не йдуть, вам потрібно мати мужність вести переговори», – додав понтифік, хоча конкретно не уточнив, кого він має на увазі.
Папа Франциск на балконі на площі Святого Петра 25 грудня 2024 року
Нехай воскреслий Христос дарує Україні, спустошеній війною, свій пасхальний дар миру
Але паралельно раніше Франциск неодноразово говорив і про велику повагу до російського народу та російського гуманізму, маючи, вочевидь, на увазі російську класичну літературу. Тоді критики казали, що як виходець з Латинської Америки папа був занадто інстинктивно налаштований тепло до Росії.
Папа Римський Франциск (праворуч) і президент Росії Володимир Путін. Ватикан, 25 листопада 2013 року
ЛатиноамериканецьПапа Франциск народився в Аргентині і вважався таким, який трохи розчаровував консервативні кола в церкві, але водночас надихав реформаторів. Він постійно говорив про біди іммігрантів, а також бідних.
Папа Римський Франциск під час відвідування в лікарні українських дітей-біженців, які виїхали з України в час масштабного вторгнення Росії. Рим, Італія, 19 березня 2022 року
Труну з Франциском виставлять у базиліці святого Петра в Ватикані – однієї з найбільших святинь християнства, де пап вже ховають понад 100 років. Але, згідно з заповітом Франциска, його поховають у базиліці Святої Марії, яка розташована поза межами держави Ватикан.
Папа Франциск 13 березня 2022 року на площі Святого Петра у Ватикані
В кінці свого життя папа хворів, часом вже користувався візочком і його ослабили, зокрема, сильна застуда та бронхіт. Часто він просив помічників прочитати промову, бо сам був ослаблений і не міг нормально дихати.
Папа Франциск з помічниками на балконі на площі Святого Петра у Великодню неділю у Ватикані, 20 квітня 2025 року
Змолоду Франциск встиг попрацювати двірником та охоронцем, але здобув освіту хіміка та експерта з харчування перед тим, як стати єзуїтом в 1969 році.
Як священник він стрімко піднімався в рідній Аргентині і в 1998 році став на чолі архієпископства. В 2001 році тодішній папа Іван Павло Другий зробив його кардиналом в Колегії кардиналів, яка, власне, і обирає пап.
У 2013 році папа Бенедикт ХVI пішов у відставку і Франциска обрали 266-м понтифіком – він став першим єзуїтом і неєвропейцем на чолі Святого престолу за понад 1000 років, очоливши понад мільярд католиків по цілому світу.
Папа Франциск 25 грудня 2013 року
Але водночас Франциск був категорично проти абортів, залишався прихильником целібату (заборони священникам одружуватись), також він був проти ідеї, щоб жінки могли ставати священниками – хоча й не був проти більшої ролі жінок в церкві загалом.
Як написала в некролозі про Франциска британська газета The Telegraph: «Сміливий папа, якого глибоко любили і який отримував задоволення від розхитування човна».