Джерело: sylapravdy.com
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» у партнерстві з Opendatabot дослідив скільки волинян, які працюють на державній службі, декларують криптовалюту.
У березні 2025 року завершився період подання електронних декларацій про майно та доходи за 2024 рік особами, які уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Серед декларантів-мешканців Волинської області 27 осіб вказали в документах наявність активів у криптовалюті. Серед популярних видів – WhiteBIT Coin (WBT), Ripple (XRP), Bitcoin (BTC, XBT), XDC, Hedera (hbar) та низка інших.
Найбільше серед декларантів-власників криптовалюти з Волині представників поліції, прокуратури та митниці – шість та по троє представників відповідно. Втім найбільша задекларована за 2024 рік інвестиція в криптовалюту, а це майже 4,2 мільйона гривень, належить Павлу Ковальчуку з Липин. З літа 2024-го він – головний спеціаліст сектору з питань запобігання корупції Регіонального сервісного центру МВС у Рівненській, Волинській та Житомирській областях. Однак криптовалюту придбав ще до працевлаштування у державному органі: 19 тисяч WhiteBIT Coin у березні 2023 року.
І, схоже, вклав не останні кошти, бо уже на початку 2024-го ще й придбав за 876 тисяч гривень електрокросовер Hyundai Ioniq 5 2022 року випуску. Ковальчук має лише в особистій власності три нежитлові приміщення в Луцьку та Любомлі й земельну ділянку в Любомлі, а дружина працівника сервісного центру МВС Юлія Ковальчук – власниця землі та будинку у Липинах, землі в Жабці й Струмівці, має фірму «Прімум», що спеціалізується на наданні в оренду власного чи орендованого нерухомого майна. У подружжя – три автівки (Lexus RX 350 2011 року випуску, Audi Q7 2018 року випуску та згаданий Hyundai), 25 тисяч доларів та 750 тисяч гривень заощаджень. Загалом теперішня зарплатня у найбільшого публічно відомого власника криптовалюти на Волині має бути доволі непогана, адже він отримав 227 тисяч гривень за неповних пів року роботи.
На другому місці за статками у криптовалюті серед декларантів з Волині – Владислав Міхрін. Чоловік до січня цього року працював у підрозділі обласного Територіального центру комплектації та соціальної підтримки в Нововолинську і торік заробив майже 337 тисяч гривень. Починаючи з 2021-го, він поступово вклав у віртуальні кошти 763 тисячі реальних гривень. Владислав Міхрін купував різні види криптовалюти, а найбільше інвестував у Ripple – майже 323 тисячі гривень, у XDC – 133,5 тисячі та у Hedera – 123 тисячі. Сам чоловік родом з Херсона, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну працював на Херсонщині у Військовій прокуратурі Південного регіону України.
Замикає трійку лідерів лучанин Ярослав Букало, який купив криптовалюти на 86,5 тисяч гривень у 2021–2022 роках. Тоді він працював в Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції спеціалістом з питань забезпечення діяльності Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини і отримував 157 тисяч гривень зарплати на рік. Найбільшу суму, а це майже 57 тисяч гривень, він інвестував у криптовалюту Lunc. Згодом Ярослав Букало до липня 2024-го працював у виконавчій службі, в управлінні забезпечення примусового виконання рішень в області. Поряд з тим, у 2023-му він придбав акцій десяти американських та двох ізраїльських всесвітньо відомих компаній, на зразок «Catepillar», «McDonald’s Corporation», «Starbucks Corporation» та інших на понад 40 тисяч гривень. Але продовжив декларувати і «жигулі» 1997 року випуску.
Ще четверо менш яскравих прихильників криптовалюти з Волині вклали у неї від 20 до 40 тисяч гривень. Ці особи працюють у прокуратурі, на митниці, в пенсійному фонді. Серед них прокурор Ківерцівського відділу Луцької окружної прокуратури Іван Васьовчик, який інвестував у віртуальні гроші близько 40 тисяч гривень. Про криптовалюту Васьовчика у своїй декларації повідомила і його дружина – прокурорка Луцької окружної прокуратури Оксана Шуваринська.
Прокурор Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Руслан Ящук має криптовалюти на 34 тисячі. Заступник начальника митного поста – начальник відділу митного оформлення з Волинської митниці Василь Латиш інвестував у цей вид доходів трохи менше 30 тисяч. Майже 22 тисячі гривень вклала юрисконсульт з управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Сніжана Сіпака, яка мешкає на Волині.
Ще 19 осіб задекларували криптовалютних активів на суми від кількох сотень до 15 тисяч гривень. Найменші заощадження у віртуальних грошах вказала головна держінспекторка з Волинської митниці Світлана Стець. У неї кілька одиниць BUSD та Tether, еквівалентна вартість яких становить 131 гривню.
На рівні держави ж, за даними Opendatabot, криптовалюти у деклараціях посадовців за рік побільшало на 10%. Як і у Волинській області, особливо активно її декларують представники силових структур, а також прокуратури і судів. А найпопулярнішими криптовалютами серед посадовців залишаються Tether, Bitcoin та Ethereum. Найбільше посадовців–власників криптовалюти у Києві – 582. Трійка областей-призерів: Київська, Харківська і Дніпропетровська. Волинь зі своїми 27-ма декларантами віртуальних грошей перебуває наприкінці цього списку.
Раніше «Сила правди» писала, як голова Волинської ОДА пояснив, чому його декларація про майно і доходи засекречена, а також про те, що в декларації волинського митника Бурдейного, в багажнику авто якого знайшли 700 тисяч доларів.