Джерело: www.radiosvoboda.org
У МВС кажуть: головною ціллю російської повітряної атаки був Київ, але ударів зазнали також Запоріжжя, Харків, Київщина, Сумщина, Хмельниччина, Житомирщина, Полтавщина.
Радіо Свобода поспілкувалося зі свідками і розповідає про деталі ударів, а також про те, як реагують у світі на нічну атаку?
Як повідомив міський голова Києва Віталій Кличко, найбільше постраждав внаслідок російської атаки Святошинський район столиці – загоряння сталися на 6 локаціях, є руйнування.
Що розповідають люди? Жінку вдалося дістати, живаКиянини Василь був на місці удару і разом із сусідами діставав тіло загиблого чоловіка, а згодом допомагав вивільнити з-під завалів живу жінку.
«Хтось із сусідів сказав, що він чує жінку. Ми почали відкопувати її. Нас було чоловік п’ять. Чоловіка ми першого дістали. Але він був мертвий вже. А жінку вдалося дістати. Вона була жива. А потім приїхали вже рятувальники», – розповів Василь Радіо Свобода.
Данило Бондарчук теж допомагав рятувати людей. Він розповів Радіо Свобода, що у двох будинках неподалік мешкають сім’ї двох його друзів. Одна з будівель, двоповерхівка, за словами Данила, завалилась внаслідок удару.
«У мене почалась паніка, істерика, бо я розумію, що там мій друг. Я побіг туди, але мене зупинили і сказали, що туди не можна… Поки що на даний момент його не знайшли. Знайшли тільки молодшу сестру. Вона в нормальному стані, слава Богу», – розповідає Данило.
Разом із товаришем він також зміг винести із пошкодженого будинку старшого чоловіка: «Витягували чоловіка, ну, вже похилого віку, йому років 80 було, в нього був інсульт. Кілограм 200 важить. А проблема була в тому, що драбину, я не знаю як пояснити, ну просто там діра була, і ми повинні були на килимі його винести, але слава Богу винесли».
«Росіяни привітали із Днем народження»Киянка Наталія відзначала свій 66-ий день народження, коли російський удар розтрощив її квартиру. Кореспонденту Радіо Свобода вона розповіла, що під час атаки була в квартирі з сином та котом. Тепер, ймовірно, доведеться знімати квартиру через пошкодження.
«Отак учора росіяни привітали. Тож народилася ще раз. Взяла кота. І тут воно як бабахне. Кіт, звісно, вирвався. І почало все сипатися. І знову як бабахне… І заклинило у нас ось ці двері. Син не міг вийти звідти, бо й стіна вилетіла» – розповіла Наталія.
Попередньо, у Києві ще можуть шукати 10 людей під завалами, заявив керівник МВС Ігор Клименко, передає кореспондент Радіо Свобода. Ця інформація ще потребує уточнення, додав він.
Наразі експерти вилучили уламки ракети, яка прилетіла у Святошинський район та проведуть експертизу, щоб з’ясувати деталі.
Клименко також уточнив, що нині відомо про 8 загиблих, щодо 9 загиблої, як повідомлялось раніше – це були рештки тіл, які теж віддали на експертизу. Міністр додав, що з однієї сім’ї могли загинули одразу дві дитини.
Президент України Володимир Зеленський згодом повідомив, що внаслідок атаки загинули повнолітні рідні брат і сестра.
«Більш, ніж 200 повітряних цілей. Це ракети, в тому числі балістичні, та ударні дрони. На жаль, є руйнування, втрати у нашій столиці і в інших наших містах…В Києві серед загиблих рідні брат і сестра, хлопцю був 21 рік, дівчинці – 19. Мої співчуття всім, хто втратив рідних», – сказав лідер України на спільній пресконференції з лідером Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафосою.
Зеленський вважає, що масований російський удар по Україні в ніч на 24 квітня був, зокрема, тиском на Сполучені Штати Америки.
«Росія розуміє, що Україна стоїть, і захищає свої права, тому РФ тисне на українців. Тисне і на Америку. З чим я ще пов’язую сьогоднішній удар», – сказав Зеленський.
Раніше стало відомо, що після комбінованої атаки РФ Зеленський скасовує частину візиту до ПАР і повертається в Україну.
Завтра, 25 квітня, у Києві буде День жалоби в «памʼять за жертвами масованої атаки ворога на столицю», повідомив міський голова Кличко.
Ракета, яка вбила щонайменше вісім людей під час масштабної російської атаки на Київ, була північнокорейською балістичною ракетою KN-23 (KN-23A), повідомляє Reuters із посиланням українське джерело у військових колах.
Про використання кількох KN-23 говорить результат аналізу уламків, про який видання Defense Express дізналося з власних джерел.
«Мама – росіянка, батько– білорус. На кого ви напали?»Обстріл Харкова цієї ночі тривав понад дві години поспіль, розповіла кореспондентці Радіо Свобода харків’янка Лариса.
«Як почали з 2:00, 2:30 і до 4:00 з гаком, коли тут бабахнуло востаннє. Жах… Мама – росіянка, батько – білорус. Здається, що вам тут треба? На кого ви напали? Я не можу…», – емоційно коментує атаку на Харків Лариса.
За попередніми даними від міського голови Харкова Ігоря Терехова, по місту завдали 24 удари – 14 дронів, 10 ракет. Одна людина шпиталізована, пошкоджено інфраструктуру.
У Міноборони Росії заявили про «масований удар високоточною зброєю» по Україні, сказавши, що «цілі удару досягнуті, всі об’єкти вражені». Відомство заявило, що в ніч на 24 квітня російські військові вдарили по нібито підприємствах авіаційної, ракетно-космічної, машинобудівної та бронетанкової промисловості України, виробництва ракетного палива та порохів.
Реакції світу: «Путін ніколи не турбувався про мир»За повідомленнямЦентру протидії інформації при РНБО (ЦПД), російські пропагандистські ресурси просувають інформацію про те, що удари по цивільних – це нібито наслідок дій української ППО, бо армія росії б’є «виключно по військових цілях».
«Минуло 44 дні, як Україна погодилася на пропозицію США про повне припинення вогню і обстрілів. І вже 44 дні Росія продовжує вбивати наших людейЗеленський
«Подібна хвиля фейків є типовою тактикою російської пропаганди, щоб спробувати зняти із себе відповідальність за відверті терористичні удари та вбивства цивільних людей в Україні», – зазначили у ЦПД.
Президент України Володимир Зеленський назвав нічну атаку «однією з найскладніших, найнахабніших з боку Росії».
«Минуло 44 дні відтоді, як Україна погодилася на повне припинення вогню і припинення обстрілів. Це була пропозиція Сполучених Штатів. І вже 44 дні Росія продовжує вбивати наших людей, уникаючи жорсткого тиску та відповідальності за свої дії», – написав Зеленський.
Наслідки удару російської балістичної ракети по Києву
Посолка України в США Оксана Маркарова назвала російську атаку «чистим злом».
На атаку в ніч на 24 квітня відреагувала низка світових лідерів і дипломатів.
Це не прагнення до миру, це знущання над нимКая Каллас, очільниця дипломатії ЄС
Верховна представниця ЄС з питань безпеки і зовнішньої політики Кая Каллас написала: «Заявляючи про прагнення до миру, Росія завдала смертоносного авіаудару по Києву. Це не прагнення до миру, це знущання над ним. Справжньою перешкодою є не Україна, а Росія, чиї цілі війни не змінилися».
Речник президент РФ Дмитро Пєсков 24 квітня зазначив, що Росія продовжує роботу зі США щодо врегулювання війни з Україною.
«Президент Путін виступає за досягнення миру з забезпеченням інтересів нашої країни, це – обов’язкова умова, ця робота триває», – заявив речник Кремля.
Чеський прем’єр-міністр Петр Фіала закликав продовжувати військову допомогу Києву, яка є «єдиним шляхом до миру у Європі».
Саме Росія не бажає укладати мирЛіпавський
«У той час як Україна прийняла американську пропозицію про припинення вогню на початку квітня, сьогодні Росія знову атакувала українські міста, мирних жителів і дітей. Путін ніколи не дбав про мир, і єдиний шлях до миру в Європі лежить через потужну військову підтримку України», – написав чеський лідер.
Очільник МЗС Чехії Ян Ліпавський теж закликав посилити підтримку Києва на тлі нічної атаки: «Росія не припиняє свої жорстокі дії, а демократичний світ має посилити підтримку України. Саме Росія не бажає укладати мир. Ті, хто не хоче миру, розуміють лише силу».
М’ясник у Кремлі хоче війни. Жодних натяків на мир немаєБайба Браже, міністерка закордонних справ Латвії
Міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже заявила: «Спрацювати може лише мир завдяки силі. Росію потрібно примушувати до миру і посилювати спроможність України оборонятися. Сьогоднішня масштабна атака проти українських цивільних доводить, що м’ясник у Кремлі хоче війни. Жодних натяків на мир немає».
Із подібним меседжем виступила і президентка Молдови Мая Санду, яка засудила російську атаку: «Поки світ сподівається на припинення вогню, Росія знову показує, що не прагне миру — лише смерті та руйнування. Її останній ракетний удар по Києву вбив, поранив мирних жителів. Молдова засуджує цей терор. Україні потрібна більше підтримки, більше протиповітряної оборони. Тільки сила може зупинити цю війну».
Організація з безпеки і співпраці в Європі скликає спеціальну постійну раду у відповідь на російські удари по Україні, повідомила Еліна Валтонен, міністерка закордонних справ Фінляндії, яка з 1 січня цього року головує в ОБСЄ.
Росія продовжує цілити по цивільнихВалтонен
«Росія продовжує цілити по цивільному населенню, не виявляючи справжньої зацікавленості в досягненні миру. Сьогодні ми збираємо спеціальну постійну раду у відповідь на продовження нападів на населені пункти в Україні. Ми повинні забезпечити відповідальність Росії для досягнення справедливого і тривалого миру», – написала Валтонен у соцмережі Х 24 квітня.
Момент влучення російської аркети у житловий район Києва, 24 квітня 2025 року
Американський президент Дональд Трамп заявив, що йому «не подобаються російські удари по Києву».
Володимире, зупинись! Щотижня гине 5000 солдатів. Давайте укладемо мирну угоду!Дональд Трамп, президент США
«Вони [російські удари] не потрібні й мають дуже невдалий час. Володимире, зупинись! Щотижня гине 5000 солдатів. Давайте укладемо мирну угоду!», – написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social.
Напередодні він заявив, що Росія готова до мирної угоди, з президентом України Володимиром Зеленським домовитись важче, але «це нормально».
«Я думаю, що Росія готова, і багато хто говорив, що Росія хоче піти на все. Я думаю, що у нас є угода з Росією. Ми повинні укласти угоду із Зеленським», – сказав Трамп журналістам в Овальному кабінеті.
«Я думав, що з Зеленським буде легше мати справу. Поки це важче, але це нормально, все добре. Я думаю, що ми домовилися з обома, я сподіваюся, вони це зроблять», – додав він.
Перед цим Дональд Трамп 23 квітня назвав «дуже шкідливою для мирних переговорів із Росією» заяву президента України Володимира Зеленського про те, що Київ юридично не визнає окупований Крим російською територією.
Американські засоби інформації, зокрема, видання The Washington Post, із посиланням на неназвані джерела повідомили, що представники США на зустрічі в Лондоні 23 квітня запропонують Україні та Європі визнати Крим російською територією та заморозити конфлікт по нинішній лінії фронту.
Видання Financial Times увечері 22 квітня з посиланням на три джерела повідомило, що президент Росії Володимир Путін під час зустрічі зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом у Петербурзі запропонував зупинити бойові дії в Україні на поточній лінії фронту.
Російські війська в ніч на 24 квітня атакували Україну 215 дронами та ракетами різних типів, повідомили Повітряні сили Збройних сил України.
І додали: збили 48 ракет та 64 БПЛА.
«Крім того, 68 ворожих безпілотників-імітаторів — локаційно втрачені (без негативних наслідків)».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії донедавна заперечувало, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення. Однак, після удару по Кривому Рогу та Сумах Путін визнав, що влучили саме туди, куди цілилися.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.