Джерело: www.radiosvoboda.org
Забудовник з Нью-Йорка Стів Віткофф є спецпредставником президента США Дональда Трампа. Він вже кілька разів на цій посаді відвідав Москву і Петербург та зустрічався з російським керівником Володимиром Путіним.
Саме він є «зв’язковим» із Росією і намагається схилити її до миру, а також приносить сигнали з Москви до Білого дому.
Найбільшим питанням в конфлікті є ці так звані чотири регіони… Вони є російськомовнимиСтів Віткофф
«Я думаю, що найбільшим питанням в конфлікті є ці так звані чотири регіони, Донбас, Крим… і ще є два», – сказав Віткофф, маючи на увазі Донецьку, Луганську, Херсонську, Запорізьку області, а також Крим, який Росія окупувала повністю в 2014 році.
«Вони є російськомовними, і там були референдуми, де переважна більшість людей дали зрозуміти, що хочуть бути під російським правлінням», – сказав Віткофф Карлсону.
Під час зустрічі Стіва Віткоффа (ліворуч) і Володимира Путіна 11 квітня 2025 року
«Коли ви починаєте дивитись на ці п’ять регіонів, то Росія про них турбується, і, до речі, Україна про них турбується, а якщо деякі з них є більше російськомовними – чи ви менше про них турбуєтесь?» – сказав Віткофф газеті.
США та Україна: чи є мовні паралелі?Заяви Віткоффа про російськомовність з’явились після його кількох зустрічей з Володимиром Путіним. Можна припустити, що цю тезу просував російський керманич під час кількох їхніх зустрічей, які тривали годинами.
В південних штатах США говорять іспанською, а решта Америки – англійською. І що? Віддати південь Мексиці, а всю США – британській короні?Василь Чепурний
«Віткофф заявив після ручкання з Путіним, що українці мають погодитися на віддання росіянам п’яти регіонів, бо в них, мовляв, розмовляють російською мовою. А в південних штатах США говорять іспанською, а решта Америки – англійською. І що? Віддати південь Мексиці, а всю США – британській короні?» – написав у фейсбуці журналіст Василь Чепурний.
Цікаво, що сам президент США Дональд Трамп нещодавно проголосив англійську мову єдиною офіційною мовою США.
«Від заснування нашої республіки англійська мова використовується як наша національна мова. Історичні урядові документи нашої нації, включно з Декларацією про незалежність та Конституцією, всі вони були написані англійською мовою. Тому давно настав час, щоб англійську проголосити офіційною мовою Сполучених Штатів», – йдеться в розпорядженні президента США, підписаного 1 березня 2025 року.
Розпорядження президента США Дональда Трампа про англійську як офіційну мову Сполучених Штатів
До речі, варто звернути увагу, що всі засадничі документи сучасної української державності – включно з Декларацією про державний суверенітет (1990 рік), Актом проголошення незалежності України (1991 рік) та Конституцією України (1996) – були написані українською мовою.
Кому, як не президенту Трампу, знати, наскільки важливо тримати національну єдність і соборність своєї державиТарас Кремінь
Так само доводилось бачити й оцінки, що до середини 21-го століття кількість іспаномовних американців могла перевищити кількість англомовних.
Але українські урядовці підтримали зусилля президента Трампа щодо проголошення англійської офіційною мовою США, але водночас не погоджуються з підходом Віткоффа до мовного питання в Україні.
«Хочу застерегти, що розмови про мову, особливо нашими союзниками, вони не відповідають і нашим міжнародним угодам, і тим договорам, які ми насправді маємо. Хотів би підкреслити, що після обрання Дональда Трампа президентом США, власне, 1 березня він підписав указ про надання англійській мові статусу єдиної державної», – зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода урядовий уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
«Кому, як не йому (Трампу), знати, наскільки важливо тримати національну єдність і соборність своєї держави, хоча вона розвивалася по-різному і в деяких аспектах навіть дуже споріднено, як моє рідне місто Миколаїв, фактично, дуже багато таких порівнянь. Але хотів би наголосити, що те, на чому наполягає російська пропаганда, я думаю, абсолютно неприпустимо ані для пересічних громадян США, ані для цивілізованого світу», – додав мовний омбудсмен України.
Зображення з написом «Наша мова – наша зброя» з фейсбучної сторінки мовного омбудсмена України Тараса Креміня
Окуповані території і моваТреба сказати, що президент Путін неодноразово за свої 25 років при владі «плутав» російськомовність з російською етнічністю, коли говорив про Україну.
Як в окупації спілкуватись українською? Таких людей одразу закатують у бетонВіка Хмельницька
Переважно ж це були етнічні українці, які просто послуговувались російською.
Є кілька причин російськомовності частини України – постійні заборони та утиски української мови в Російській імперії, і тотальна русифікація в часи СРСР, і зневага та недооцінка мовного питання в незалежній Україні.
Також винищення Голодомором-геноцидом селян-носіїв української мови та ідентичності й заміна етнічного складу населення України.
Російське керівництво нині послуговується концепцією «русского мира», яка передбачає, що «Россия там, где русский язык».
Діалектична мапа української мови станом на 1871 рік. Автори: П.П. Чубинський, К.П. Михальчук та К.Л. Маржецький. На ній видно, що ареал вжитку української мови набагато ширший за нинішній і виходить далеко за теперішні межі України
Віка Хмельницька, українська акторка, відео якої в соцмережах про мову набирають тисячі переглядів, живе під Бучею і каже, що коли на Київщину прийшли російські солдати в перші дні великої війни, у них були «розстрільні списки», де фігурували люди з проукраїнською позицією та вчителі.
Вона розуміє страх тих громадян України, які нині в окупації. «Ну, як бути в окупації і спілкуватись українською мовою? Таких людей одразу закатують у бетон», – каже Хмельницька в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Лінгвоцид» в окупації?Категорично не погоджується вважати окуповані території російськими через мову Тарас Кремінь, який каже, що на окупованих теренах України Росія здійснює «лінгвоцид» – тотальне винищення україномовності при силовому, агресивному нав’язуванні російської мови.
«Власне, з 2014 року фіксуються численні випадки лінгвоциду, а також приниження людей і знищення національної ідентичності, ми це продовжуємо фіксувати в тимчасовій (російській) окупації», – каже Кремінь в інтерв’ю.
Люди Росії взагалі не потрібні. Вона вбиває якраз російськомовних у першу чергуСергій Гармаш
У Криму цих переселенців називають «понаєхалі».
Так само на півдні і сході України стимулюється приїзд громадян із РФ. Навіть була інформація про виплату від трьох до п’яти мільйонів рублів (в перерахунку – приблизно 61 тисяча доларів США) переселенцям – особливо заохочують переїзд з Росії цілими сім’ями.
Під час виставки про мову та деколонізацію «Мовні вправи» у Дніпровському художньому музеї. Дніпро, 25 липня 2024 року
Донеччанин Сергій Гармаш каже, що Росія виправдовує агресію «захистом російськомовних». «А ми чудово розуміємо, що вона нікого не захищає. І люди їй взагалі не потрібні. Вона вбиває людей якраз російськомовних у першу чергу. І їй потрібні території, їй потрібно, щоб не існувала українська держава».
Що каже соціологія?Зв опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, опублікованим у січні, українську мову назвали рідною 78% опитаних, десять років тому так вважали 60%.
Сьогодні переважна більшість громадян України надає перевагу українській мовіТарас Кремінь
Опитування проводилося у період з 29 листопада до 14 грудня 2024 року серед 1518 респондентів, що проживають на підконтрольних уряду України територіях, де не ведуться бойові дії.
Як зауважує в інтерв’ю Тарас Кремінь: «За 11 років війни в Україні суттєво відновилася мовна картина. І сьогодні переважна більшість громадян України, незалежно від регіону, чи це південь, чи це схід, чи це захід України, надає перевагу українській мові і в офіційних сферах суспільного життя, і в приватному спілкуванні».