Головна Без категорії Херсон під обстрілами вже тиждень без керівника. Хто серед кандидатів?

Херсон під обстрілами вже тиждень без керівника. Хто серед кандидатів?

5
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

«Армія РФ обстрілює місто з усіх видів озброєння».

«Наявність людини, яка уособлює повноцінно владу, дуже важлива для Херсону».

«Жителі міста дуже хочуть бачити посаді начальника МВА саме херсонця».

Російські окупанти продовжують атакувати Херсон. У минулі вихідні авіація РФ завдала чергового удару по місту, пошкодивши будинки, заклади освіти, лікарню, також є постраждалі люди.

Понад тиждень тому президент України Володимир Зеленський звільнив Романа Мрочка з посади начальника Херсонської міської військової адміністрації. Місто досі перебуває без очільника.

Разом з цим 16 квітня він створив низку сільських і міських військових адміністрацій на Донеччині. Зокрема, в Маріуполі та населених пунктах Маріупольського району.

Якими є причини рішень президента та що кажуть експерти про можливих очільників адміністрацій у Херсоні та Маріуполі, читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

«Створили групу швидкого реагування на обстріли, поновили парк комунальної техніки, запровадили безплатний проїзд в електротранспорті». Такі здобутки серед інших назвав тепер вже колишній начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.

Він опублікував допис в телеграм-каналі після того, як президент Володимир Зеленський підписав розпорядження про його звільнення з посади. Мрочко був начальником Херсонської МВА з березня 2023 року. До його призначення цю посаду обіймала Галина Лугова, яка була секретаркою міськради.

«Суперечлива фігура»Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, який також досліджує ситуацію на півдні й зокрема у Херсоні, розповів «Новинам Приазовʼя», що місцева громада сприймала Мрочка як суперечливу фігуру.

Були конфлікти в перший період після його призначення

Сергій Данилов

«Я не знаю, які конкретні причини були звільнення начальника Херсонської МВА. Проте діяльність Мрочка зустрічала як підтримку, але переважно критику з боку місцевих жителів. Це стосувалося звинувачень у нецільовій витраті ресурсів, передусім на будівництво укриттів.

Був конфлікт навколо будівництва підземної школи, коли мешканці навколишніх будинків виступили проти, оскільки вважали, що будівництво і взагалі наявність цієї школи стане причиною ударів по цьому об’єкту і відповідно постраждають їхні будинки. Були конфлікти в перший період після його призначення пов’язані з перейменуванням вулиць», – каже він.

Роман Мрочко

Також, додає Данилов, херсонці були незадоволені тим, що комунальники не могли швидко підключити електроенергію після обстрілів. Це стосувалося, зокрема, мікрорайону Корабел (Острів). Утім, каже він, ресурси прифронтового міста не безмежні.

Редактор херсонського видання «Мост» Сергій Нікітенко припускає, що основною причиною для звільнення Мрочка могло стати те, що він почав власну піар-кампанію. Розвішував у місті білборди та запустив брендований автобус, який розвозив гуманітарну допомогу.

«Новини Приазовʼя» просили Романа Мрочка прокоментувати своє звільнення та критику, яка лунала на його адресу. Проте він не відповів на звернення редакції. 23 квітня голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін виключив Романа Мрочка з Ради оборони області.

«Гарячі точки залишаються гарячими»Зараз Херсонською МВА керує перша заступниця начальника Наталя Чехута. Директор департаменту зовнішньої комунікації та взаємодії з медіа Херсонської МВА Денис Путінцев запевняє, що кадрові зміни не вплинули на роботу міської влади.

Наслідки обстрілу Херсону

Щодо безпекової ситуації у Херсоні глобально, на жаль, нічого не змінилося

Денис Путінцев

«Громада не залишена напризволяще. Громада працює і нічого позаштатного немає з точки зору саме адміністративних моментів. Все працює, комунальні служби працюють, Херсонська МВА працює. Щодо безпекової ситуації у Херсоні – глобально, на жаль, не змінилася. Ми постійно знаходимося в зоні обстрілів, наші гарячі точки залишаються гарячими. З усіх видів озброєння російські війська з тимчасово окупованого лівобережжя тероризують правий берег.

Тобто і при наявності начальника МВА це було і без нього теж є. Але відповідні служби: поліція, військові, ДСНС, всі вони у Херсоні виконують свою роботу. Ми не впливаємо на військові події, хоча ми і військова адміністрація. Нагадую, ми забезпечуємо життєдіяльність міста», – пояснив він.

«Потрібне повноцінне керівництво»Попри те, що в адміністрації є тимчасова начальниця, Сергій Данилов вважає, що треба якомога швидше призначити повноцінного керівника чи керівницю.

Сергій Данилов

На його думку, у міста є свої особливості, перш за все – постійні «варварські обстріли з боку Росії», знищення інфраструктури, дронові атаки херсонців.

Це важливо в перемовинах, взагалі, в комунікації з міжнародними організаціями, донорами

Сергій Данилов

«Людини, яка уособлює повноцінно владу, дуже важлива для Херсону насправді. Це важливо в перемовинах взагалі, в комунікації з міжнародними організаціями, донорами.

Дуже важливо, щоби людина, яка очолює військову адміністрацію, могла проговорювати плани, своє бачення того, що в першу чергу потрібно для міста в співпраці з міжнародними організаціями, донорами, а також з урядом України.

Наявність керівника дуже важлива, тому бажано, щоб на наступний день після звільнення пана Мрочка був призначений інший очільник чи очільниця Херсонської МВА», – зауважив аналітик.

Депутат Херсонської облради Сергій Хлань також вважає, що зволікання із призначенням нового начальника МВА – не на користь Херсону.

«Треба розуміти, що місто знаходиться під постійними обстрілами і питання життєдіяльності міста виникає кожну хвилину. Деякі питання треба розглядати терміново. Дуже дивно, чому на сьогодні зволікають з цим призначенням», – зауважив він.

Створення військових адміністрацій передбачає закон «Про правовий режим воєнного стану». У законі прописано, що адміністрації можуть утворюватися для «заходів оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян». З формулювання закону випливає, що створення сільських та міських військових адміністрацій не є обовʼязковим.

Хто серед кандидатів?Одразу після звільнення Мрочка з посади очільника МВА, в місті почали бурхливе обговорення, хто може його замінити на цій посаді. Так, у регіональній пресі лунають різні імена.

За інформацією херсонського видання «Мост», новим очільником МВА може стати один з заступників голови Херсонської обласної військової адміністрації – Дмитро Бутрій чи Ярослав Шанько, або ж заступник начальника міської адміністрації Віталій Бєлобров.

Депутат Херсонської облради Сергій Хлань сказав «Новинам Приазовʼя», що найбільше шансів у одного з місцевих підприємців, який доволі відомий у місті.

«Херсонці найбільше схиляються, та й моя особиста думка, що вірогідною кандидатурою є Юрій Рожков. Це депутат міської ради Херсона. Він був обраний від партії Ігоря Колихаєва (мер Херсона, який перебуває у російському полоні – ред.). Це херсонський підприємець, дуже відомий як волонтер у Херсоні. Він є амбасадором Херсону», – каже він.

Юрій Рожков

Депутат підкреслив, що до кандидатури Рожкова також схильний начальник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, адже пів року тому призначив його головою наглядової ради Херсонського державного університету.

«Тобто його кандидатура, скажімо так, готувалася. Певні люди лобіюють його в Офісі президента. Тому фактично він найбільший потенційний кандидат на цю посаду», – зазначив Хлань.

А як наголосив Сергій Данилов, який досліджує ситуацію на півдні України, головне, щоб очільником МВА стала людина з Херсону.

Маріупольська МВА після трьох років окупаціїПрезидент наказав створити Херсонську МВА у вересні 2022 року, коли місто було під російською окупацією. Натомість в досі окупованому Маріуполі військової адміністрації не було дотепер. Володимир Зеленський утворив її 16 квітня цього року.

Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін вважає, що війську адміністрацію треба було створити набагато раніше.

Дмитро Забавін

«Я та ще ряд депутатів порушували це питання з 2023 року, тому що фактично у 2023 році в громаді Маріуполя з’явились бюджетні обмеження через те, що міська рада не може прийняти бюджет на 2023, 2024, 2025 і подальші роки за відсутністю кворуму депутатів. Відповідно, бюджетні витрати здійснюються за однією дванадцятою розпису бюджету торішнього, тобто з 2022 року.

Це дає певні обмеження на реалізацію коштів для інтересів територіальної громади. На сьогодні сума бюджету десь близько 5 млрд гривень. Це і власні кошти, і дотації для того, щоб міська рада продовжувала виконувати свої функції», – пояснив депутат.

Окупований РФ Маріуполь після нещадних російських обстрілів, 2022 рік

Кандидат соціологічних наук, доцент Маріупольського державного університету Олександр Зубченко у коментарі «Новинам Приазовʼя» навів ще один аргумент: за підсумками місцевих виборів, у 2020 році до міськради пройшли багато проросійських депутатів.

У травні 2022 року Маріупольська міська рада визнала, що девʼять депутатів з її складу, які представляли фракцію забороненої партії ОПЗЖ, пішли на співпрацю з окупантами.

Зокрема, Костянтин Іващенко очолив окупаційну адміністрацію міста, ще четверо влаштувалися його заступниками. Донецька обласна прокуратура заочно повідомила Іващенку та іншим депутатам про підозру в посяганні на територіальну цілісність України.

Костянтин Іващенко

Через те, що в міській раді Маріуполя бракує депутатів, обранці не можуть впливати на розподіл бюджету міста, каже Забавін. Коштами розпоряджаються переважно міський голова Вадим Бойченко та виконавчий комітет.

«Новини Приазовʼя» просили пресслужбу Маріупольської міськради прокоментувати створення міської військової адміністрації. Проте там відмовилися від коментарів.

Доцент Маріупольського державного університету Олександр Зубченко нагадав про первісне завдання, яке за законом мали б виконувати військові адміністрації:

– За функціями військової адміністрації, це має бути головне управління мобілізації, головне управління примусовою працею населення, головне управління примусовим вилученням нерухомого майна, відділ примусового вилучення рухомого майна, автотранспорту, засобів зв’язку, управління продуктових карток тощо. Але у нас, завдяки допомозі наших західних союзників, великою мірою, сьогодні населення, слава Богу, не відчуває всі тяготи справжнього режиму воєнного стану, які передбачені відповідним законом. І держава не використовує поки що ці інструменти.

За понад тиждень від утворення Маріупольської міської військової адміністрації її керівник не був призначений. На думку Забавіна, МВА має очолити людина, дотична до Збройних сил України. Тобто той, хто знається на військовій специфіці.

Як пише маріупольське видання 0629, військову адміністрацію цього міста можуть очолити заступник міського голови Маріуполя Михайло Когут, колишня заступниця – Ксенія Сухова або перший заступник голови Донецької ОВА Ігор Бойко.

Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва




реклама у Нововолинськ