Джерело: www.radiosvoboda.org
Які причини спонукали Путіна зробити це? Чи буде перемир’я реальним і чому лише на три дні, а не на 30 чи постійне, як пропонує Захід і Україна? Чого тут більше: бажання міжнародного піару в ролі «миротворця» чи страху українського удару по Москві, коли там буде парад в присутності іноземних лідерів? Розбираємо.
Володимир Путін оголосив про триденне перемир’я 8-9-10 травня – на 72 години. Його вже назвали «переможним», бо на цей час припадає святкування Дня перемоги і в Москві на Красній площі має відбутися військовий парад. Як відреагували на цю пропозицію? Як пояснюють мотиви Путіна?
А чому не повне і негайне?В Україні з боку влади була дуже проста реакція – чому російський президент пропонує перемир’я аж так задовго – за десять днів до, власне, самого перемир’я? І чому лише на три дні?
Президент Росії Володимир Путін під час параду на Красній площі у Москві 9 травня 2024 року. Нині він пропонує триденне перемир’я
Президент Володимир Зеленський відреагував, що Україні потрібне не тимчасове «перемир’я» заради параду в Москві, а повне і негайне припинення вогню щонайменше на 30 днів.
Чомусь усі повинні чекати 8 травня і тільки тоді припиняти вогонь, щоб забезпечити Путіну тишу на час парадуВолодимир Зеленський
Глава МЗС України Андрій Сибіга відреагував ще раніше – і так само запитав: навіщо чекати до 8 травня? «І ми постійно пропонуємо це – щонайменше на 30 днів», – написав він в Х, питаючи, навіщо перемир’я обмежувати лише трьома днями?
Виглядати миротворцемЩе серед реакцій є й такі, які кажуть про прагнення Путіна виглядати миротворцем – він проголошує перемир’я за перемир’ям. Але як було з Великоднім перемир’ям – перед ним Росія нанесла ракетний удар по центру Сум, вбивши 35 людей, а одразу після Великодня Москва вдарила по Києву, вбивши 13 людей.
Імпровізований меморіал в пам’ять про жертв на місці російського ракетного удару в ніч на 24 квітня. Київ, 25 квітня 2025 року
«Насправді це зовсім не припинення вогню. Це класична тактика Кремля – імітація мирного процесу», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитро Левусь.
«Те, що Путін оголошує – це лише вистава, щоб удавати інтерес до мирного процесу і для його власної зручності, для його так званого пропагандистського святкування Дня перемоги», – додає політичний експерт.
«Задобрити» ТрампаСеред інших реакцій – є й така: «переможне перемир’я» (як його назвали) – це намагання переконати президента США Дональда Трампа в тому, що Путін, мовляв, серйозно налаштований до миру.
Юрій Бутусов, головред видання «Цензор.нет» пояснює: «Вони (Росія) демонструють Трампу і всьому світу, що у них нібито є свої мирні ініціативи. Тобто, це така гра слів. Україна говорить: дайте нам мир! А Путін говорить: так у мене є своя ініціатива – я даю вам перемир’я. Я нібито миролюбна людина, не агресор, не окупант».
Зустріч Дональда Трампа і Володимира Зеленського в Римі в день поховання папи Франциска 26 квітня 2025 року. Одразу після цієї зустрічі Трамп припустив в соцмережі, що може «Путін його обманює і насправді не хоче миру?»
Чому Путін своїм перемир’ям може намагатися «сподобатися» Трампу? Річ у тім, що адміністрація США активно просуває тему перемир’я, а потім і можливого мирного договору, і дивиться пильно, хто як на неї реагує.
Це класична тактика Кремля – імітація мирного процесуДмитро Левусь
Навіть зараз – після оголошення Путіним перемир’я на 8-10 травня – Росія скерувала в бік України сотню дронів, левову частку яких перехопили українські Сили протиповітряної оборони.
Але Трамп і його команда готові – в разі несхильності Москви до миру – посилити санкції проти Росії – і проти її фінансового сектора, і проти «тіньового» танкерного флоту, і вторинні санкції проти країн, які з Росією торгують…
Парад на Красній площі у Москві 9 травня 2024 року
Але чи поведеться на це Білий дім? Як сказала речниця Трампа Керолайн Левітт після оголошення Путіним перемир’я: «Президент чітко дав зрозуміти, що він прагне постійного припинення вогню – спочатку, щоб зупинити вбивства, припинити кровопролиття».
«Уникнення ганьби на Красній площі»Дехто в Україні бачить в «перемир’ї Путіна» саме на День перемоги бажання уникнути ганьби. А що якщо Україна нанесе повітряні удари по Москві – нехай навіть по військових об’єктах в Москві чи Московській області?
Якщо український дрон – абсолютно беззбройни! – пролетить над Красною площею 9 травня – для Путіна це буде наче публічне шмаганняЄвген Магда
«В російському календарі свят День перемоги над нацизмом сприймають з певною сакральністю. І росіяни хочуть убезпечитись від можливих, скажемо так, неприємностей 9 травня, на коли запланований масштабний парад на Красній площі, – пояснює директор Інституту світової політики Євген Магда. – Навіть якщо український дрон – абсолютно беззбройний – пролетить над Красною площею 9 травня, коли там буде Сі Цзіньпін – для Путіна це буде наче публічне шмагання. От просто ніби йому оголили сідниці біля мавзолею Леніна. Ну насправді!»
Треба сказати, що українські дрони раніше за час великої війни принаймні один раз фіксувались навіть біля Кремля, Москва ж українськими дронами обстрілювалась неодноразово.
Дрон над Кремлем у Москві. 3 травня 2023 року – до святкування Дня перемоги Росією тоді залишалось менше тижня
Це пауза, яка дозволяє російському командуванню відпочити, перегрупуватисьЮрій Бутусов
Як зауважує в інтерв’ю Радіо Свобода Іван Преображенський, російський політичний коментатор, який живе в Празі: «З цим так званим перемир’ям чи радше одностороннім припиненням вогню Путін демонструє, що Росія може завершити конфлікт будь-якої миті, і джерелом цього конфлікту є саме Росія. Росія його почала, Росія його може і завершити. Дайте чітко мені висловитись: агресор є Росія і агресія завершиться в той день, коли цю агресії завершить Росія».