Джерело: www.volynnews.com
У школах Луцька учням пропонують корисні страви: салати, м’ясні та рибні страви, десерти та напої. Одним із завдань нової реформи був відхід від шкідливих способів приготування страв. Тож для надавачів послуг харчування в шкільних закладах діють обмеження, наприклад, щодо використання солі, цукру, смажених продуктів, ковбасних виробів тощо. Змінився підхід до вибору продуктів: більше овочів та фруктів, круп, м’яса.
Впроваджуючи кулінарні навчання, на Луцькому комбінаті досягли того, щоб нові страви були однаковими в усіх школах. Це має на меті сформувати в учнів культуру здорового харчування.
Читати ще: Луцькі шкільні їдальні стають кулінарними лабораторіями здорового харчування
Проте не все залежало лише від навичок кухарів. Для впровадження реформи потрібна модернізація їдалень, харчоблоків і технологічного обладнання. У цьому напрямі також ведеться робота.
Харчування в їдальнях стало більш збалансованим, зазначив директор Луцького ліцею № 25 Віктор Цейко. Школярі отримують комплекс страв із тих інгредієнтів, що потрібні для молодого організму, який росте.
«Перехід на здорове харчування був нелегким і потребував часу. Але педагоги – прихильники такого рішення. Ми бачимо статистику, що в українських дітей прогресують захворювання шлунково-кишкового тракту. Це першочергово пов’язано з тим, що поза школою вони не отримують повноцінного здорового харчування», – переконаний директор.
Читати ще: З листопада учні початкових класів в Луцьку харчуються безплатно. Що у меню
Жодних скарг на якість харчування, зі слів очільника школи, від батьків чи дітей не надходило.
«Акцент був на тому, щоб зробити меню більш корисним, додаючи нові страви. Наприклад, зараз широке різноманіття виробів із м’ясного фаршу – до десятка. У нашій школі є пароконвектор, на якому готуються страви. Вони корисніші, ніж ті, що смажаться», – роз’яснив Віктор Цейко.
Своєю чергою директор ліцею № 26 Іван Леуш відзначив, що в школах Луцька змінили й урізноманітнили меню. Мовляв, школярам дають корисні страви.
«Батьки та діти усвідомлюють, що після реформи шкільного харчування вся їжа підпадає під норми здорового харчування. Хоча перехід мав певні труднощі. Старші школярі свідомо ставляться до споживання страв, а от менші, на жаль, до здорового харчування ще не звикли. Удома малим дітям не завжди готують усе корисне, даючи, наприклад, піцу, сосиски. Спершу не всі їли нові страви, але з часом призвичаїлися», – поділився Іван Леуш.
Він акцентував: продукти в школу постачають вчасно і належної якості.
«Щодо постачання продуктів, то затримок ні разу не було. Щодо якості – теж усе добре. Не було такого, щоб комісія повертала привезені продукти. Усе свіже і вчасно доставлене. Скарг від батьків на якість харчування наш заклад не отримував», – додав директор ліцею № 26.
У реформі шкільного харчування важливими аспектами є підвищення якості готових страв, забезпечення свіжості продуктів та дотримання вимог санітарних норм у процесі приготування їжі.
Для підтвердження безпечності Луцький комбінат шкільного і студентського харчування замовив низку лабораторних досліджень у Волинського обласного центру контролю та профілактики хвороб. У поточному році такі провели у 21 школі громади. Зокрема тестували готові страви за бактеріологічними показниками, вміст нітратів в овочах й інші показники.«За даними моніторингу, епідеміологічних ускладнень, пов’язаних із харчуванням, у луцьких школах не зафіксовано. Ні в цьому році, ні в попередніх роках», – прокоментувала заступниця директора з дослідження фізичних та хімічних факторів Надія Костирка.
Як нагадала, після реформи шкільного харчування Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб долучався до заходів із підготовки кухарів, влаштованих комбінатом.
«Наші працівники займалися з кухарями в питаннях щодо вимог санітарного законодавства, щодо переходу на нові технологічні картки страв. Харчування в школах Луцька є збалансованим і раціональним. Воно націлене на зменшення кількості солі, цукру, трансжирів», – додала Надія Костирка.
Дмитро КЛИМЧУК
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу