Головна Без категорії “Хаос в адміністрації Трампа”. Як Гегсет скасовував поставки зброї Україні без відома...

“Хаос в адміністрації Трампа”. Як Гегсет скасовував поставки зброї Україні без відома президента – Reuters

17
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, BBC/Getty Images

6 хвилин(и) тому

У лютому 2025 року, невдовзі після того, як Дональд Трамп розпочав свій другий президентський термін, США раптово зупинили поставки військової допомоги Україні. Про те, як саме і чому це сталося, розповідає Reuters.

За інформацією видання, орієнтовно 2 лютого Транспортне командування США (TRANSCOM) наказало трьом вантажним перевізникам, що працювали з авіабаз Dover у штаті Делавер та Al Udeid в Об’єднаних Арабських Еміратах, скасувати 11 запланованих рейсів, що перевозили артилерійські снаряди та зброю до України.

Згідно з записами TRANSCOM, з якими ознайомилося агентство Reuters, наказ був усною директивою з офісу міністра оборони Піта Гегсета.

Ця зупинка викликала термінові запити з боку України як отримувачки та Польщі – як координаторки допомоги США.

Однак високопосадовці з національної безпеки в Білому домі, Пентагоні та Державному департаменті не знали точно, хто ж санкціонував цей наказ, і чи сигналізував він про ширшу зміну політики, пише Reuters.

Видання зазначає, що наказ надійшов після зустрічі в Овальному кабінеті 30 січня, на якій були Трамп, Гегсет, радник з національної безпеки Майк Волтц та посланець з питань України Кіт Келлог.

Хоча ідею призупинення допомоги на зустрічі дійсно обговорювали, “президент не надав жодних вказівок щодо припинення допомоги Україні”, повідомили два джерела, знайомі з розмовою.

За словами двох інших джерел, президент не був поінформований про наказ Гегсета, як і інші учасники зустрічі.

На прохання Reuters прокоментувати ситуацію у Білому домі повідомили, що Гегсет діяв на основі загальної директиви Трампа щодо призупинення допомоги, назвавши це позицією адміністрації на той час.

Однак у відповідь на питання, чому вищі посадові особи з нацбезпеки не були обізнані про цей наказ, і чому його так швидко скасували, пояснень не надали.

“Суть у тому, що війна сьогодні набагато ближче до кінця, ніж була, коли президент Трамп обійняв посаду”, – сказала речниця Білого дому Керолайн Левітт, відмовившись надати подробиці щодо внутрішніх дебатів.

За інформацією Reuters, скасовані рейси відновили вже 5 лютого.

Хоча адміністрація офіційно не заморожувала допомогу Україні на той час, вона таки призупинила пакети допомоги, що залишилися з часів Байдена, через місяць, 4 березня.

Інцидент у лютому коштував TRANSCOM від 1,6 до 2,2 мільйона доларів.

Він викрив, за словами Reuters, “хаотичний процес формування політики в адміністрації Трампа” та “командну структуру, яка незрозуміла навіть її власним високопоставленим членам”.

Видання цитує аналітика з питань оборони Марка Кансіана, який зазначив: “Це відповідає політиці адміністрації діяти швидко, ламати речі та лагодити їх пізніше… Це чудово для Кремнієвої долини. Але коли йдеться про установи, які існують сотні років, будуть проблеми”.

Затримка з постачанням допомоги викликала значне занепокоєння в Києві.

Українські чиновники намагалися отримати відповіді. За словами одного з них, адміністрація США пізніше пояснила паузу “внутрішньою політикою”.

Поставки були схвалені за часів адміністрації Байдена та підтримані Конгресом.

Логістичний центр у Польщі, куди зазвичай спрямовується допомога США, можливо, мав запаси зброї, але загальний вплив скасування рейсів на війну в Україні у той час залишається до кінця не зрозумілим, пише Reuters.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Західна зброя в Україну потрапляє в основному через ПольщуЯк зазначає видання, невелика група радників-антиінтервенціоністів у Пентагоні, багато з яких не мали попереднього досвіду роботи в уряді, виступала за призупинення підтримки України.

Деякі з них, як-от Ден Колдвелл – один з головних радників Гегсета, – раніше закликали до скорочення участі США в конфліктах за кордоном і натомість виступали за сильнішу зосередженість на Китаї.

Пізніше, у квітні, Колдвелла звільнили з Пентагону за звинуваченнями у витоку секретної інформації, які він заперечує.

Як зазначає видання, на зустріч 30 січня Гегсет приніс меморандум, підготовлений його штабом, з рекомендацією призупинити поставки зброї Україні, щоб використовувати їх як важіль впливу в переговорах з Росією.

Незрозуміло, якою мірою Гегсет наполягав на припиненні допомоги під час зустрічі, але ця ідея виникла очевидно під час обговорень, пише Reuters із посиланням на джерело, знайоме з перебігом зустрічі.

Призупинення допомоги відбулося у критичний момент на полі бою для України, яка намагалася утримувати території на сході України та в Курській області Росії, пише Reuters. Українські війська втрачали позиції, й відтоді були практично витіснені з Курщини.

За даними двох джерел, близькі радники Трампа отримали інформацію про паузу в поставках від співробітників Пентагону та обговорили з президентом питання про відновлення допомоги.

Незрозуміло, чи згодом Трамп обговорював це питання з Гегсетом та чи виніс йому догану.

Одне джерело, безпосередньо обізнане з цим питанням, повідомило, що зрештою втрутився радник з національної безпеки Волтц та відновив поставки.

Волтца згодом змусили піти зі своєї посади. Очікують, що його висунуть на посаду посла США в Організації Об’єднаних Націй.

Reuters пише, що всередині адміністрації тривають суперечки про політику щодо України.

Поки одні її представники, такі як Келлог і Віткофф, намагаються домовитися, інші в Пентагоні закликають до скорочення підтримки України. Це ускладнює ухвалення рішень та викликає напругу у відносинах із європейськими союзниками.

Попри короткочасне припинення допомоги, адміністрація Трампа відновила останні поставки зброї, схвалені адміністрацією Байдена.

Тим часом США підписали з Україною угоду про доступ до її рідкісноземельних мінералів, намагаючись таким чином частково компенсувати потенційні витрати на військову підтримку країни в майбутньому.

Підписуйтеся на нас у соцмережах




реклама у Нововолинськ