Головна Без категорії Росія створює “смугу безпеки” на Сумщині. Де наступають і як їм протидіють...

Росія створює “смугу безпеки” на Сумщині. Де наступають і як їм протидіють ЗСУ

33
0

Джерело: www.bbc.com

Росія створює “смугу безпеки” на Сумщині. Де наступають і як їм протидіють ЗСУ

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Українська військова машина в Сумському прикордонні на межі з Курщиною. В останні місяці РФ намагається наступати тут, створюючи так звану “буферну зону”

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 46 хвилин(и) тому

Росія вже декілька місяців зосереджує значні військові зусилля на Сумському напрямку, намагаючись пробитись вглиб території України. Під контролем військ РФ опинилися декілька прикордонних сіл. Для чого Кремль це робить і наскільки успішно?

Наприкінці квітня, роблячи доповідь президенту Володимиру Путіну про “розгром” українського плацдарму на Курщині, начальник російського генштабу Валерій Герасімов заявив про створення “смуги безпеки” на прикордонній території Сумської області. За його словами, тут під контролем РФ перебуває вже чотири українських населених пункти, а загальна площа захопленої території – близько 90 кв. км.

Прорвати кордон України на цьому напрямку армія РФ змогла ще наприкінці зими. З того часу вона намагається розвинути свій успіх, наступаючи вглиб Сумщини.

Про “фактичний початок” цього наступу Росії публічно заявив головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський в перших числах квітня.

Пріоритетними напрямками для противника він назвав Харківський і Сумський. Першого травня головком написав, що Сили оборони зосереджують “основні зусилля на стримуванні російського агресора на загрозливих напрямках”. Першим з них він назвав саме Сумський.

Чого досягла РФ

На територію цієї області російські війська зайшли ще наприкінці лютого.

Тоді їх основною ціллю були прикордонні села Новеньке і Басівка, що лежать поряд з трасою Суми-Курськ. Взяття цієї логістичної артерії було найпершою необхідною умовою для вибиття українських сил з території Курської області. По ній росіяни почали активно працювати дронами на оптоволокні та артилерією.

Вже на початок березня дорога стала фактичною непроїзною, російські безпілотники атакували її ледь не у цілодобовому режимі. Відеокадри з БПЛА демонструють, що траса станом на зараз просто вщент всіяна залишками підбитої техніки.

Важкі бої на цьому напрямку тривали весь березень і квітень.

За цей час росіяни могли просунутись на глибину до 9 км на фронті довжиною близько 30 км. Під їх контролем, за деякими даними, опинилися чотири українські населені пункти: Новеньке, Басівка, Журавка і Веселівка.

Генеральний штаб ЗСУ не підтверджує окупацію цих сіл. На мапі генштабу взагалі не показана присутність сил противника на території Сумської області.

Так само на онлайн-мапі проєкту DeepState територія площею майже 85 кв км, яку утримують військові РФ на Сумщині, показана як “сіра зона”, тобто противник не має над нею впевненого контролю.

Автор фото, DeepState

Підпис до фото, На карті DeepState майже 85 кв.км території на Сумщині показані як “сіра зона”, де оперує російська арміяОднак джерело ВВС в Збройних силах вказує на те, що в прикордонних селах росіяни все ж змогли закріпитися: вони доволі вільно переміщуються, накопичують резерви і пробують просуватися далі вглиб території.

Але на початку квітня силам оборони вдалося загальмувати просування армії РФ. Не в останню чергу за рахунок перекидання резервів.

Українські бійці станом на початок травня стримують щоденні спроби противника пробитися до населених пунктів Біловоди та Локня, які розташовані поряд з логістичним центром ЗСУ – містечком Юнаківка на трасі Суми-Суджа. Це наразі головна ціль росіян на даному напрямку.

Речник державної прикордонної служби Андрій Демченко зазначив ВВС Україна, що на цій ділянці Сумської області росіяни використовують тактику малих груп. Тобто це або піхотні підрозділи, або невеликі групи штурмовиків на мотоциклах і квадроциклах. Важку бронетехніку вони не використовують.

“Противник використовує тактику малих штурмових груп, які мають задачу перейти лінію кордону, максимально глибоко зайти, закріпитися, дочекатися підкріплення і розширювати зону боїв на території нашої держави”, – сказав Демченко.

За його словами, противник не досяг успіху на Сумському напрямку.

“Сказати що вони там досягли значних успіхів, значно розширили цю територію, то ні, цього немає”, – пояснив речник ДПС.

Автор фото, 36 Окрема бригада морської піхоти ЗСУ

Підпис до фото, Російські штурмовики на околицях сумського села Басівка. Відео з камери українського безпілотникаОглядач групи “Інформаційний спротив”, полковник запасу ЗСУ Костянтин Машовець вважає, що наявний кількісний склад російських військ на цьому напрямку – орієнтовно 50-60 тис.осіб – навряд зможе досягти глибокого прориву оборони.

“За самою “обережною” оцінкою рівня боєздатності угруповання військ противника, зосередженого та діючого на Сумському напрямку, воно здатне проводити наступальну операцію обмеженого масштабу (10 км углиб та до 30 км по фронту) з метою створення на території України в Сумській області так званої буферної зони відповідної протяжності”, – вважає аналітик.

Щоб утримувати цю “буферну зону” росіяни мали б, зокрема, захопити панівні висоти на Сумщині між Юнаківкою та Храпівщиною та перерізати трасу Новгород-Сіверський – Суми на ділянці біля сіл Білопілля та Ворожба.

Українські контрдії

Саме для того, щоб не допустити реалізацію цього плану, Сили оборони України досі утримують невеликий прикордонний плацдарм на території Курської області біля сіл Олешня та Горналь, а також з 18 березня ведуть важкі бої за контроль над ділянкою території південніше – біля сіл Поповка та Демидівка Бєлгородської області.

Цей локальний наступ українські сили зробили для того, щоб “розтягнути” російське угруповання на Сумському напрямку, пояснював президент Володимир Зеленський.

“Відповідні кроки були зроблені нашими воїнами, що розтягнуло і не дало сформувати росіянам наступальний “кулак” у тому виді, на який вони розраховували”, – заявив він.

Попри те, що наприкінці квітня начальник генштабу РФ Валерій Герасімов доповів Путіну про “розгром” ЗСУ на залишках Курського і Бєлгородського плацдармів, українська влада запевняє, що Сили оборони зберігають свою присутність на цих територіях.

Онлайн-карти OSINT-проєктів, таких як DeepState та “Інститут вивчення війни” (ISW), показують, що українці дійсно зберігають “обмежений контроль” за тонкою смугою прикордонної території на Курщині та Бєлгородщині.

Загальна площа цих територій може складати до 20 кв. км.

Крім того, 5 травня російські “воєнні блогери” заявили про нову спробу ЗСУ прорвати кордон в Курській області. Мова йде про ділянку за 65 км північно-західніше Суджі біля російського міста Тьоткіне.

Автор фото, ТГ-канал “Северный ветер”

Підпис до фото, Кадри, на яких начебто показано ураження інженерної машини ЗСУ, що прорвала кордон біля Тьоткіно 5 травняРосійські Z-канали виклали декілька фото і відеоматеріалів цього наступу, на яких показана спроба прориву кордону за допомогою інженерних машин та бронетехніки.

Телеграм-канал “Военкоры Русской Весны” (близько 1,6 млн підписників) зазначає, що штурмові групи ЗСУ ведуть наступ не лише на Тьоткіно, але й біля прикордонного села Новий Путь, що за 20 км південно-східніше. Крім того, за даними каналу, українцям вдалося підірвати ракетами міст через річку в сусідньому селищі Званноє.

Офіційно ні Україна, ні Росія ситуацію на цій ділянці кордону не коментували.

Однак 5 травня голова Сумської районної військової адміністрації Михайло Мельник повідомив про екстрену евакуацію з міст Білопілля та Ворожба.

Обидва ці населені пункти розташовані на трасі Новгород-Сіверський – Суми навпроти ділянки російського кордону поблизу курського міста Тьоткіно.




реклама у Нововолинськ