Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Понад 130 кардиналів зберуться цього тижня, щоб обрати нового папу
- Author, Сара Рейнсфорд
- Role, Кореспондентка ВВС в Європі
- Reporting from Rome
- 27 хвилин(и) тому
Це, мабуть, найтаємніше голосування у світі.
Коли в середу 133 католицькі кардинали зачиняться в Сикстинській капелі, щоб обрати наступника Папи Франциска, кожен з них присягне на Євангелії зберігати деталі в таємниці до кінця життя.
Те саме стосується кожної людини, яка перебуватиме у Ватикані під час конклаву: від двох лікарів, які чергуватимуть на випадок надзвичайної ситуації, до персоналу їдальні, що годує кардиналів. Усі вони присягають дотримуватись “абсолютної та вічної таємниці”.
Щоб упевнитися, капелу та два гостьові будинки обстежать на наявність мікрофонів і пристроїв підслуховування.
“Є електронні глушники, які гарантують, що сигнали телефонів і Wi-Fi не можуть ані проникати всередину, ані виходити назовні”, – каже Джон Аллен, редактор новинного сайту Crux.
“Ватикан сприймає ідею ізоляції надзвичайно серйозно”, – додає він.
Перше голосування конклаву має відбутись ближче до вечора 7 травня.
Повна ізоляція
Повна ізоляція стосується не лише збереження в таємниці самого процесу голосування: її мета – запобігти тому, щоб “зловмисні сили” спробували отримати інформацію або зірвати події.
Ці заходи також покликані забезпечити повну ізоляцію кардиналів від світу та його впливу під час підготовки до голосування.
Католики кажуть, що виборами керує Бог, а не політика. Але церковна ієрархія не залишає нічого на волю випадку.
На вході до конклаву кожен зобов’язаний здати всі електронні пристрої – телефони, планшети, смартгодинники. Ватикан має власну поліцію для контролю за виконанням правил.
“Логіка така: довіряй, але перевіряй”, – каже Джон Аллен.
“У будинку для учасників конклаву немає телевізорів, газет чи радіо – нічого”, – каже монсеньйор Паоло де Ніколо, який три десятиліття очолював Папську резиденцію.
“Не можна навіть відчинити вікна, тому що багато кімнат мають вікна назовні”, – додає він.
Підпис до фото, Монсеньйор Паоло де Ніколо каже, що у будинку для учасників конклаву немає телевізорів, газет чи радіоприймачівУсі, хто працює за високими стінами Ватикану під час конклаву, проходять ретельну перевірку. І все ж їм заборонено спілкуватися з кардиналами-виборниками.
“Кардинали повністю ізольовані від зовнішнього світу, – каже Інес Сан Мартін з організації Pontifical Mission Societies у США. – У їхньому розпорядженні будуть лише рації для окремих випадків, наприклад: “потрібен лікар” або “Папу обрано – чи може хтось повідомити дзвонарів у Базиліці?”
А що буде, якщо хтось порушить правила?
“Існує присяга, і ті, хто її не дотримується, ризикують бути відлученими від церкви, – каже монсеньйор де Ніколо. – Ніхто не наважується на таке”.
Полювання на кардиналів
Але напередодні конклаву усе інакше.
Офіційно кардиналам заборонено давати коментарі навіть зараз. Та щойно Папу Франциска поховали, частина італійської преси та чимало відвідувачів перетворилися на “мисливців за кардиналами”, намагаючись вирахувати найімовірнішого наступника.
Вони прочісують ресторани й магазинчики з морозивом навколо Ватикану, намагаюсь дізнатися будь-які подробиці.
“Вино і рігатоні: останні вечері кардиналів” — такий заголовок з’явився в La Repubblica, яка описувала, як “князі церкви” насолоджуються “смачними римськими обідами” перед ізоляцією.
Після цього журналісти розпитують офіціантів, чи їм не довелося щось підслухати.
“Нічого, – сказав мені цього тижня один із працівників ресторану Roberto’s, що за кілька вулиць від площі Святого Петра. – Вони завжди замовкають, коли ми підходимо”.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Журналісти пильно стежать за кардиналами напередодні конклавуЩе одне ключове місце, де можна “впіймати” кардинала, – біля самої базиліки, поряд із колонадою, що обрамляє головну площу. Щоранку там збирається гурт камер і журналістів, які чатують на чоловіків у багряних шатах.
Зараз у місті перебуває близько 250 кардиналів, яких скликали сюди з усього світу, хоча ті, кому понад 80 років, не мають права голосу.
Коли вони прямують до Ватикану на щоденні зібрання для обговорення виборів, кожного з них обступають і закидають питаннями щодо перебігу процесу.
Втім, у відповідь вони діляться хіба що загальними словами про “потребу в єдності” або запевняють, що конклав буде недовгим.
Зовнішній світ
“Вся ідея полягає в тому, щоб це було релігійне рішення, а не політичне, – пояснює Інес Сан Мартін. – Ми говоримо, що Святе Дух керує обговоренням та голосуванням”.
Але Папа очолює величезну, багату інституцію зі значним моральним авторитетом і глобальним впливом на все – від вирішення конфліктів до сексуальної політики.
Тому людина, яку оберуть, а також її бачення і пріоритети мають значення далеко за межами Ватикану.
До 1907 року певні католицькі монархи мали право вето на вибори. Сьогодні на дебати намагаються впливати голоси з усіх боків – найбільш очевидно через засоби масової інформації.
Одного разу римська газета Il Messaggero зробила зауваження щодо ймовірного фаворита, італійського кардинала Пароліна, за “своєрідне самовисування”.
А потім з’явився відеокліп, на якому філіппінський кардинал Тагле співає пісню Джона Леннона “Imagine” – ймовірно, його поширили для того, щоб підірвати його популярність. Натомість відео стало вірусним.
Підпис до фото, Джон Аллен каже, що кардинали блокують будь-які спроби втручання напередодні голосуванняТим часом глянцевий альбом, що розповідає про можливих претендентів, хвалить консерваторів, таких як кардинал Сара з Гвінеї, за засудження “сучасного зла” – абортів і одностатевих шлюбів.
“Є групи в місті, які намагаються просувати питання, що їх цікавлять, – говорить Джон Аллен. – Кардинали знають про це, вони читають газети. Але вони зроблять усе, щоб це заблокувати”.
“Чи є лобі? Так, як в кожних виборах, – погоджується Інес Сан Мартін. – Але це не таке голосне, як я думала”.
Вона вважає, що частково так відбувається через те, що Папа Франциск призначив багато нових кардиналів, зокрема з нових регіонів.
“П’ятдесят або шістдесят відсотків із них навіть не знайомі один з одним. Тому навіть якщо ви – зовнішня група, яка намагається просувати свій порядок денний, дуже важко навіть вибрати своїх кардиналів”, – пояснює експертка.
Вимкнути зовнішній шум
До ранку середи всі виборці повинні бути на місці у Ватикані – без телефонів і відокремлені від решти світу.
З того моменту, вважає Джон Аллен, особисті вподобання переважатимуть над політикою, ліберальними чи консервативними фракціями або “гулом публічних дебатів”.
“Я справді вважаю, що обговорення кардиналів між собою зараз є ключовим, – погоджується Інес Сан Мартін. – Багато хто виступає вперше. Ви ніколи не знаєте, хто з них зможе надихнути інших”.