Головна Без категорії День перемоги в РФ: 5 речей, на які варто звернути увагу

День перемоги в РФ: 5 речей, на які варто звернути увагу

8
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

День перемоги – це головне свято російського календаря, флагманська подія у спробах Кремля возвеличити роль Радянського Союзу у перемозі над нацистською Німеччиною.

Останніми роками парад перемоги на Красній площі також слугував тлом, на якому президент Володимир Путін прославляв війну Москви проти України, в якій втрати Росії, за західними оцінками, вбитими і пораненими перевищують три чверті мільйона осіб.

Для кремлівських оглядачів 9 травня – це знакова подія, яка дає підказки щодо змін у мисленні Путіна, який вже 26-й рік поспіль є незмінним лідером країни, і щодо політики влади у більш широкому розумінні.

Тим більше цього року, у 80-ту річницю капітуляції нацистської Німеччини, і через понад три роки після повномасштабного вторгнення в Україну.

«Перемога у «Великій вітчизняній війні» є наріжним каменем політичної міфології Володимира Путіна – основою всієї його версії світової історії, – пише в одному з есе Михайло Зигарь, російський журналіст і письменник у вигнанні. – Кремль готувався до цього моменту місяцями; він займає центральне місце в пропагандистському календарі режиму».

Ось кілька речей, на які варто звернути увагу 9 травня.

Росія продовжує війну з «нацистами»Понад 27 мільйонів людей, військових і цивільних, загинули в Радянському Союзі під час того, що росіяни називають «Великою вітчизняною війною» (в Україні та інших європейських державах кажуть Друга світова війна – ред.). Це було безпрецедентне спустошення, і поразка нацистів довгий час відзначалася як свідчення мужності росіян, українців, білорусів та інших національностей, які постраждали.

Путін за роки, що минули відтоді, як він став президентом у 2000 році, використовував ці події, щоб зміцнити свій авторитет серед ветеранів. Він також використовував цю подію для критики Заходу, применшуючи роль союзників у перемозі над нацизмом і критикуючи, зокрема, Сполучені Штати.

У промові на День перемоги 2007 року Путін зробив випад на адресу Сполучених Штатів, непрямо порівнявши політику США з політикою нацистського Третього рейху.

Президент Росії Володимир Путін з молодими курсантами на Красній площі в Москві, 9 травня 2007 року

Після вторгнення в лютому 2022 року Путін подбав про те, щоб «неонацисти» займали чільне місце в його промовах, повторюючи безпідставне звинувачення Кремля, яке виправдовує вторгнення в Україну, про те, що країною керує «нацистська хунта».

Хто запрошений?За даними Кремля, понад два десятки світових лідерів попередньо прийняли запрошення відвідати московські заходи, хоча в останню хвилину можливі скасування.

Очікується, що на параді будуть кілька лідерів з колишніх радянських республік, як-от Білорусь, Казахстан і Азербайджан, а також лідери з Болівії, Куби, Венесуели, Лаосу, Бразилії та інших країн.

За винятком прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який у минулому висловлював критичні зауваження щодо України, більше жодного з лідерів Європейського союзу не очікують.

Вся увага буде прикута до президента Китаю Сі Цзіньпіна, який став ключовим союзником Москви у її війні проти України.

Пекін продовжує купувати російську нафту і газ, допомагаючи фінансувати військові зусилля Москви і підтримувати російську економіку на плаву. Незважаючи на певні занепокоєння, Пекін публічно не виступив з критикою російського вторгнення.

«Поява Сі в Москві підкреслює зростаючу напруженість в основі зовнішньої політики Китаю, – зазначає в своєму аналізі Патриція Кім, наукова співробітниця Інституту Брукінгса у Вашингтоні. – Його стратегічне партнерство з Росією все частіше вступає в протиріччя з його більш широкими амбіціями видаватися відповідальним глобальним лідером, як стійка альтернатива тому, що він зображує як американську нестабільність і занепад Заходу».

Зверніть увагу на те, чи не надішле Китай також контингент солдатів для маршу через Красну площу – це було б символічним проявом підтримки Кремля.

Військова техніка на показПід час Холодної війни паради до Дня перемоги були рідкісним явищем; натомість найбільша щорічна подія відбувалася в листопаді на честь більшовицької революції 1917 року, часто з демонстрацією радянської військової техніки.

Російські військовослужбовці марширують у колонах у день репетиції військового параду 7 травня

Західні аналітики ретельно вивчали довжину і ширину ракет і пускових установок, намагаючись з’ясувати, чи має Москва перевагу в гонці озброєнь.

Демонстрація техніки стала нормою за останнє десятиліття, особливо після того, як Кремль вклав гроші в модернізацію і переозброєння армії.

Починаючи з параду в 2015 році, офіційні особи демонстрували новий бойовий танк Т-14 «Армата». Однак, незважаючи на публічні покази, машини так і не розгорнули в Україні.

Рік по тому чиновники провезли Красною площею нову балістичну ракету дальнього радіусу дії, РС-24 з комплексу «Ярс».

Після вторгнення 2022 року нова зброя з’являється на Красній площі рідше – цей факт значною мірою пов’язаний зі значними технічними втратами, яких зазнала Росія у війні з Україною.

Зверніть увагу на те, яке озброєння проїде бруківкою Красної площі або пролетить над нею цього року. А також чи не виставлять російські чиновники захоплену західну техніку, наприклад, бойові машини Bradley, на показ, щоб подратувати Захід.

Хто боїться українських дронів?Напередодні 9 травня Україна здійснила масштабні атаки безпілотників по російських цілях, в тому числі 6 травня – наймасштабнішу за останні місяці.

Київ і Москва вже кілька місяців обстрілюють один одного, переважно безпілотниками, але також і ракетами, незважаючи на зусилля США, спрямовані на припинення вогню або більш широке зупинення війни.

Минулого місяця Путін закликав до триденного припинення вогню з нагоди Дня перемоги. Президент України Володимир Зеленський відповів йому пропозицією про 30-денне припинення вогню, відповідно до ініціативи США, яка була схвалена Києвом, але фактично відкинута Москвою в березні.

Неясно, чи дійсно російське командування призупинить бойові дії; речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що наказ Путіна залишається у силі, але також сказав, що Росія відповість, якщо українські війська відкриють вогонь.

Тим часом Зеленський та інші українські чиновники заявили, що Київ не зобов’язаний гарантувати безпеку високопосадовців, які перебувають з візитом у Москві. Керівник української військової розвідки попередив гостей параду, щоб вони «взяли з собою беруші».

«Що стосується всіх країн, які поїхали або їдуть на 9 травня, наша позиція дуже проста, – заявив Зеленський 3 травня. – Ми не можемо нести відповідальність за те, що відбувається на території Російської Федерації. Вони забезпечують вам безпеку, і тому ми не будемо давати жодних гарантій».

Російські чиновники попередили жителів Підмосков’я, що ті утрималися від запуску феєрверків цього тижня. А телекомунікаційні провайдери заявили, що інтернет-послуги будуть сповільнені, що, ймовірно, завадить можливим польотам дронів або дистанційному підриву боєприпасів.

«Немає сенсу бити по Красній площі», – каже Іван Преображенський, політичний оглядач з Праги.

Українські безпілотники можуть досягти Москви, сказав він в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки, «але проблема в тому, що російська пропаганда потім представить це як замах на іноземних лідерів, які будуть присутні на параді, що навряд чи вигідно для України в нинішніх обставинах».

Всебічне стратегічне партнерствоНе маючи змоги здобути вирішальну перемогу, Москва звернулася до інших країн за людьми і матеріальними засобами для продовження війни: насамперед до Північної Кореї.

У червні минулого року Путін відвідав Пхеньян, щоб підписати новий договір про взаємну оборону. За місяць до цього, за словами американських чиновників, Північна Корея відправила сотні тисяч артилерійських снарядів, а також балістичні ракети.

Володимир Путін (ліворуч) і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин. Пхеньян, 19 червня 2024 року

Наприкінці 2024 року близько 11 тисяч північнокорейських військовослужбовців були розгорнуті для ведення бойових дій пліч-о-пліч з російськими військами, переважно в прикордонній Курській області, куди Україна вторглася влітку минулого року, що поставило Кремль у незручне становище. Російське командування приписує цим військам успіх у витісненні українських сил з Курська.

Є й інші ознаки поглиблення співпраці. Як повідомляється, поранені російські солдати були відправлені до Північної Кореї на лікування і відновлення. Тисячі північнокорейських робітників були відправлені до Росії, переважно на Далекий Схід, для роботи на будівництві та в інших галузях важкої промисловості, де нестача робочої сили є поширеним явищем.

Північнокорейські цивільні особи також почали з’являтися на публічних церемоніях.

Під час заходів до Дня перемоги у тихоокеанському портовому місті Владивосток делегація північнокорейських дітей, одягнених у військову форму, приєдналася до сотень російських дітей, які брали участь у військовому параді.




реклама у Нововолинськ