Джерело: sylapravdy.com
Про це стало відомо із низки ухвал Луцького міськрайонного суду.
23 квітня 2025 року Луцький міськрайонний суд дав дозвіл на огляд укриття на вулиці Ковельській, 40, де на місці заводу «Електротермометрія» має з’явитися житловий квартал. Правоохоронці відкрили провадження після публікацій у медіа про можливі фальсифікації з містобудівною документацією.
Проаналізувавши генплан із пропозиціями представників громади та документ, затверджений пізніше Луцькрадою, правоохоронці виявили розбіжності. На громадських слуханнях люди узгоджували план, за яким на Ковельській була позначена промислова територія, а у підсумку виявилося, що та земля – під забудову.
«Рішенням Луцької міської ради… від 23.02.2022 затверджено містобудівну документацію «м. Луцьк. Внесення змін до генерального плану», яка містить інші відомості щодо функціонального призначення земельних ділянок на території м. Луцька, що відрізняються від відомостей, зазначених у проєкті, який розглядався на громадських слуханнях. Зокрема, земельна ділянка ПАТ «Електротермометрія», що знаходиться за адресою: м.Луцьк, вул.Ковельська, 40: замість території виробничих та промислових підприємств передбачена територія багатоквартирної житлової забудови», – йдеться в судових документах.
Прикметно, що у період між громадськими слуханнями 2020 року та голосуванням міськради у 2022 року за, як припускають правоохоронці, змінений генплан, відбулася ще одна подія. Наприкінці 2021-го управління капітального будівництва міської ради отримало доручення розробити проєкт детального плану території в межах вулиць Ковельської, Шевченка та річки Стир за кошти з інших джерел. А вже 1 лютого 2022-го ПАТ «Електротермометрія» продала нерухоме майно товариству з обмеженою відповідальністю «Емлак груп», що входить до фінансово-промислової групи «Континіум» народного депутата Степана Івахіва. Навесні 2024 року Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розповідав про це у розслідуванні того, як занепала луцька «Електротермометрія», хто і що збудує на її місці.
Тепер же, розслідуючи, чи могли у міськраді змінити генплан Луцька всупереч законодавчим нормам та на догоду олігарху, правоохоронці виявили резонансну, важливу для громади річ. В одній із проданих заводських будівель було укриття, яке має недоторканний статус, тим паче у час війни. Під час зведення приладобудівного заводу там обладнали сховище ІІ класу, в якому може поміститися 1230 осіб. Виявилося, що «Електротермометрія» продала забудовнику той корпус без укриття і повинна його утримувати і доглядати, не змінюючи функціональне призначення.
«На даний час, у зв`язку з початком будівництва житлового комплексу «Skywalker» на території будівництва вже знищено низку об`єктів колишнього Луцького приладобудівного заводу, а також здійснено пошкодження корпусу № 4, в складі якого наявна захисна споруда цивільного захисту», – мовиться у судових документах.
Проблема також у тому, йдеться в документах суду, що та територія обгороджена і немає вільного доступу до укриття під час повітряної тривоги. Тож 23 квітня слідчі отримали дозвіл суду на огляд сховища разом із працівниками ДСНС в області. Востаннє ж обстеження захисної споруди рятувальники здійснювали 14 травня 2024 року і тоді його оцінили як «обмежено готове до використання за призначенням».
Раніше, «Сила правди» писала, як Луцька міська рада обмежувала та повертала публічний доступ до генерального плану, що затвердили у лютому 2022 року. Головний містобудівний документ приховали з публічного доступу з початком повномасштабного вторгнення Росії через нібито загрозу використання інформації агресором. Згодом його повернули після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про публічний моніторинг земельних відносин 12 травня. Восени 2024-го генеральний план міста із геопорталу відкритих даних громади знову прибирали, втім наразі він доступний для перегляду.