Головна Без категорії «Лише пряники Путіну і багато батогів Україні»: колишній посадовець НАТО про підхід...

«Лише пряники Путіну і багато батогів Україні»: колишній посадовець НАТО про підхід Трампа та завершення...

5
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

Чи стане Україна членом НАТО та яку роль альянс та її ключовий союзник США нині відіграють у Європі? Про це на полях Київського безпекового форуму Радіо Свобода розпитало в Александра Вершбоу, заступника генерального секретаря НАТО у 2012-2016 роках.

В інтерв’ю він поділився думками щодо:

  • продовження Сполученими Штатами військової підтримки Україні;
  • перспектив прямих переговорів Києва та Москви;
  • готовності США погоджуватися з вимогами Кремля.

А також розповів, чому нині налаштований більш оптимістично щодо відносин України та США та як Трамп застосовує метод «батога і пряника» щодо Росії та України.

– Яка сьогодні роль Сполучених Штатів та НАТО в Європі? Як вони можуть допомогти забезпечити безпеку континенту?

Особливо до врегулювання конфлікту між Україною і Росією НАТО відіграватиме важливу стримуючу роль

– НАТО забезпечує безпеку на континенті з 1945 року. І я думаю, що продовжить це робити, навіть якщо деякі з його членів зміняться чи зміняться деякі з політик чи програм організації.

Я думаю, що в Сполучених Штатах існує сильний консенсус. Незважаючи на розбіжності з багатьох питань, щодо НАТО існує згода – це незамінний інструмент для нашої власної безпеки, але це також ключовий механізм для стабілізації близького і далекого зарубіжжя.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте (справа) під час зустрічі з державним секретарем США Марко Рубіо в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Бельгія, 3 квітня 2025 року

Я все ще оптимістично налаштований на те, що Україна стане членом альянсу

І я вважаю, що особливо до врегулювання конфлікту між Україною і Росією НАТО відіграватиме важливу стримуючу роль, гарантуючи, що конфлікт не загостриться, доки ми не знайдемо спосіб закінчити цю війну дипломатичним шляхом раз і назавжди.

– Які нині шанси України вступити до НАТО рано чи пізно?

– Що ж, рано чи пізно, я все ще оптимістично налаштований на те, що Україна стане членом альянсу. НАТО вирішило це ще у 2008 році на знаменитому Бухарестському саміті. Але очевидно, що з приходом на посаду президента Дональда Трампа, він зайняв дуже тверду позицію і виступає проти членства України в альянсі. Я шкодую про це рішення, я з ним не згоден, але він – президент, а не я.

Тому, думаю, зараз для України є ключовим продовжувати роботу як на власному, так і на двосторонньому рівнях, а також через різні інструменти партнерства з НАТО, щоб і надалі досягати прогресу у сумісності з альянсом у військовому і політичному плані. Для того, якщо політичні вітри почнуть дути у більш сприятливому напрямку, щоб Україна була готова і стала потужним членом НАТО в майбутньому.

– На вашу думку, чи продовжать Сполучені Штати надавати військову підтримку Україні, особливо після підписання угоди про видобуток корисних копалин, яку вже ратифікував український парламент?

– Перш за все, це дуже хороша новина, що угода про видобуток корисних копалин була ратифікована Верховною Радою переважною більшістю голосів. Я думаю, що це сприятиме ширшій співпраці, ширшому поглибленню партнерства між Сполученими Штатами та Україною. І це покаже Росії, що, незважаючи на її агресію, що триває, Захід не збирається залишати Україну.

Президент України Володимир Зеленський (праворуч) і президент США Дональд Трамп під час зустрічі у соборі Святого Петра у Римі, 26 квітня 2025 року

Зараз я налаштований трохи оптимістичніше, ніж кілька тижнів тому, в тому числі під час знаменитої зустрічі в Овальному кабінеті. Я більш оптимістично налаштований щодо того, що Сполучені Штати продовжать надавати військову підтримку Україні, принаймні в той чи інший спосіб. Чи буде вона такою ж потужною, як у попередні роки, ще потрібно з’ясувати.

Але я думаю, що Сполучені Штати розуміють, що без зовнішньої допомоги Україна буде набагато більш вразливою як до продовження цієї війни, так і до майбутньої російської агресії, коли ця війна закінчиться. Отже, скільки, коли, на якій основі – це питання, які ще треба буде вирішувати дипломатичними каналами. Але я оптимістично налаштований, що сама допомога розглядається як частина ширших відносин.

– Але в той же час американські посадовці кажуть, що Україна повинна вести прямі переговори з Росією. Як ви ставитеся до цієї ідеї? Чи спрацює вона?

Головне, щоб ми всі разом працювали над спільною стратегією і не дозволили росіянам продовжувати агресію

– Що ж, це вирішальне випробування – буде це працювати чи ні. Але я думаю, що доки Україна буде тісно консультуватися зі своїми друзями та союзниками, гарантуючи, що Росія не зможе нас розділити, то гадаю, немає суттєвої різниці, чи це буде двосторонній, чи тристоронній, чи якийсь інший формат. Головне, щоб ми всі разом працювали над спільною стратегією і не дозволили росіянам продовжувати агресію.

– Росія висуває багато вимог Україні, зокрема, щодо відмови від НАТО, скорочення чисельності армії, скорочення військової допомоги від партнерів. Україна з ними не погоджується. Як ви думаєте, чи будуть Сполучені Штати так чи інакше погоджуватися на ці вимоги Росії?

– На жаль, президент Трамп має підхід до переговорів, який мені не вдалося повністю зрозуміти. Замість того, щоб використовувати комбінацію батога і пряника, він, здається, використовує лише пряники щодо Путіна і багато батогів щодо України. Тож майбутнє в цьому плані дещо туманне.

Але я думаю, що ставлення Трампа вже змінилося за останні кілька тижнів. Знаєте, мені здається, він зрозумів, що Путін його водив за носа. І він нарешті визнав, що той не просто прагнув внести незначні корективи в проєкт угоди про припинення вогню, а фактично відкинув саму угоду. Тож, сподіваюсь, буде менше готовності сприймати все, що говорить Путін, на віру. Довіряти, але перевіряти і переконуватися, що ми говоримо в один голос.

В останні місяці Вашингтон активізував зусилля щодо припинення війни між Росією і Україною. Президент США Дональд Трамп 25 квітня закликав Україну і Росію зустрітися для переговорів на високому рівні для укладення угоди про припинення війни між ними після того, як посланець Білого дому Стів Віткофф зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним у Москві.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив 27 квітня, що мирна угода між Росією та Україною має бути укладена найближчим часом, а Вашингтон намагається визначити, чи варто продовжувати виконувати роль посередника. Він не сказав, як довго адміністрація Трампа готова чекати на прорив.

У Кремлі 28 квітня заявили, що президент Росії Володимир Путін оголосив перемир’я у «дні 80-річчя Перемоги» – 8, 9 і 10 травня.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю пропозицію РФ, нагадав, що Україна підтримує ідею США щодо припинення вогню, а також пропонувала 30-денну паузу, і назвав заяву Путіна «черговою спробою маніпуляцій».

Президент Трамп, коментуючи оголошене Путіним триденне припинення вогню, заявив 5 травня, що це «звучить не так багато, але це багато, якщо ви знаєте, з чого ми почали». Але хоче бачити «постійне припинення вогню».

Київський безпековий форум – щорічний захід, який проводить у Києві Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну». Заснований як міжнародна платформа України з обговорення проблем війни і миру, національної і світової безпеки.




реклама у Нововолинськ