“9 травня 2025 року стало однією із знакових дат для України, її західних союзників та міжнародного правосуддя загалом. У Львові глави дипломатії майже 40 країн світу — переважно Ради Європи та країн G7 — висловили політичну підтримку створенню спеціального Трибуналу. Він має притягнути до кримінальної відповідальності російську політичну та військову верхівку за злочин агресії проти”, — повідомляє: ua.news
9 травня 2025 року стало однією із знакових дат для України, її західних союзників та міжнародного правосуддя загалом. У Львові глави дипломатії майже 40 країн світу — переважно Ради Європи та країн G7 — висловили політичну підтримку створенню спеціального Трибуналу. Він має притягнути до кримінальної відповідальності російську політичну та військову верхівку за злочин агресії проти України.
Міжнародний судовий орган, який розслідуватиме сам факт збройної агресії та виноситиме відповідні вироки, з’явиться ледь не вперше за останні 80 років. Дотепер такого механізму не існувало, хоча сам злочин визнавався міжнародним правом.
Спеціальний Трибунал неофіційно вже називають «новим Нюрнбергом» або «трибуналом для путіна». Оскільки відповідальним за злочин агресії вважається вище керівництво держави, яке віддавало накази.
UA.News розповідає про створення спеціального трибуналу для росії, як буде організований процес правосуддя і коли чекати вироків проти кремлівського режиму.
Як створювали трибунал для рф
З перших місяців великої війни перед Україною та її західними союзниками постало завдання створити окремий незалежний трибунал, який би засудив російського диктатора путіна та інших кремлівських посадовців за збройний напад. Покладатися на Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі не могли, оскільки він не має повноважень розглядати злочин агресії росії проти України з кількох причин:
- росія не є учасницею Римського статуту.
- МКС не може розслідувати злочини агресії без схвалення Ради Безпеки ООН, де росія має право вето і може заблокувати будь-яке рішення.
У березні 2022 року Україна спільно з партнерами ініціювала створення спецтрибуналу для правлячої верхівки рф і цю пропозицію підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, представники НАТО, ОБСЄ та окремі держави. Загалом до Коаліції (Сore group) увійшли представники 38 країн.
Прецедент створення такого органу міжнародного правосуддя вже був у минулому сторіччі. У січні 1942 року в Лондоні представники дев’яти держав підписали декларацію, яка заклала підвалини Нюрнберзького трибуналу.
Провідні фахівці міжнародного права з України та країн-союзниць працювали над установчими документами трибуналу для росії майже три роки. У лютому 2025-го у Брюсселі пройшло 13-те засідання Основної групи правознавців, які узгодили правові основи для заснування такого міжнародного судового органу.
9 травня, під час зустрічі Коаліції держав (Core Group) у Львові, міністри закордонних справ майже 40 країн узгодили спільну заяву про політичну підтримку створення трибуналу для рф.
Глави МЗС та представники країн коаліції наголосили, що підтримка спецтрибуналу ґрунтується на положеннях резолюцій Генеральної асамблеї ООН і Віденсько-Ризькій заяві, ухваленій 22 листопада 2024 року.
Коаліція привітала завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для запуску трибуналу в межах Ради Європи. А також підтвердила відданість швидкому запуску трибуналу та забезпеченню його повноцінної та ефективної роботи.
Кого судитиме трибунал і які вироки передбачені
Спеціальний трибунал буде розташований у Гаазі (Нідерланди). Його діяльність базуватиметься на власному статуті та міжнародному праві. Якщо цих норм буде недостатньо, то судді і прокурори керуватимуться українським правом, а також практикою інших міжнародних трибуналів, зокрема тих, що проходили для Югославії та Руанди.
До списку злочинців, яких судитиме трибунал, входитимуть лише політичні та військові високопосадовці, які віддавали накази про збройне вторгнення в Україну. Передбачається, що на початковому етапі розслідуватимуть дії трьох представників російської верхівки: диктатора путіна, прем’єра Мішустіна і глави МЗС Лаврова. Але судити їх зможуть тільки після того, як вони підуть з посад. Згодом під трибунал зможуть потрапити білоруський диктатор Лукашенко та лідер Північної Кореї Кім Чен Ин.
Щодо інших злочинців з оточення путіна, то їх можуть судити заочно. За такою процедурою вже виносять вироки російським воєнним злочинцям українські суди. Заочний формат дасть можливість провести трибунал над колишнім главою міноборони рф Шойгу, заступником секретаря Радбезу Медведєвим, начальником Генштабу Герасимовим та іншими.
На відміну від Нюрнберзького процесу, трибунал у Гаазі не засуджуватиме до страти. Найвищою мірою покарання буде довічне ув’язнення. Але можливі й обмеження строку до 30 років, а також присудження штрафів та конфіскація майна.
Справи до трибуналу в Гаагу направлятиме Генеральний прокурор України. Міжнародний центр з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA) передасть усі зібрані докази злочинів Офісу генпрокурора. Там вже ведуть загальну справу щодо російської агресії, у якій фігурують представники російської влади усіх рівнів, правоохоронці, пропагандисти та інші діячі, причетні до злочину агресії.
Коли запрацює Трибунал
Спеціальний трибунал для росії може запрацювати у 2026 році, не виключила глава європейської дипломатії Кая Каллас під час прес-конференції у Львові 9 травня.
«Рада Європи займається створенням усієї цієї структури і визначає, скільки часу на це потрібно. Тому сказати складно, але я не хотіла б називати жодних конкретних дат, хоча в документах, які я бачила, можливо, все буде готово до 2026 року», — припустила Каллас.
Загалом для початку роботи над справами трибунал, як міжнародна організація, має пройти кілька стадій юридичного оформлення. Міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель заявив, що формальна процедура запуску спецтрибуналу щодо злочинів агресії, вчинених росією проти України, може відбутися наступного тижня.
«Трибунал буде запущено наступного тижня в Люксембурзі, де відбудеться засідання Ради міністрів Ради Європи, де міністр закордонних справ України висуне офіційні вимоги», — сказав глава МЗС. Крім того, у Люксембурзі відбудеться офіційне вручення документів для створення спецтрибуналу.
У подальшому пакет документів мають офіційно затвердити у Страсбурзі. Після цього Україна і Рада Європи підпишуть угоду про створення трибуналу як міжнародної організації та його статут. Угоду мають ратифікувати у Раді Європи та українському парламенті. У подальшому планується підписання ще кількох додаткових угод.
«Ми зараз приступаємо активно до роботи з Радою Європи. Тут я хотів би наголосити на ролі Ради Європи. Рада Європи є центральною інституцією, центральним елементом цього процесу. Тому сьогодні ми приймаємо політичний документ — львівську декларацію. І даємо політичну підтримку і старт на рівні глав МЗС країн ЄС», — прокоментував подальшу роботу з партнерами глава МЗС України Андрій Сибіга.
У 2025 році також мають почати формування складу спецтрибуналу: набиратимуть суддів, секретаріат, впроваджуватимуть правила і регламенти роботи, процедури.
Коли будуть вироки
9 травня, коли російський диктатор путін вітав військовий парад у Москві, у Львові європейські високопосадовці підтвердили, що спеціальний трибунал виноситиме вироки за злочин збройної агресії саме кремлівській політичній еліті та генералітету.
«Без агресії, без цього злочину не було б воєнних злочинів, вчинених в Україні», — заявила висока представниця з безпекової та зовнішньої політики ЄС Кая Каллас.
За її словами, агресія є «лідерським злочином», що передбачає вину керівників країни. Вона також припустила, що існує можливість винесення вироків ще до арешту лідерів рф.
«Чи можуть вони бути засуджені заочно? Так, це можливо. Але діє обмеження, доки вони перебувають на посаді», — зауважила Каллас.
На важливості вироків для політичного керівництва росії наголосив і президент України Володимир Зеленський.
«Це — найвищий моральний спадок ХХ століття: має бути відповідальність. Особливо — відповідальність за війну. Бо, якщо навіть одна війна залишиться безкарною, прийдуть нові війни. Саме тому путін і почав повномасштабну війну проти України — він уникнув покарання за попередні війни, як бандит, який жодного разу не відповідав за скоєне. Цього більше не можна допустити».
Володимир Зеленський, президент України
Сама можливість створення такого трибуналу для росії, за словами діячів дотичних до цього процесу, дає надію на можливість вироків за порушення міжнародного права та масові жертви, зокрема і серед цивільного населення. Однак, не варто очікувати, що майбутні судові процеси над російською верхівкою нагадуватимуть Нюрнберзький трибунал. Оскільки сам суд над представниками Третього рейху був можливий лише після програшу Гітлера у Другій світовій війні.
Читайте також:
Основи оборони: в Україні все цивільне населення готуватимуть до війни