Головна Без категорії «Рекет і «кришування»: як працює малий бізнес на захоплених РФ територіях

«Рекет і «кришування»: як працює малий бізнес на захоплених РФ територіях

5
0

Джерело: www.radiosvoboda.org

«Ринками на території окупованої Херсонщини керують колаборанти».

«Використовують сферу малого бізнесу для просування російської паспортизації».

«Змушують підприємців робити нові вивіски. Тому що їх дуже дратує все, що пов’язано з Україною».

«Кримінальні елементи контролюють певні ринки в Маріуполі. Постійно йде перерозподіл сфер впливу».

На окупованих територіях захоплюють не лише великі підприємства, а й малий бізнес, повідомляє Центр національного спротиву. За даними підпілля, якщо власник не співпрацює з окупаційною владою, його майно можуть відібрати і передати іншим особам.

Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнавався:

  • Як працює малий бізнес на захоплених РФ територіях півдня через понад 3 роки окупації?
  • Хто його зазвичай контролює?
  • Чи відбирають у підприємців майно?
Голова Херсонської обласної ради Олександр Самойленко розповів «Новинам Приазов’я», що на лівобережній частині області, яка перебуває в окупації, найбільш поширеною формою малого бізнесу є роздрібна торгівля.

«Це, напевно, одне з небагатьох, що окупанти не забороняють, не можуть заборонити, тому що вони так само хочуть їсти, вони так само хочуть отримувати якісь матеріальні блага», – підкреслив він.

«Ринками керують колаборанти»Голова облради нагадав, що ціни на окупованих територіях Херсонщини набагато вищі, ніж у РФ. Продукцію завозять переважно з анексованого Криму та з території Росії, але лише, щоб задовольнити мінімальні потреби людей.

«Я хочу наголосити, що сьогодні ринками на території окупованої Херсонщини якраз керують колаборанти, ті, які тут будували комунальні ринки.

Насправді, коли людина хоче працювати для того, щоб там прогодувати свою сім’ю і вижити в цих складних умовах, це одне. А є ті, які на горі інших або на війні бажають заробити собі ще більші статки, набити кишені і вважають, що зможуть втекти від відповідальності», – зауважив Самойленко.

Олександр Самойленко

Втім, навіть лояльність до окупаційної влади не гарантує збереження бізнесу, каже він. За словами політика, від дій нової російської влади потерпають і українські колаборанти, які свого часу допомагали «віджимати» бізнес в інших українців.

До того ж окупаційна влада, як і раніше, використовує сферу малого бізнесу для просування паспортизації, а також контролю мобілізації, каже політик. Це є одним з інструментів тиску на людей, повідомив голова облради.

«Вони роблять утиски для того, щоб вплинути на отримання російського громадянства, щоб стимулювати молодих людей вступати до лав Збройних сили Росії. Дуже багато різних моментів, на які вони намагаються впливати. Те саме там і з «віджиманням» бізнесу – це так само один із важелів», – додав Самойленко.

  • Призначений Кремлем керувати окупованою частиною Херсонщини Володимир Сальдо минулого року заявляв про начебто посилення підтримки малого і середнього бізнесу. За його словами, підприємці можуть залучати позикові кошти для своєї діяльності за ставкою до 10% річних із одночасним покриттям гарантій. Також вони начебто можуть користуватися пільговим лізингом обладнання за ставкою 6-8%.

«Повноцінний збір податків»Голова громадської організації «Мелітопольська волонтерська група «Патріот» Ольга Леонтьєва розповіла, що окупаційна влада встановлює дедалі більш жорсткі правила роботи для малого бізнесу на захопленій частині Запорізької області.

Люди на зупинці в окупованому Мелітополі, лютий 2023 рік

«Я знаю, що на початку окупації то коло підприємців, з якими я спілкувалася, вони навіть сплачували податки в Україну, попри те, що була окупація. Потім окупанти почали що робити? Вони почали, звісно, переводити все на свої рейки – змушувати людей реєструватися по їхнім нормам і законодавству. Люди просто вимушені були це робити.

На початку казали, що там не буде податків, зараз почали вже впроваджувати жорстку податкову систему і ця історія людям не подобається, бо навіть косметологів змушують встановлювати касові апарати. Тобто вони (російська окупаційна влада – ред.) вже починають повноцінно збирати податки з наших людей», – зазначила вона.

  • Призначений Росією керувати окупованою частиною Запорізької області Євген Балицький минулого року повідомляв, що щомісячний приріст кількості підприємців начебто становив понад 5%. Він наголошував, що окупаційна влада завдяки російському урядовому фінансуванню нібито надає підтримку на етапах розширення бізнесу, формування нових робочих місць, а також підтримує тих, хто планує розпочати свій бізнес.

«Дратує все українське»Контролюють малий бізнес у Мелітополі як чиновники, що приїхали з Росії, так і ті, хто почали співпрацювати з окупаційною владою, каже голова організації з Мелітополя Ольга Леонтьєва. Перевірки підприємців проводять постійно.

Змушують міняти українські вивіски на російські

Ольга Леонтьєва

«Вони ж намагаються викорінити все те, щоб було пов’язано з Україною, наприклад, українські назви вивісок. Вони приходять і змушують підприємців робити нові вивіски. Тому що їх дуже дратує все, що пов’язано з Україною.

Перевірки – постійно. Я просто знаю декілька підприємців, які намагалися, умовно, морозитися, щоб не змінювати свої вивіски, але до них постійно приходять і звертають на це увагу. Прямо такі собі рейди відбуваються», – поділилась Леонтьєва.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Маріуполь: «досі є спротив»Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін розповів «Новинам Приазов’я», що багато хто з місцевих підприємців намагалися уникати реєстрації бізнесу за російським законодавством. Є такі, які й досі чинять спротив.

Торгівля в окупованому Маріуполі, лютий 2023 року

«Я особисто знаю таких людей, які не брали паспорти РФ, в яких є свої земельні ділянки, де вони вирощують овочі, фрукти. Вони залишилися на своїй землі українській, але вони ніяк не комунікували з окупаційними органами.

Багато хто з людей вже не виходять на ринок, а просто продають свою продукцію постійним клієнтам, організовуючи доставку додому. Вони роблять це, щоб не контактувати з окупантами. Вони просто зробили повністю свою роботу автономною – вирощують самі, продають самі, не використовуючи якісь торгівельні майданчики», – пояснив він.

З початку окупації ринки у Маріуполі також контролювали місцеві жителі, які пішли на співпрацю з Росією, каже депутат. Втім, із часом контроль над цією сферою перерозподілили.

Продовольчий ринок у Маріуполі

«Певні кримінальні елементи, скажімо так, зайняли цю нішу і контролюють певні ринки в Маріуполі. Постійно йде такий перерозподіл сфер впливу, тому що це один з небагатьох напрямків, де є якісь гроші. Але все це має елементи 1990-х років, з «кришуванням», рекетом», – розповів Забавін.

До кінця 2024 року окупаційні органи взяли на облік всю виносну торгівлю в місті, розповів маріупольський депутат.

Навіть бабусю, яка торгувала цибулею зеленою на ринку, теж взяли на облік

Дмитро Забавін

«Всі ринки, кожного підприємця, навіть бабусю, яка торгувала цибулею зеленою на ринку, теж взяті на облік. Їм створили такий імпровізований павільйон торговий, і тепер беруть данину – стягують плату за місце продажу.

Ці імпровізовані ринки відвідують дуже багато представників санстанції та пожежної служби з метою «заробити». З одного боку окупаційна влада наполягає, щоб жителі реєструвалися як індивідуальні підприємці, з іншого боку – це побори, рекет, «кришування» часів 1990 років. Люди затиснути між двома цими складовими», – пояснив Забавін.

«Бандитське рейдерське захоплення»Журналіст із Донецька Денис Казанський розповів, що малий бізнес цікавить Росію не настільки, як середній чи великий. Втім, його теж можуть відібрати, і в першу чергу, через відмову співпраці з окупаційною владою.

«Є ситуація, наприклад, коли просто позабирали певні комерційні приміщення. Це відбувається в тому ж Маріуполі. Він просто більш-менш придатний для цього, тому що це місто – на морі, воно достатньо велике, і це все хоч щось коштує. Але йде масовий «віджим» бізнесу, в тому числі в тих, хто там лишився», – стверджує журналіст.

Денис Казанський

Як і всюди на захоплених територіях, у підприємців, які залишаються там, діяльність, як правило, залежить від домовленостей з окупаційною владою, каже він.

«Все, що відбувається там, все незаконне, це все бандитське рейдерське захоплення. Хтось, хто домовлявся і мав якусь «кришу» через Росію, той відповідно зберігав контроль над своїм бізнесом. У кого такі активи, які нікого не цікавили, той теж залишався працювати. А у когось відбирали все, тому що посварилися з окупаційним керівництвом, чи щось комусь не заплатили, не домовились», – пояснює Казанський.

«Улюблена тактика окупантів»Ніхто з підприємців на окупованих територіях не є захищеним, оскільки там панує беззаконня, захоплені РФ землі журналіст називає «територіями безправ’я».

Улюблена тактика в окупації – будь-кого звинуватити в тому, що він проукраїнський

Денис Казанський

«Там не діють жодні закони, немає куди поскаржитися, життя нічого не варте, в принципі бізнес також. Він твій буквально сьогодні, а завтра він може вже не бути твоїм, тому що якщо він сьогодні твій, це означає лише те, що він нікому ще не сподобався, ніхто завтра не прийшов його забрати собі. Але це може статися в будь-який момент.

Улюблена тактика в окупації – будь-кого звинуватити в тому, що він проукраїнський, що він фінансував якісь українські формування, жертвував на українську армію. Це така універсальна історія. Під цим приводом можна, кого завгодно посадити у в’язницю і все забрати. Так там і робиться», – зазначив Казанський.

  • У Донецьку озброєні люди силоміць захопили кілька торгових точок: вигнали працівників, вивезли товар і конфіскували техніку. Все це було зроблено, начебто «в інтересах приватної структури». Якої саме – не уточнили, повідомляє Центр національного спротиву
  • На початку травня у підпіллі повідомили, що окупаційна влада перерозподіляє сферу торгівлі між наближеними до неї підприємцями. За даними Центру національного спротиву, на захоплених територіях сходу у деяких населених пунктах планують дозволити працювати без касових апаратів. Причиною називають нібито обстріли та черги в банках. Водночас до інших підприємців застосовують штрафи і конфісковують майно. У підпіллі наголошують, що це – «корупційна модель, в якій головне не правила, а лояльність до окупантів».

(Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва)




реклама у Нововолинськ