Джерело: sylapravdy.com
Про це йдеться в ухвалах Личаківського районного суду Львова.
Адвокат Олени Крошко клопотав у суді про скасування арешту на майно, що вилучене під час обшуку 23 лютого 2024 року в будинку подружжя, що в селі Вереси на Житомирщині. Захист же Юрія Крошка наполягав на поверненні речей та документів, виявлених того ж дня в адмінприміщенні в Луцьку – в робочому кабінеті Крошка, на той час головного поліцейського Волині.
Обшуки провели в рамках кримінального провадження щодо начальника поліції Волинської області, яке відкрили у червні 2023-го. Юрію Крошку закидають низку правопорушень. Зокрема, за версією слідства, він нібито безпідставно закривав кримінальні провадження, шантажував підлеглих та тиснув на них задля власного збагачення, а також начебто записав на свого земляка люксові автівки та сприяв незаконному виїзду за кордон довірених осіб. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» детально аналізувала версії слідства.
Переконуючи Феміду скасувати арешт на золото, гроші й інше, захисник Олени Крошко аргументував, що вона як підприємець чесно надбала це майно та й, мовляв, взагалі не має жодного стосунку до кримінальної справи.
«Відповідно до податкових декларацій платника єдиного-податку ФОП Олени Крошко у 2021 році остання задекларувала дохід у розмірі 927 600 гривень, у 2022 році задекларований дохід становив 635 000 гривень, а у 2023 році – 920 000 гривень. Відтак, вилучені кошти є заощадженнями Олени Крошко та її особистою власністю, що набуті у законний спосіб… Будь-які дані, які б стверджували про можливу причетність власника тимчасово вилученого майна до обставин, які є об’єктом досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, відсутні», – йдеться в судових документах.
Суд розглянув і звернення прокурора, який був проти, щоб арешт із речей Олени Крошко знімали.
«Вилучені документи мають безпосереднє відношення до даного кримінального провадження, оскільки підтверджують факти надання керівником ГУНП у Волинській області вказівок заявнику купувати для нього транспортні засоби, а виявлені документи щодо прав власності на транспортні засоби, що зареєстровані на третіх осіб, підтверджують факти продовження реалізації злочинної схеми, користування коштовними транспортними засобами без внесення відповідних даних до декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави», – йшлося у зверненні прокурора до суду.
Суддя Ірина Ціпивко дослухалася до аргументів захисника дружини Крошка, вирішивши, що частина вилученого й арештованого майна не відповідає критеріям речових доказів, а слідство не довело злочинне походження коштів. Тож суддя клопотання задовольнила частково.
Скасовано арешт на 9,2 тисячі доларів, 33 тисячі гривень, золотий злиток вагою 10 грамів, договір купівлі-продажу транспортного засобу, держакт на право власності на земельну ділянку та квадроцикл BRP Outlander 5khd. Раніше слідчі стверджували, що підлеглий Крошка, інспектор сектору кадрового забезпечення Луцького районного управління поліції Микола Одноралець, придбав такий квадроцикл вартістю 10 тисяч доларів на вимогу керівника.
Водночас суд відмовився скасувати арешт на деякі інші документи, зокрема – на два договори купівлі-продажу автомобілів.
Що стосується клопотання адвоката Юрія Крошка, то суд скасував арешт лише на 4 мобільні телефони марки iPhone, паролі до яких пан Крошко відмовився надати слідству, 4,1 тисячі доларів та три документи про позички.
Низка інших документів, зокрема щодо бронювання, перетину кордону різними особами та переліку товарів і транспортних засобів, що визнаються гуманітарною допомогою, і далі під арештом. Серед них – автівка SsangYong. Ймовірно, йдеться про машину вартістю 6 тисяч євро, яку за версією слідства на вимогу Крошка також придбав його підлеглий Микола Одноралець.
Під арештом і документи, які вилучили раніше правоохоронці і які пов’язані з автівкою Volkswagen Touareg. У кримінальному провадженні фігурує авто марки Volkswagen Touareg 2015 року випуску вартістю 42 тисячі доларів. За версією слідства, у 2019 році Юрій Крошко, який тоді був начальником управління захисту економіки у Волинській області, придбав його особисто, але нібито зареєстрував на свого земляка Геннадія Кондратюка, щоб уникнути декларування.
Що ж до кримінального провадження, то з судових документів зрозуміло, що на початок квітня 2025 року Крошко не мав статусу підозрюваного. Утім прокурор, який звертався до суду з клопотанням не знімати арешт з його речей, повідомив наступне:
«В органу досудового розслідування достатньо підстав вважати, що цій особі може бути оголошено про підозру в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України та сприянню таких дій шляхом надання засобів та усунення перешкод, вчиненому службовою особою з використанням службового становища, вчиненому повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 332 Кримінального кодексу України….».
Нагадаємо, навесні 2024-го полковника Юрія Крошка перевели з посади начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області на нову. Попри те, що правоохоронець фігурує у кримінальному провадженні, він отримав нову посаду у Києві. Нині він – помічник голови відділу координації проєктів розвитку поліції Департаменту забезпечення діяльності голови Національної поліції України. На новій посаді, як задекларував, Крошко заробив 835 тисяч гривень, а разом із кількамісячною зарплатнею на попередній посаді начальника управління на Волині – 1,2 мільйона гривень. Таким чином, в середньому на місяць він отримував 102,6 тисячі гривень. Таку ж зарплатню правоохоронець-посадовець заробив і в 2023 році. Торік у Крошка порівняно з попереднім на 73 тисячі гривень зросли заощадження.
У декларації за 2024 рік правоохоронець вказує, що його дружина у березні 2024 придбала Volkswagen Touareg 2012 року за 702 тисячі гривень. Підприємиця Олена Крошко заробила торік понад 1,1 мільйона гривень та має понад 900 тисяч гривень заощаджень. За даними Оpendatabot, вона як ФОП зареєстрована на Житомирщині й займається торгівлею продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Раніше «Сила правди» розповідала, що на Волині викрили схему виїзду чоловіків за кордон під виглядом водіїв вантажівок.