Головна Без категорії “Привабливий, крутий хлопець”. Трамп розхвалив президента Сирії під час історичної зустрічі

“Привабливий, крутий хлопець”. Трамп розхвалив президента Сирії під час історичної зустрічі

3
0

Джерело: www.bbc.com

Зустріч Трампа і лідера Сирії. Ще рік тому США розшукували його як “небезпечного терориста”

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, Вперше за 25 років американський президент провів зустріч з очільником Сирії

  • Author, Відділ новин
  • Role, ВВС Україна
  • Twitter, @BBC_ua
  • 12 хвилин(и) тому

Дональд Трамп зустрівся в Ер-Ріяді з тимчасовим президентом Сирії Ахмедом аль-Шараа. Ця розмова — перша між лідерами цих країн з 2000 року — відбулась після того, як Трамп оголосив про зняття санкцій із Сирії.

Про зустріч стало відомо напередодні увечері. Після несподіваної заяви американського президента про зняття санкцій в Білому домі розповіли, що Трамп погодився “привітатися” з аль-Шараа, коли обидва лідери опиняться в Саудівській Аравії.

У результаті їхня зустріч тривала трохи більше пів години.

Крім двох лідерів, на зустрічі також був присутній спадкоємець і фактичний правитель Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман. По відеозв’язку до них підключився і президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, повідомило агентство Anadalou.

Автор фото, Bandar Al-Jaloud/Saudi Royal Court/Handout/Anadolu via Getty Images

Підпис до фото, До розмови Трампа і аль-Шараа доєдналися керівник Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман і президент Туреччини Реджеп Тайіп ЕрдоганЯк розповіли у Білому домі, під час зустрічі Трамп вимагав, щоб аль-Шараа “депортував палестинських терористів” (кого саме мав на увазі президент США, не уточнюється) і допоміг США запобігти відродженню Ісламської держави.

Трамп також закликав сирійського лідера підписати Угоди Авраама — серію договорів, спрямованих на нормалізацію відносин між Ізраїлем та низкою арабських країн. У 2020-2021 роках у рамках цих угод Ізраїль підписав договори з ОАЕ, Бахрейном та Марокко.

Аль-Шараа, у свою чергу, запросив американські компанії інвестувати у сирійську нафту та газ.

Джерело CNN розповіло телеканалу, що зустріч начебто була “найвищою мірою позитивною на всіх рівнях”.

Чому ця зустріч важлива

Пояснює Хашаяр Джонейді, кореспондент Перської служби ВВС.

Зустріч Дональда Трампа з Ахмедом аль-Шараа – це чудова можливість закріпити бачення кронпринца Саудівської Аравії Мохаммеда бін Салмана майбутнього Близького Сходу.

Падіння режиму Башара Асада в Сирії стало серйозною поразкою для Ісламської республіки Іран, і водночас надало Саудівській Аравії можливість обмежити іранський вплив в арабському світі.

Однак усунення Асада від влади недостатньо, щоб закріпити позиції Аравії та й Туреччини в Сирії.

Обом країнам потрібен стабільний уряд під керівництвом аль-Шараа.

Скасування санкцій, які США наклали 50 років тому, прокладає шлях для суттєвих саудівських та турецьких інвестицій у Сирію.

Американські компанії, особливо в секторі енергетики, теж, як очікується, виграють від скасування санкцій.

Зустріч Трампа з аль-Шараа відіграє важливу роль для надання міжнародної легітимності людині, раніше відомої під військовим псевдонімом Абу Мохаммед аль-Джулані, якого критикували через зв’язок з терористичним угрупованням “Аль-Каїда”.

Хто такий аль-Шараа

В грудні 2024 року, після стрімкого повалення диктаторського режиму Башара Асада, до влади в Сирії прийшов очільник однієї з груп повстанців Ахмед аль-Шараа (інше написання – аш-Шараа), до того відомий під бойовим псевдонімом Абу Мохаммед аль-Джулані.

Згодом він відмовився від свого цього імені, яке пов’язувало його з джихадистським минулим.

Цей крок показує прагнення аль-Шараа зміцнити свою політичну легітимність після того, як його ісламістське угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” (“ХТШ”) оголосило про захоплення столиці Сирії Дамаска і отримало контроль над великою частиною країни.

Автор фото, Salvation Government

Підпис до фото, Ахмед аль-Шараа під час пресконференції в Сирії в 2023 роціТрансформація Джолані не відбулася спонтанно – він ретельно готував її. Це видно не лише в його публічних заявах та інтерв’ю міжнародним виданням, але й у змінах його зовнішнього вигляду.

Раніше він одягався у традиційне вбрання бойовиків-джихадистів, але останніми роками аль-Шараа почав надавати перевагу більш західному гардеробу.

В інтерв’ю PBS у 2021 році він розповів, що народився 1982 року в Саудівській Аравії, де його батько працював інженером-нафтовиком до 1989 року.

Того року сім’я аль-Шараа повернулася до Сирії, де він виріс і жив у Дамаску.

Його шлях як джихадиста почався в Іраку, у пов’язаній з “Аль-Каїдою” попередниці угруповання “Ісламська держава” (“ІД”) – “Аль-Каїда в Іраку”, а пізніше – “Ісламська держава Ірак” (ІДІ).

Після вторгнення США у 2003 році він приєднався до інших іноземних бойовиків в Іраку. У 2005 році його ув’язнили у таборі Букка, де він ще міцніше зв’язався із джихадистами. Пізніше Джолані познайомився з Абу Бакром аль-Багдаді, який згодом очолить “Ісламську державу”.

У 2011 році Багдаді відправив Джолані до Сирії з фінансуванням для створення “Фронту ан-Нусра” – таємної фракції, пов’язаної з “ІДІЛ”.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Аль-Шараа в березні 2025 року в момент призначення нового уряду СиріїНапруга виникла у 2013 році, коли група Багдаді в Іраку в односторонньому порядку проголосила створення “Ісламської держави Іраку та Леванту” (“ІДІЛ”).

Джолані чинив опір, оскільки хотів віддалити свою групу від насильницької тактики “ІДІЛ”, і це призвело до розколу.

Щоб вийти з цієї важкої ситуації, Джолані присягнув на вірність “Аль-Каїді”, зробивши “Фронт ан-Нусра” його сирійським відділенням.

Із самого початку він ставив пріоритетом завоювання підтримки сирійців, дистанціювався від жорстокості “Ісламської держави” і наголошував на більш прагматичному підході до джихаду.

У 2016 році він розірвав зв’язки з “Аль-Каїдою” та перейменував групу на “Джабхат Фатх аш-Шам”, а пізніше у 2017 році на “Хаят Тахрір аш-Шам” (“ХТШ”).

“Аль-Каїда” звинуватила аль-Шараа у зраді.

Незважаючи на публічне відокремлення від “Аль-Каїди” та зміну назви, ООН, США, Британія та інші країни продовжували вважати “ХТШ” терористичною організацією.

Держдеп США в 2013 році вніс Джулані до переліку “особливо небезпечних терористів”. Також була оголошена винагорода у 10 мільйонів доларів за інформацію про його місцеперебування. Цей статус Вашингтон скасував лише в грудні 2024 року, коли аль-Шараа/Джулані прийшов до влади в Сирії.

Сам він в численних інтерв’ю світовим ЗМІ наголошує, що відмежувався від своїх колишніх зв’язків із терористичними організаціями і тепер сповідує помірніші погляди.

Як розвивалися відносини США та Сирії

США ввели санкції щодо Сирії ще у 1970-і роки. В 1979 році близькосхідна країна була визнана “державою-спонсором тероризму”, що означало низку фінансових обмежень та заборону на постачання озброєння.

Востаннє президент США зустрічався з президентом Сирії у 2000 році: тоді Білл Клінтон у Женеві намагався умовити Хафеза Асада (батька Башара Асада) припинити війну з Ізраїлем.

У 2004 і 2011 роках, вже за правління Башара Асада, Вашингтон посилив санкції.

За даними Associated Press, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху під час свого візиту до Вашингтона у квітні просив Трампа не пом’якшувати санкції щодо Сирії.

Проте у вівторок, 13 травня, Трамп оголосив про плани зняти санкції з Дамаска.

“Я розпоряджуся припинити санкції проти Сирії, щоб дати їм шанс на велич”, – заявив він на інвестиційному форумі в Ер-Ріяді.

Поки що неясно, чи стосується заява Трампа всіх санкцій, чи тільки введених у 2011 році.

“Удачі, Сиріє, покажи нам щось дуже особливе”, – додав Трамп.




реклама у Нововолинськ