Головна Без категорії В океанах бачать наближення події, яка вже траплялася мільйони років тому

В океанах бачать наближення події, яка вже траплялася мільйони років тому

23
0

Джерело: www.unian.ua
Океан колись уже втратив майже весь кисень через гігантське виверження вулканів. На відновлення балансу пішло багато тисяч років. Сьогодні океанам знову загрожує кисневе голодування.

Через гігантське виверження мільйони років тому океани ледь не задихнулися / фото ua.depositphotos.comЧерез гігантське виверження підводних вулканів у доісторичний період було порушено кисневий цикл на всій планеті. А океан на багато тисяч років відчував нестачу кисню. Сьогодні вчені теж бачать ознаки наближення кисневого голодування в морях і океанах, але вже з іншої причини, пише Earth.com.

183 мільйони років тому під час виверження підводних вулканів, розташованих біля сучасної Південної Африки, у водну і повітряну атмосферу Землі одномоментно потрапило понад 20 гігатонн вуглекислого газу. Це призвело до підвищення температури на планеті, уповільнення перемішування океанів і зміни хімічного складу води зі зменшенням у ній рівня кисню. Учені вважають, що в цей час в океані розрослися зелені водорості, які переробляли попіл, але водночас збільшували нестачу кисню у воді.

При цьому кисневе голодування тривало близько 500 000 років, поки діяльність вулканів не вщухла, а рівновага вуглецевих і кисневих циклів не відновилася. На згадку залишилися численні вапнякові відкладення на морському дні – ці осадові відкладення активно утворювалися в той період. Особливо багато відкладень періоду кисневого голодування збереглося в Чорному морі, йдеться у статті.

Професор Франсуа Тіссо з Каліфорнійського технологічного інституту, який вивчає моря юрського періоду, вважає, що подібні зміни хімічного складу води можуть відбутися і в сучасному океані. Морський еколог Деніз Брейтбург каже, що глобальні запаси розчиненого у воді кисню поступово знижуються. За даними його дослідження, з 1960 року вони зменшилися на 2 відсотки.

Проведене 2024 року дослідження показало прискорення процесів деоксигінації у воді через потепління клімату. За таких темпів, зони середньої глибини можуть втратити 20 відсотків кисню до 2100 року. Це загрожує багатьом видам морських тварин і рослин. Уже сьогодні мертві зони знаходять по всьому світу. Зокрема, вони існують у більш ніж 400 естуаріях – зонах, де змішуються річки і море. Це вказує на масштабні зміни і у відкритому морі.

Щоб це зупинити, вчені закликають продовжувати зниження викидів парникових газів і спробувати уповільнити глобальне потепління. Вони зазначають, що супутники, автономні поплавці та датчики морського дна тепер відстежують рівень кисню майже в реальному часі. А сповільнити втрату кисню в океанах допоможуть такі заходи, як скорочення використання викопного палива, захист екосистем, що накопичують вуглець, і обмеження стоку поживних речовин.

Нові океани на поверхні і глибоко під землеюЯк писав УНІАН, у Східній Африці й сьогодні тривають активні вулканічні процеси. Вони сильно впливають на географію Землі і навіть можуть призвести до народження нового океану.

Крім того, через відкриття нового мінералу вчені можуть переглянути погляди на цикл кругообігу води в природі. Виявляється, у товщі земної кори приховано безліч води, яка навіть може утворити новий океан. Вона перебуває не у звичних станах у вигляді рідини, пари чи льоду, а розподілена в мінералі рингвудит. Однак, ця вода все одно взаємодіє з іншими водними масами на Землі.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Глобальна температура може побити черговий рекорд у найближчі роки, – The Guardian
  • Учені розробили пластик, який розчиняється за лічені години: як їм це вдалося
  • На дні Атлантики виявили понад тисячу контейнерів із радіоактивними відходами



реклама у Нововолинськ