Головна Без категорії Орбан дограється: Угорщину в ЄС можуть обмежити в правах

Орбан дограється: Угорщину в ЄС можуть обмежити в правах

9
0

Джерело: www.unian.ua

Данія вимагатиме призупинити право голосу Угорщини в ЄС через те, що Будапешт блокує вступ України до Євросоюзу. Так, Міністерка у справах Європи Марі Бʼєрре заявила, що Копенгаген добиватиметься активізації процедури за статтею 7 Договору про ЄС, яка дозволяє обмежити права країни-члена, зокрема позбавити її голосу в Раді ЄС. Вона також наголосила, що ЄС має розглянути варіант обмеження доступу до європейських коштів для країн, які порушують право Союзу. 

Добре, що в Європі нарешті порушують це питання. Адже, згідно із законодавством Європейського Союзу, стосовно деяких країн можна застосовувати певні обмежувальні заходи. І Угорщина повністю цим критеріям відповідає. Зокрема, з огляду на проведення внутрішніх реформ, відсутності свободи слова, проблеми з демократією і так далі. 

Тут питання чисто процедурне. І Данія, оскільки в неї зараз є така можливість, може ініціювати розгляд, надати всю необхідну інформацію і, власне, обмежити Угорщину в отриманні фінансування (коштів від Банку Європейського Союзу), навіть без прив’язки до України.

Єдина проблема полягає в тому, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан до такого варіанту, скоріше за все, готовий.

Ба більше, він навіть не проти, щоб такий сценарій був реалізований. Чому? Тому що він вважає, що це дасть йому можливість проводити агресивну передвиборчу кампанію. І переобратися у 2026 році на ще один строк на антиєвропейських настроях. А далі вже можна буде зробити відступ назад і, власне, сказати, мовляв, “поверніть гроші, ми вже знову починаємо розвивати демократію”. 

Водночас варто розуміти, що для розв’язання проблем України з її євроінтеграційними намірами, потрібно також ініціювати перегляд принципів голосування в ЄС.

Шлях в ЄС стане легшим, коли країни-члени врешті-решт перейдуть до голосування по різних питаннях кваліфікованою більшістю, а не консенсусами.

Річ у тім, що, згідно з діючою нормативною базою, яка діє в Європейському Союзі, Угорщина може блокувати будь-яке питання по Україні. І з її думкою не можна не рахуватись. Але, якщо будуть внесені зміни, згадані вище, і, наприклад, питання розширення або відкриття перемовин щодо розширення ЄС буде віднесено до компетенції кваліфікованої більшості (розмови про це, до речі, давно вже велися), тоді Угорщина легко може втратити можливість маніпулювати своїм статусом в ЄС. І перемовини з Києвом про приєднання можна буде почати без Будапешта. 

Втім, не варто чекати змін до процедури голосування буквально завтра. Теоретично, це можна зробити не раніше осені. І за умови, що у Данії в цьому питанні буде велика група підтримки. 

Зважаючи, що Німеччина, Італія, Нідерланди, Франція підтримують подібні ініціативи, ймовірність змін доволі висока. Ба більше, вони мають розглядатись не через призму “українського питання”, а через призму функціонування Європейського союзу взагалі. Адже позиція окремих країн часто є справді деструктивною. І з цим дійсно треба щось робити.

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням




реклама у Нововолинськ