Джерело: www.unian.ua
Йдеться про молдавіт, який утворився за секунди після однієї катастрофічної події у світі.
Як народився зелений скарб?Майже 15 млн років тому резонансна подія назавжди змінила європейський ландшафт. Йдеться про подію, коли на територію сучасної південної Німеччини впав метеорит, утворивши 24-кілометровий кратер Ріс поблизу Нердлінгена. Через цей космічний удар сталися почалися настільки екстремальні температури, що навколишні гірські породи повністю випарувалися.
“Аномальна спека і тиск розтопили поверхневі відкладення, запустивши розплавлені краплі на сотні кілометрів крізь атмосферу. Швидко охолоджуючись, ці розпечені частинки застигли у характерну склоподібну речовину, яку ми сьогодні знаємо як молдавіт. Цей процес утворення пов’язує молдавіт з іншими захоплюючими космічними явищами, подібно до того, як марокканський метеорит надав докази існування термальної води на Марсі”, – підкреслили у матеріалі.
Порівняно зі звичайними дорогоцінними каменями, які кристалізуються впродовж мільйонів років глибоко в мантії Землі, молдавіт утворився за секунди.
“Його аморфна, некристалічна структура класифікує його як природне скло, а не справжній мінерал. Характерний пляшково-зелений колір каменю обумовлений вмістом заліза, з варіаціями від лісового до блакитнувато-зеленого залежно від точного хімічного складу”, – пояснили у Farmingdale Observer.
У чому його ексклюзивність?Молдавіт робить винятковим його вкрай обмежене поширення. Понад 99% всіх зразків походять з одного регіону: верхнього басейну річки Влтави на півдні Чехії. Назва “молдавіт” походить від річки Молдау (німецька назва Влтави), де багато зразків було вперше виявлено у 1836 році.
Зазначається, що первинні родовища молдавіту знаходяться навколо Чеських Будейовиць, Тргове-Свіни та Прахатіце.
“Деякі шматки також з’являються поблизу річки Їглава в Моравії, хоча вони, як правило, мають темніше забарвлення і меншу прозорість. Ця географічна ексклюзивність значно підвищує рідкісність і цінність молдавіту”, – додали у матеріалі.
Водночас ціни на молдавіт за останні десятиліття значно зросли. На початку 2000-х років зразки здебільшого продавалися близько за 4,60 євро за грам (226 грн – УНІАН).
“До 2025 року високоякісні зразки коштували понад 110 євро за грам (5 417 грн – УНІАН) – вражаючі 110 000 євро за кілограм. Зразки музейної якості з винятковою прозорістю та виразними природними формами коштують ще дорожче”, – уточнюють у виданні.
Інші матеріали про мінерали у світіРаніше у США геологи відкрили три нові мінерали. Йдеться про рейдмаркіт, віргіллует та стунортопіт, що збільшили їхню кількість у світі до 5998 видів.
“Кожен мінерал вшановує жителя Нью-Мексико, чия життєва праця сприяла розвитку регіональної геології: колекціонера мінералів Рамона С. ДеМарка, економічного геолога доктора Вірджила В. Люта та професора Університету Нью-Мексико доктора Стюарта А. Нортропа”, – підкреслили в earth.com.
Також повідомлялось, що у Китаї учені знайшли родовище торію вартістю 178 мільярдів доларів. Зокрема дослідники відкрили поклади торію, завдяки чому КНР може значно розвинутися у виробництві електроенергії.
Вас також можуть зацікавити новини:
- Біолог розповів про найбільшого сокола у світі: він мешкає на трьох різних континентах
- Ейнштейн помилялося: сучасний вчений виявив реальні виміри часу
- У NASA зафіксували в Сонячній системі “непроханого гостя” з міжзоряного простору