Джерело: www.volynnews.com
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Science, пише IFLScience.
300 тисяч років тому в Європі швидко розвивалася технологія виготовлення кам’яних інструментів. Але у Східній Азії ситуація була іншою – до появи сучасних людей 40-45 тисяч років тому в кам’яних артефактах було дуже мало змін.
Нещодавно на березі озера Гантаньцин знайшли колекцію дерев’яних знарядь, яка налічує 35 предметів. Всі вони мають чіткі сліди обробки та використання – подряпини та навмисно згладжені поверхні.
Вчені визначили, що інструменти виготовили у період між 361 тисячею й 250 тисячами років тому.
Переважно вони зроблені з сосни, за винятком декількох, в основі яких лежать тверді породи дерев. Такі знахідки надзвичайно рідкісні, оскільки дерев’яні артефакти швидко розкладаються.
Читати ще: Жили на території Древньої Волині: військовий знайшов зуби мамонта
У колекції – великі палиці для копання та менші гачкоподібні знаряддя, які, ймовірно, використовувалися для розрізання коренів рослин.
Більшість інших дерев’яних знарядь того періоду використовували для полювання. Водночас давні люди зі Східної Азії, які жили у субтропічних і тропічних середовищах, були орієнтованими саме на рослинну їжу.
«Наші результати свідчать про те, що гомініни з Гантаньцину стратегічно використовували харчові ресурси берегів озера. Вони планували візити туди й брали із собою виготовлені інструменти з відібраної деревини для видобування підземних бульб, кореневищ або цибулин», – зазначають науковці у статті.
З огляду на рослинні рештки, знайдені на місці розкопок, дослідники припускають, що дерев’яні знаряддя могли використовувати для збору ківі, горіхів і різних видів бульб.
Найімовірніше, інструменти належали денисовцям. Саме скам’янілості цього виду все частіше знаходять у Східній Азії.
«Денисовці співіснували в Сибіру з неандертальцями і виготовляли дуже складні кам’яні знаряддя. Тож немає сумнівів, що вони були розумними й інтелектуально розвиненими», – каже співавтор дослідження Бо Лі.
Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу