Джерело: www.radiosvoboda.org
«Ракети самі за себе скажуть» – Зеленський після повідомлень про дозвіл на удари західною зброєю вглиб РФ Президент Володимир Зеленський у неділю прокоментував повідомлення ЗМІ про дозвіл Україні завдавати ударів углиб Росії наданими Заходом далекобійними ракетами.
«План посилення України – це план перемоги, який я представив партнерам. Одним із головних пунктів є далекобійність для нашої армії. Сьогодні багато в медіа говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов’язково», – сказав Зеленський.
Спершу американські ЗМІ повідомили з посиланням на джерела, що адміністрація президента США Джо Байдена зняла обмеження, які блокували використання Україною наданої США зброї для ударів углиб Росії. Після цього вже видання Le Figaro із посиланням на джерела повідомило, що Франція і Велика Британія також дозволили Україні завдати удару вглиб Росії за допомогою своїх ракет SCALP/Storm Shadow.
За повідомленнями, найближчими днями Україна планує здійснити перші далекобійні удари, хоча подробиці операції не розголошуються з міркувань безпеки. Очікується, що для ударів будуть використані ракети ATACMS із дальністю до 306 кілометрів. Більше про це тут
Сибіга щодо масованої атаки РФ: «це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його»
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга
Масована атака РФ по Україні «є відповіддю російського диктатора Володимира Путіна тим лідерам, які дзвонили чи зустрічалися з ним останнім часом», наголосив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у соцмережі Х.
«Росія здійснила [17 листопада] одну з найбільших повітряних атак: безпілотники та ракети проти мирних міст, сонних мирних жителів, критичної інфраструктури. Це справжня відповідь воєнного злочинця Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його останнім часом. Нам потрібен мир через силу, а не умиротворення», – наголосив Сибіга.
Раніше, 15 листопада, канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. За даними пресслужби Бундестагу, «федеральний канцлер засудив російську агресивну війну проти України і закликав президента Путіна припинити її та вивести війська». Про це тут
Туск: ніхто не зупинить Путіна телефонними дзвінками Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що російський удар по Україні у ніч на 17 листопада показав неспроможність телефонної дипломатії.
«Ніхто не зупинить Путіна телефонними дзвінками. Нічна атака, одна з найбільших у цій війні, довела, що телефонна дипломатія не може замінити справжню підтримку України з боку всього Заходу. Наступні тижні будуть вирішальними не лише для самої війни, а й для нашого майбутнього», – написав він у соцмережі X 17 листопада.
За даними Повітряних сил ЗСУ, російські війська під час масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України 17 листопада застосували 120 ракет і 90 БпЛА. 102 ракети і 42 дрони, за даними військових, збили, 41 БпЛА «локаційно втрачено» у різних регіонах України, ще два безпілотники полетіли в бік Росії й окупованої території України. Більше інформації тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- Новий лідер республіканців у Сенаті США закликав підтримувати Україну
- У Франції завершується підготовка української бригади «Анна Київська» – Лекорню
- Опитування: 64% українців підтримують підвищення військового збору і готові до більшого тягаря війни
- Російська бригада на Курщині «стікає кров’ю» – оглядачі
- Підрив автомобіля офіцера Чорноморського флоту в Севастополі був операцією СБУ – джерело
- Принц Данський закликав Захід фінансувати виробництво зброї на території України
- Екснардеп Деркач, якого підозрюють у держзраді, увійшов до комітету безпеки Ради федерації РФ
- Суд обрав запобіжний захід нардепу Шевченку
- Російську церкву у Швеції підозрюють у співпраці з розвідкою РФ
- Axios: Ізраїль знищив в Ірані секретну лабораторію, де проводилися ядерні дослідження
Секрети російських «Шахедів» і як українські БПЛА долетіли до Каспію. Сергій Флеш про війну дронів
Українські військові літають на БПЛА «Вампір» біля лінії фронту в Запорізькій області, 2024 рік
Атака дронів-камікадзе ГУР на російські кораблі в Каспійському морі 6 листопада – на головний пункт базування флотилії ВМФ Росії в Дагестані – стратегічний рівень атаки. Адже відстань до об’єкта сягає близько 1500 кілометрів. Хоча атака на Каспій відбулася вперше, нальоти на об’єкти у глибині російської території вже стали звичними.
Чому російську базу в Дагестані, як і багато інших, не врятував РЕБ? Що взагалі відбувається із захистом від дронів, радіоелектронними технологіями та виробництвом БПЛА у Росії? Чим супротивник щоночі атакує українські міста та які ноу-хау застосовує на фронті? Що може цьому протиставити Україна?
Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) поговорили з експертом із зв’язку, головою Центру радіотехнологій Сергієм Бескрестновим, відомим як Сергій Флеш. Він є автором профільного телеграм-каналу про військовий зв’язок. Читайте і дивіться за лінком
«Трамп дуже швидко переконається, що з Путіним неможливо порозумітися» – Бартош Ціхоцький
Колишній посол Польщі в Україні, історик та політолог Бартош Ціхоцький
Він був єдиним послом країн ЄС в Україні, який не евакуювався із Києва у лютому 2022 року. Колишній посол Польщі в Україні, історик і політолог Бартош Ціхоцький після повномасштабного вторгнення залишався у приміщенні посольства лише з двома польськими офіцерами. Зокрема, саме завдяки цьому його каденція, яка тривала з 2019 до 2023 рік, запам’яталася українцям.
Ціхоцький – досвідчений дипломат. У 2015-2016 роках він працював у Москві в посольстві Польщі в РФ. Після цього був радником голови Агентства розвідки у Варшаві.
В інтерв’ю Радіо Свобода Бартош Ціхоцький розповів, як, на його думку, змінить міжнародну політику США Дональд Трамп, чому Україні не варто сваритися з Польщею та якою є найефективніша дорога до мирних переговорів. Читайте за лінком
Із «Юнармії» – на фронт: як Росія готує українських дітей в окупації до війни проти власної країни
Окупація регіонів України супроводжується не лише військовою присутністю Росії, але й впливом на місцеве населення через мілітаризовані проєкти, спрямовані на молодь.
Одним із ключових інструментів такої роботи є молодіжна військово-патріотична організація «Юнармія», що формує у підлітків лояльність до російської армії та готує їх до участі у військових діях. Тут дітей не тільки навчають користуватися зброєю, їх виховують у дусі російського патріотизму та вірності російській владі.
У розпорядженні журналістів «Схем» (Радіо Свобода) та медіапартнерів опинилися досі неоприлюднені документи витоку з російських окупаційних адміністрацій, надані групою українських гакерів KibOrg. Завдяки ним вдалося дослідити, як «Юнармія» впроваджує мілітаристську ідеологію на окупованих територіях України, та як молоді українці, потрапивши під вплив цієї організації, стають частиною російської військової машини та опиняються у лавах російської армії. Читайте і дивіться за лінком
Досвід радянської окупації. Як Латвія допоможе реінтеграції Криму У своїй сучасній історії Латвія пережила кілька хвиль окупації. Спочатку радянську 1940-го, потім нацистську, далі знову радянську – аж до 1991 року. Здавалося б, де зв’язок між північними латишами та південними кримськими татарами?
Цього року столиця Латвії Рига на прохання української сторони організовувала і приймала третій парламентський саміт «Кримської платформи». Латвія також першою після України визнала депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. Текстова публікація тут
«Цькують собаками, годують відходами, калічать для втіхи». Свідчення морпіха про полон «Беруть з відра поливають водою, щоб ти захлинувся, надягають пакет і душать. Після цього ти непритомнієш, потім тебе знову приводять до тями й повторюють те саме кілька разів».
«Дають 30 секунд помитись під окропом чи під холодною водою, в цей час тебе б’ють».
«Просто б’ють, калічать людей чисто для своєї втіхи».
Так поводяться з полоненими українськими військовими в Росії. Це свідчення Сергія Смирнова – начальника оркестру, військового диригента 36-ї окремої бригади морської піхоти, який у вересні 2024 року повернувся в Україну внаслідок чергового обміну полоненими.
Військовий розповів проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» деталі того, як саме потрапили у полон військові 36-ї окремої бригади морської піхоти, які перебували на заводі в Маріуполі, в яких місцях і умовах тримають українських бійців у Росії та яких катувань зазнають військовополонені в російських вʼязницях. Текстова публікація тут
СКУ до роковин Голодомору закликає нагадати світові про злочини режимів Сталіна і Путіна
Вшанування пам’яті жертв Голодоморів біля «Меморіалу жертв Голодомору». Київ, 25 листопада 2023 року
«19 листопада минає 1000 днів від початку повномасштабної війни Росії проти України. Ці історичні події пов’язані між собою жорстокістю і безжальністю агресора, що прагне знищити український народ. Ми повинні нагадати світу про жахливі злочини, які чинив комуністичний сталінський режим проти українського народу у XX столітті, як і його спадкоємець, рашистський режим Путіна, знову чинить геноцид на українській землі», – йдеться в повідомленні Світового конгресу українців (СКУ).
У рамках кампанії в СКУ закликають українську громаду в світі і друзів України спільно організовувати заходи, присвячені вшануванню пам’яті жертв Голодомору і засудити Росію за «неспровоковану геноцидну війну».
Крім того, охочих приєднатися до кампанії закликають звертатися до урядів країн. «Надсилайте листи-звернення до урядів своїх країн із вимогою визнати Голодомор геноцидом українського народу. Закликайте уряди засудити поточну агресію РФ проти України як геноцид українського народу. Звертайтеся до урядів, аби провести офіційні вшанування памʼяті загиблих чи парламентські слухання до роковин Голодомору-геноциду», – зазначено у повідомленні. Більше інформації тут
Родина «слуги народу», яка постачала армії куртки втридорога, скупила майно в Дубаї на мільйон доларів Донька та племінник народного депутата «Слуги народу» з оборонного комітету Геннадія Касая вже під час повномасштабної війни придбали елітну нерухомість у Дубаї на понад один мільйон доларів (близько 37 мільйонів гривень за курсом на момент купівлі). Це виявили журналісти «Схем» (проєкт Радіо Свобода).
Інформацію про дубайську нерухомість родини депутата журналісти знайшли у витоку з державних реєстрів Обʼєднаних Арабських Еміратів, отриманому та верифікованому в межах співпраці з Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Йдеться про чотири квартири в житлових комплексах преміумкласу.
Як зʼясували «Схеми», цю нерухомість Касаї придбали у 2022–2023 роках, у той період, коли родина нардепа потрапила у скандал із поставками з Туреччини курток для армії невідповідної якості та за завищеними цінами. У відповідь на запитання «Схем», Геннадій Касай заперечив свою причетність до цієї оборонної закупівлі, а доньку та племінника назвав дорослими людьми, які купують те, що самі забажають. Походження коштів він, однак, ніяк не пояснив. Текстова публікація тут
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- У Болгарії відкрилось секретне консульство Росії – медіа
- Міноборони: Данія надасть 535 млн євро на закупівлі в українських оборонних компаній
- Євросоюз вперше в історії схвалив спільні закупівлі зброї
- Чому Фінляндія проти «фінляндизації» України?
- У польському Любліні перші добровольці підписали контракти із ЗСУ
- FT: Трампа зацікавили два пункти «плану перемоги», представленого Україною
- Російський міністр визнав факти мародерства серед військових РФ у Курській області
- Журналістка «Схем» Валерія Єгошина отримала у Вашингтоні престижну міжнародну премію ICFJ Knight Awards
- ОГП: військовому блогеру, який привласнив кошти під час збору для ЗСУ, оголосили про підозру
- «Славу примножувати справами». Прем’єра фільму про родину Розумовських у Чехії
У перервах між службою дбає про лемківську культуру. Парамедик Михайло Адамчак записує казки
Парамедик медичного добровольчого батальйону «Госпітальєри», музикант гурту «Кораллі» Михайло Адамчак (позивний Лемко) зібрав близько 500 лемківських казок. 18 з них уже увійшли у проєкт «Оповім ти дашто» (тобто, «Розповім тобі дещо»). Видано диск, на якому ці казки читають українці з лемківським корінням, котрі зберегли у своїй пам’яті ці оповідки від батьків, дідусів і бабусь.
Цей проєкт має на меті популяризувати автентичну лемківську говірку, познайомити з багатством народного костюма цієї етногрупи, з лемківською культурою загалом.
Чому такі культурні проєкти, які підтримав Український культурний фонд, важливі у час війни? Читайте і дивіться за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут