Четвер, 21 Листопада, 2024
Головна Без категорії Західними ракетами по Росії: як, куди і коли може вдарити Україна

Західними ракетами по Росії: як, куди і коли може вдарити Україна

46
0

Джерело: www.bbc.com

Західними ракетами по Росії: як, куди і коли може вдарити Україна

Автор фото, Колаж BBC/EPA

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 38 хвилин(и) тому

Західні ЗМІ вдень 17 листопада написали з посиланням на власні джерела, що влада США надала дозвіл Україні бити американськими далекобійними ракетами вглиб території Росії. Офіційного підтвердження цього поки що немає. Але якщо Київ справді отримав такий дозвіл, то чи допоможе це йому наблизити “переломний момент” у війні?

Заяви про критичну важливість отримання дозволу на удари вглиб території РФ українська влада озвучує вже майже рік. Саме це було одним із головних компонентів українського “плану перемоги”.

Перші зрушення відбулися в червні цього року, коли Білий Дім частково дозволив застосування західного озброєння для відбиття російського наступу на Харківщину. Але тоді обмеження на дальність західного озброєння стосувалося лише близького прикордоння РФ.

Тож мова не велася про застосування далекобійних балістичних ракет ATACMS і крилатих Storm Shadow/Scalp, чий радіус дії близько 300 км.

Київ продовжував постійно порушувати це питання на перемовинах з Вашингтоном.

І начебто досягнув свого. Хоча станом на 18 листопада повної ясності щодо цього “дозволу на удари” ще немає.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Ракети ATACMS можна запускати з установок HIMARS, які з літа 2022 року стоять на озброєнні української арміїЗа версією західних ЗМІ, зокрема телекомпанії CBS (партнер ВВС в США), президент Джо Байден ухвалив це рішення у відповідь на відправку північнокорейських військових на допомогу Росії до Курської області. Начебто цей крок Заходу націлений на те, щоб утримати Пхеньян від відправки нових військових частин.

Офіційної інформації, чи може Україна застосовувати західні ракети в інших російських регіонах, крім Курщини, немає.

Також відсутнє публічне підтвердження від влади Британії і Франції про зняття аналогічного обмеження на застосування їхніх крилатих ракет Storm Shadow/Scalp по території Росії.

Українська влада також не оголошувала про ці кроки. Щоправда, президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні 17 листопада наголосив, що такі рішення “не треба анонсувати в ЗМІ”.

“Але ударів завдають не словами, такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть”, – сказав він.

За даними джерел ВВС, українська влада була дійсно обурена, що стався витік інформації з американського боку з цього питання.

В Кремлі вже заявили, що можливі удари західними ракетами по РФ – це “новий виток напруги”.

Навіщо Україні бити вглиб Росії

За даними джерел західних ЗМІ, Україна “вже найближчими днями”, застосує американські ракети по території Росії. Коли саме і де це станеться, невідомо.

Однак військові експерти впевнені, що такі атаки мали б велике значення для подальшого перебігу війни.

“Не можна воювати, коли ти не можеш воювати “по правилах”. Це означає, що ворог має відчувати вплив твоєї зброї на всю глибину оперативної побудови військ”, – пояснює ВВС військовий аналітик, директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.

Він зауважує, що оперативна побудова військ РФ починається не біля лінії фронту, а саме на 300 км вглиб російської території, де розміщені логістичні хаби, місця дислокації особового складу, полігони, аеродроми, де базується військова авіація.

Підпис до фото, В зоні ураження американських ракет – сотні військових цілей, зокрема авіабази РФТакож приблизно на такій же глибині розміщені великі склади боєприпасів, командні пункти, штаби зв’язку і розвідки, пускові установки “Іскандерів” або зенітно-ракетні комплекси.

“Все це має бути знищено. Україні тисячу днів не давали це робити, ми воювали неправильно, ми воювали в умовах, коли нам не давали можливість воювати так само, як РФ проти нас воює”, – каже Самусь.

Росія, пояснює він, регулярно завдає ракетних ударів на оперативну і навіть на стратегічно глибину по українській території.

Україна, своєю чергою, тривалий час не мала такої можливості. Атаки українських безпілотників, хоч і відбувалися доволі регулярно, однак вони не мали такої потужності, щоб знищити чи серйозно пошкодити військову інфраструктуру Росії.

Щоправда, каже військовий експерт, важливо, щоб Збройні сили України мали дозвіл завдавати ракетних ударів не лише по Курщині, а й по інших регіонах РФ. Обмеження лише однієї областю – це “маячня”, зазначає він.

“Тобто російський солдат перейшов з Курської у Брянську область і до нього вже не можна дотягтися? Якщо будуть такі незрозумілі політичні обмеження, то ніякого геймченджеру з цього не буде”.

Пріоритетні цілі

Тривалий час американська влада пояснювала своє небажання давати дозвіл Україні на ракетні удари тим, що начебто РФ вже перенесла свої основні військові об’єкти, в першу чергу авіабази, за межі 300 км від кордону.

Тобто жодного особливого ефекту удари ATACMS в такій ситуації не матимуть.

Частково з цим погоджується азербайджанський військовий спеціаліст Агіл Рустамзаде. Тривале публічне обговорення цієї теми і озвучені в ЗМІ “анонси” дали росіянам час винести за межі ураженні свої великі склади боєприпасів, надважливі авіабази і розосередити війська, пояснює він ВВС Україна.

Однак ще досі в 300-кілометровій зоні залишають військові й інфраструктурні об’єкти, атаки на які можуть суттєво вплинути на логістику російської армії.

Мова йде про нафтобази і нафтопереробні заводи, склади зброї і пункти ремонту техніки.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Україна вже тривалий час застосовує англо-французькі ракети Storm Shadow/Scalp для ударів, зокрема, по російських об’єктах в Криму. Так, ними атакували штаб Чорноморського флоту в Севастополі у жовтні 2023 року“Також однозначно, це мають бути ті військові аеродроми, які неможливо “перенести” далеко від лінії фронту, оскільки армійська авіація літає на 100-150 км від лінії фронту, штурмова авіація – близько 120 км”, – каже Рустамзаде.

Крім того, приблизно за 200 км від лінії фронту в Ростові-на-Дону розміщений штаб Південного угруповання військ РФ, а в інших прикордонних регіонах розміщені штаби дивізій, каже український аналітик Михайло Самусь.

Вони, а також полігони, навчальні центри, пускові позиції ракетних установок і систем ППО, мають стати першочерговими цілями для ударів західними озброєннями, впевнений він.

Поворотний момент війни?

Однак чи стануть ймовірні удари західними ракетами по російській території справжнім “геймченджером”, або поворотним моментом війни?

Агіл Рустамзаде вважає, що є два ключові фактори, які на це вплинуть.

По-перше, це залежить від кількості пускових установок, які має Україна для запуску ракет ATACMS. Мова йде про системи HIMARS i MLRS, яких за публічною інформацією передали Україні приблизно 50-60 штук. Такі пускові за раз можуть запустити одну ракету ATACMS.

Другий фактор, ще більш важливий, скільки саме далекобійних ракет отримає від західних партнерів Україна. Раніше українська влада казала про доволі обмежені поставки цих боєприпасів.

“Я думаю, що певного результату для завдання шкоди тиловій інфраструктурі РФ можливо досягнути при запуску 40-50 ракет на день. Але чи передадуть стільки ракет Україні, чи ні – складне питання”, – розмірковує Рустамзаде.

Лише надання Україні партії з 200-300 ракет може мати ефект на полі бою, вважає він.

Погоджується з цієї тезою і Евелін Фаркас, яка за президента Барака Обами курувала відносини США з Росією та Україною у міноборони США.

“Звичайно, головне питання у тому, скільки в них буде ракет. Як ми чули, Пентагон уже попередив, що США може надати Україні не так уже й багато цих ракет”, – сказала вона ВВС.

Реакція Росії

Ще одне відкрите питання – як саме відреагує Кремль на перший удар західними ракетами по своїй території. Попередні удари ATACMS і Storm Shadow по окупованих територіях на південному сході України і в Криму російська влада фактично ігнорувала.

Але чим більш предметними ставали перемовини західних лідерів про зняття обмежень на удари, тим більш нервовою і агресивною ставала публічна риторика Москви.

Апогею вона досягла у вересні цього року, коли президент РФ Володимир Путін заявив ЗМІ, що атака західними ракетами по Росії буде означати “пряму участь НАТО у військовому конфлікті”.

Він пояснив це тим, що Україна начебто не в змозі завдавати таких ударів самостійно, бо цим можуть займатися лише фахівці країн НАТО, які отримують інформацію з американських супутників і вносять польотні завдання при запуску ракет.

Тобто в такому випадку, вважає Путін, західні війська вже напряму вступлять у війну з Росією.

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, Путін каже про “безпосередню участь НАТО” у випадку запуску західних далекобійних ракет по російській території“А якщо це так, то, маючи на увазі зміну самої суті цього конфлікту, ми прийматимемо відповідні рішення, виходячи з тих загроз, які нам створюватимуться”, – додав він.

Азербайджанський експерт Агіл Рустамзаде розбиває цей аргумент російського президента, вказуючи на те, що ЗСУ вже понад рік самостійно використовують західні далекобійні ракети. Хоча, додає він, факт залежності України від західної супутникової розвідки є неспростовним.

“Україна вже тривалий час використовує і ATACMS і Storm Shadow. Тобто був час навчитися їхньої експлуатації. Якщо і були якісь іноземні радники чи технічні консультанти, то лише на початкових етапах їхньої експлуатації. Зараз скоріше за все вони вже не відіграють такої ролі”, – резюмує він.




реклама у Нововолинськ