Субота, 23 Листопада, 2024
Головна Новини Країни “Орешник” чи “Рубеж”. Що відомо про нову ракету, яку Росія випустила по...

“Орешник” чи “Рубеж”. Що відомо про нову ракету, яку Росія випустила по Україні

36
0

Джерело: www.bbc.com

“Орешник” чи “Рубеж”. Що відомо про нову ракету, яку Росія випустила по Україні

Автор фото, Вікіпедія

Підпис до фото, Один з російських мобільних ракетних комплексів (ілюстративне фото)1 година тому

Балістична ракета середньої дальності “Орешник”, якою Росія, за словами Путіна, 21 листопада вдарила по Дніпру, створена “підступними” порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності 1987 року, пише Forbes.

Заступниця спікера Пентагону Сабріна Сінгх описала “Орешник” як варіант російської балістичної ракети РС-26 “Рубіж”, яка є 40-тонною ракетою на твердому паливі. І вона належить до заборонених двох договірних категорій.

При цьому високопоставлений український військовий чиновник сказав Financial Times, що це все ж таки була ракета РС-26 “Рубеж”.

Залежно від кута, під яким вона запускається, РС-26 може пролетіти трохи більше, ніж 5 500 км, що робить її міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР). Водночас її можна називати крилатою ракетою повітряного базування (КРПБ), що має меншу дальність, ніж 5 500 км.

Деякі аналітики піддають сумніву класифікацію РС-26 як міжконтинентальної ракети, стверджуючи, що, оскільки її дальність менша, ніж у більшості МБР, вона перебуває в сірій зоні між цим позначенням і ракетами середньої дальності.

Підписуйтеся на нас у соцмережах

Проблема в тому, що до 2019 року Сполучені Штати і Росія були учасниками Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД) 1987 року, який забороняв випробування і розгортання ракет наземного базування, що могли долати відстань від 500 до 5500 км.

Але, як пише видання, Росія таємно продовжувала розробляти ракети цієї категорії. 2018 року НАТО звинуватила Москву в порушенні цього договору, а 2019 року, за президента Дональда Трампа, США офіційно вийшли з нього. Потім те саме зробила і Росія.

За словами журналістів, щоб відкрито не порушувати Договір про ДРСМД, під час випробувань до 2019 року росіяни нахиляли РС-26 під таким кутом, щоб вона пролітала трохи більше, ніж 5500 км, передбачених договором, – хоча конструкція ракети передбачає проміжну, а не міжконтинентальну дальність.

Як пише Forbes, те, що “Орешник” є версією РС-26, доводить, що перша не обов’язково є МБР, а друга майже напевно нею не є. Експерт із ядерної зброї Ганс Крістенсен зауважив, що “Орешник” навіть “трохи кумедний” через своє заплутане походження.

Автор фото, ДСНС

Підпис до фото, Наслідки удару по ДніпруБританська Financial Times цитує експерта з Інституту ООН з дослідження проблем роззброєння Павла Подвига.

За його словами, застосування РС-26 чи МБР для ударів, який завдано по Дніпру, не має великого сенсу через їхню відносно низьку точність і високу вартість.

“Але такий удар може слугувати сигналом”, – додав він.

Фабіан Гоффманн з Університету Осло каже, що кадри удару вказують на те, що ракета несла кілька носіїв, які використовуються виключно для розгортання ядерних боєголовок.

“Сигнал тут такий: сьогодні вдарили неядерною бойовою частиною, а завтра можуть ядерною, – вважає Гоффман. – Жодної воєнної цінності в цьому точно не було. Для ураження таких цілей є значно потужніші ракетні системи”.

Український військовий експерт Михайло Самусь додав, що протиповітряна оборона України не здатна перехопити МБР.

Погрози Путіна

Путін назвав удар ракетою “Орешник” по Дніпру випробуванням “однієї з новітніх ракетних систем” у бойових умовах.

ЗМІ повідомляли, що ціллю був завод “Південмаш”. Путін цю назву не озвучив, але вказав, що “в Дніпропетровську вражено один з найбільших і відомих ще з часів Радянського Союзу промислових комплексів, який і сьогодні виробляє ракетну техніку, інше озброєння”.

Пояснюючи причини застосування таких ракет, як “Орешник”, Путін заявив, що Москва брала на себе зобов’язання не розгортати ракети середньої та малої дальності з умовою, що в будь-якому регіоні світу не з’явиться подібна американська зброя.

“Повторю: випробування в бойових умовах ракетної системи “Орешник” проводиться нами у відповідь на агресивні дії країн НАТО щодо Росії”, – наголосив він.

Автор фото, kremlin.ru

Підпис до фото, Володимир Путін виступив із телезверненням до росіян і заявив, що Росія завдала удару по підприємству ВПК у Дніпрі новою балістичною ракетою. За словами Путіна, це відповідь на перші удари західною високоточною зброєю по цілях на російській територіїЗа словами Путіна, 19 листопада ЗСУ запустили шість американських ракет ATACMS та 21 листопада завдали удару британськими ракетами Storm Shadow по об’єктах у Курській та Брянській областях Росії.

“Ми вважаємо, що маємо право застосовувати нашу зброю проти військових об’єктів тих країн, які дозволяють застосовувати свою зброю проти наших об’єктів”, – зазначив він.

У США серйозно ставляться до всіх загроз Україні, але необхідно враховувати, що у Росії, ймовірно, є лише “невелика кількість цих експериментальних ракет”, розповів співрозмовник ВВС в американській адміністрації.

Україна витримала незліченні російські удари, зокрема ракетами з боєголовками значно більшого розміру, сказав він. За його словами, Росія спробує використати цю нову можливість для залякування України та її прихильників і привернення до себе уваги в інформаційному просторі, але це не змінить перебігу війни.




реклама у Нововолинськ