Джерело: www.bbc.com
Автор фото, Instagram
Підпис до фото, Валерія Байгаскіна, схоже, веде розкішний спосіб життя
- Author, Ангус Кроуфорд і Тоні Сміт
- Role, BBC News Investigations
- 55 хвилин(и) тому
Британське високотехнологічне обладнання на 2,1 млн доларів продали підсанкційним російським компаніям, що пов’язані із військовими, свідчать митні документи, з якими ознайомилася BBC News.
За митними даними, технологічну оптику британського виробника Beck Optronic Solutions відправила зареєстрована в Киргизстані фірма, якою, імовірно, керує модель, що рекламує купальники.
Beck Optronic, яка має стосунок до виробництва британських танків Challenger 2 та винищувачів F 35, заперечує порушення санкцій та будь-які зв’язки із Росією чи Киргизстаном.
Втім, наше розслідування ставить під сумнів ефективність санкцій, накладених на Росію від початку великої війни в Україні.
Розслідування привело нас до Валерії Байгаскіної, 25-річної уродженки Казахстану, яка нині мешкає у Білорусі.
Дівчина підробляє моделлю і регулярно розповідає в соцмережах про своє розкішне життя. За останні два роки вона відвідала Дубай, Шрі-Ланку і Малайзію.
В її в соцмережах не вказано, що вона також є директоркою фірми, яка, згідно з митними документами, постачала обладнання на мільйони доларів підсанкційним компаніям у Росії.
За білоруськими реєстраційними даними, Байгаскіна є засновницею і директоркою ТОВ “Рама Груп”. Компанія створена в лютому 2023 року й зареєстрована в Бішкеку, столиці Киргизстану, за 3 713 км від Білорусі.
Обидві країни – колишні радянські республіки з міцними торгівельними зв’язками з Росією. А Мінськ – давній та найближчий союзник Москви.
Статистика показує, що з моменту впровадження санкцій проти Росії в лютому 2022 року експорт Британії до Киргизстану зріс більш ніж на 300%. Фахівці підозрюють, що деякі товари насправді призначені для Москви.
З митних документів, отриманих у розпорядження BBC, випливає, що ТОВ “Рама Груп” двічі постачала до Росії високотехнологічну оптику, яку використовують в ракетах, танках і літаках.
У митній декларації вказано: виробником обладнання є компанія Beck Optronic Solutions (Хартфордшир), що випускає високоточні лінзи, які застосовуються в оптичних системах спостереження і цілевказівки.
На сайті компанії зазначено, що її товари використовуються в медицині та інженерії, але також у військовій та оборонній галузях.
Лінзи й оптичні прилади Beck Optronic Solutions належать до товарів, які або не можуть бути експортовані до Росії, або вимагають дозволу британської влади для їхнього продажу.
Підпис до фото, Виписка з митних документів, де британська Beck Optronic – виробник товарів, киргизька “Рама Груп” – постачальник, а Росія – країна призначенняЧерез митні документи ВВС встановила, що “Рама Груп” та ще одна компанія-посередник ТОВ “Шисан” загалом відправили до Росії шість партій продукції Beck Optronics загальною вартістю 2,1 млн доларів.
“Рама Груп” здійснила дві поставки у грудні 2023-го та січні 2024 року. Отримувач – підсанкційна фірма Sol Group, що базується в Смоленську, за 320 км від Москви.
Незрозуміло, яким саме міжнародним маршрутом прямували товари. Документи вказують на те, що деякі з вантажів їхали через Таїланд.
Ще чотири поставки з товарами Beck Optronics на суму 1,5 млн доларів здійснила інша киргизька компанія – ТОВ “Шисан”.
Дві з них містили “лінзи для короткохвильових інфрачервоних камер” й попрямували на Уральський оптико-механічний завод, що виробляє обладнання для наведення бомб та перебуває під санкціями через свої зв’язки з російськими військовими.
“Рама Груп” і “Шисан” зареєстровані за однаковою адресою в Бішкеку – у сучасному п’ятиповерховому будинку в престижному районі міста. Однак, коли ми туди приїхали, нам сказали, що Валерія Байгаскіна у закордонному відрядженні.
Ми знайшли номер її телефону через соцмережі й звернулися за коментарями.
Автор фото, Instagram
Підпис до фото, Валерія Байгаскіна позує з гвинтівкоюБайгаскіна пояснила, що дійсно заснувала компанію, але продала її в травні. Звинувачення на свою адресу вона відкинула, заявивши, що при ній “Рама Груп”, “нічого подібного не постачала”. І поклала слухавку.
Пізніше електронною поштою Байгаскіна додала, що усі звинувачення проти неї – “смішні й ґрунтуються на неправдивій інформації”.
Наше розслідування виявило, що в травні цього року вона продала “Рама Груп” своїй подрузі Ангеліні Журенко, що займається продажем жіночої білизни в Казахстані.
На наш запит Журенко відповіла так: “Наша торгівельна діяльність здійснюється виключно в рамках чинного законодавства Киргизстану. Компанія не порушує жодних законодавчих заборон. Будь-яка інша інформація не відповідає дійсності”.
Автор фото, Instagram
Підпис до фото, Ангеліна Журенко веде бізнес із продажу жіночої білизни в Казахстані та багато подорожуєДиректором іншої компанії-посередника “Шисан” вказаний Євген Анатолійович Матвєєв.
На запит він відповів, що наша інформація “неправдива”, і що він керує “бізнесом, який постачає виключно товари цивільного призначення, вироблені в країнах Азії”.
“Це не суперечить законам держави, в якій я працюю, і не має нічого спільного із санкціями США”, – додав він.
Підтверджень того, що в Beck Optronics знали про ці поставки, як і того, що кінцевими отримувачами оптики були російські компанії, немає.
Британський виробник наполягає, що не має стосунку до цих поставок. А також запевнив, що не співпрацював із жодною фірмою в Росії, Киргизстані чи Таїланді.
Там вважають, що деяке з переліченого обладнання навіть не було виготовлене на їхньому підприємстві, а митні документи, можливо, сфальсифіковані.
Але цей імовірний експорт є частиною значно ширшої мережі, що охоплює поставки з різних джерел.
Аналіз митних документів, проведений вашингтонським аналітичним центром C4ADS, свідчить, що з липня по грудень 2023 року “Шисан” здійснив 373 поставки через Киргизстан до Росії.
З них 288 містили товари із митними кодами “високоприорітетні товари військового призначення”.
За той самий період “Рама Груп” здійснила 1 756 поставок до Росії. З них 1 355 – “високоприорітетні товари військового призначення”.
Останні закупки, що містили електроніку від американських і британських виробників, надійшли на адресу російської компанії “Титан-Мікро”, яка з травня 2023 року перебуває під санкціями США за роботу у військовому секторі Росії.
“Коли вони продають цю техніку клієнту, що потенційно є російським кінцевим користувачем, вони мають розуміти, що це для того, щоб вбивати людей”, – каже Олена Трегуб з НАКО, української незалежної антикорупційної комісії.
Вона застерігає, що ціна прогалин в режимі санкцій – життя людей.
“Без цих технологій їхня зброя не могла б літати. Мозок балістичних ракет і дронів-камікадзе зроблений із західних технологій”, – додає експертка.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Девід Кемерон і міністр закордонних справ Киргизстану Дженбек Кулубаєв, квітень 2024 року Міжнародні інстанції знають про причетність Киргизстану до ухилення від західних санкцій.
У квітні тодішній британський міністр закордонних справ Девід Кемерон відвідав Бішкек і закликав владу Киргизстану докладати більше зусиль до дотримання санкцій.
Президент Киргизстану висловив упевненість, що офіційний візит Кемерона в його країну “надасть нового імпульсу багатогранній співпраці між Киргизстаном і Великою Британією”.
Спеціальний представник Євросоюзу з питань санкцій Девід О’Салліван розповів нам, що боротьба із “незаконними мережами закупівель” триває, і що “компанії зобов’язали ретельніше перевіряти, де зрештою опиняться їхні товари”.