Вівторок, 26 Листопада, 2024
Головна Новини Країни До Росії з парфумом: як у Британії відкрили і закрили справу порушника...

До Росії з парфумом: як у Британії відкрили і закрили справу порушника санкцій проти Росії

34
0

Джерело: www.bbc.com

До Росії з парфумом: як у Британії відкрили і закрили справу порушника санкцій проти Росії

Автор фото, Facebook

Підпис до фото, Поки в Україні іде війна, Девід Крісп продавав люксові парфуми в Росії

  • Author, Вілл Вернон, Наліні Сіватасан
  • Role, ВВС News
  • 24 листопада 2024

Британський бізнесмен, який продавав в Росії парфуми по тисячі фунтів за пляшечку, уник кримінального переслідування. І це попри відео, на якому він визнає, що нелегально продавав дорогі парфуми в Росії, порушуючи санкції, запроваджені через російську агресію в Україні.

Відео було знято таємно під час розслідування його діяльності. На ньому Девід Крісп визнає, що “ігнорував урядові розпорядження”, попри санкції продаючи в Росії парфуми Boadicea the Victorious (“Переможна Боадіцея” – від Боудіка або Боадіцея, лідерка великого повстання бритів проти римського панування – Ред.), пляшка яких коштує тисячу фунтів.

Тепер ВВС може показати це відео, яке раніше бачили лише в суді.

Девіда Кріспа арештували у 2023 році представники королівської служби мит і зборів. Саме це відомство у Британії наглядає за дотриманням санкцій. Проте розслідування було зупинене на початку поточного року, – і це попри те, що з’явилися докази, що він намагався приховати нелегальні продажі на понад 1,7 млн фунтів.

Сам Девід Крісп заперечує свідоме порушення санкцій або приховування торгівлі в Росії.

Наскільки відомо ВВС, відтоді, як майже три роки тому Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, у Британії не було винесено жодного вироку за порушення санкційного режиму проти Росії.

Нездатність покарати порушників санкцій є “поганим сигналом”, через який Британія виглядає слабкою, каже чільний представник консерваторів в парламенті, сер Йєн Дункан Сміт, який виступає за жорсткіші дії проти Росії.

Розмова в ліфті і відео з презентації у готельному номері

Девід Крісп об’їхав світ, продаючи дорогі парфуми, регулярно спілкуючись зі знаменитостями та VIP-особами, які не знали про його діяльність в Росії.

Але коли в ліфті розкішного готелю в Далласі минулого липня Крісп почав розмову із дружнім американцем, він не підозрював, що говорить з приватним слідчим.

Агент під прикриттям видавав себе за бізнесмена з Лас Вегасу, і виказав інтерес до парфумів, які продавав Крісп. Пізніше вони зустрілися у кімнаті британського бізнесмена в готелі, аби понюхати парфуми. Саме цю розмову за оглядом парфумів і зафільмував таємний агент.

“Як там на російському ринку?” – питає детектив.

“Нікому не кажіть, – відповідає Крісп. – У нас справи дуже непогано… ми не зважаємо на розпорядження уряду”.

На відео також чути, як бізнесмен розповідає, що бізнес в Росії у 2023 іде так само, як і у 2020 та 2021, хоча з доставкою стало складніше.

Сварка бізнес-партнерів та рішення суду

Після початку російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року, британський уряд запровадив санкції, які забороняють торгівлю з Росією у низці секторів. Окрема заборона стосувалася парфумів. Порушення подібних заборон є серйозним злочином, який може каратися позбавленням волі до 10 років.

Після запровадження санкцій, Девід Крісп погодився зі своїм тодішнім бізнес-партнером Девідом Джарофало припинити торгівлю з Росією. Але згодом у Джарофало виникли підозри, що цього так і не сталося. Саме тоді він винайняв приватного детектива.

Відео, зняте прихованою камерою, “викликає нудоту”, каже Девід Джарофало кореспонденту ВВС, коли вони разом його переглядають, – “він (Крісп) знає, що порушує санкції”.

Без відома Кріспа компанія також зібрала ціле досьє із доказами того, що він порушував санкції свідомо.

Співробітники компанії знайшли продукцію на складах компанії із супровідними документами, що вказують на клієнтів в Росії, а також підтвердження доставок міжнародними компаніями. Крім того, виявили, що в Москві продається продукція компанії, яку стали виробляти вже після запровадження санкцій.

“Він, фактично, все зробив по-своєму, аби приховати той факт, що він продовжує продажі до Росії, – розповів ВВС Девід Джарофало. – Він увів в оману нашого юриста та заплутав аудиторів”.

Підпис до фото, Девід Джарофало, бізнес-партнер Девіда Кріспа, зібрав низку свідчень проти нього, але вони виявилися непотрібними митній службіДжарофало розповів про Кріспа митній службі, а та відкрита кримінальну справу. Одночасно Джарофало подав цивільний позов проти свого колишнього бізнес-партнера, аби прибрати його з компанії.

У липні цього року суддя Верховного суду виніс незвичне рішення про усунення Кріспа з компанії до завершення повного розгляду цивільного позову в суді. Суддя посилався на те, що відео, що були отримані судом, містили “неспростовні докази” того, що Крісп знав про порушення закону про санкції, а рахунки компанії засвідчили, що він “приховував торгівлю в Росії”.

Після того, як Девід Джарофало отримав повний контроль над компанією, він негайно зупинив продажі до Росії.

Водночас у заяві для ВВС Девід Крісп наголосив: “Я рішуче відкидаю усі звинувачення, висунуті проти мене паном Джарофало, і ніколи не торгував з Росією, свідомо порушуючи санкції…ніколи не робив спроб приховати цю торгівлю…про яку добре знали усі в цьому бізнесі… З нетерпінням чекаю на повне виправдання”.

Справу відкрили – і закрили

Офіцери митної служби арештували Кріспа у жовтні 2023 року – після його прибуття в аеропорт Гетвік, а також забрали його паспорт.

Але у липні цього року митна служба закрила розслідування і повідомила Девіда Кріспа, що не чинитиме проти нього жодних дій. Йому також повернули паспорт.

Девід Джарофало заявив ВВС, що був шокований тим, що митна служба не виявила інтересу до усіх доказів, що він зібрав.

“Цю справу відкрили і закрили. Докази були беззаперечними”.

У митній службі ВВС заявили, що не коментують окремих справ, проти недотримання санкцій є серйозним порушенням, і ті, хто їх вчиняють, наражаються на штрафи або кримінальне переслідування.

“За останні два роки митна служба стягла штрафи за порушення санкцій проти Росії, включно зі штрафом на 1 млн фунтів, стягнутим у серпні 2023 року”.

Водночас, наскільки розуміє ВВС, жодного кримінального провадження за порушення санкційного режиму проти Росії, не було.

Непоодинокий випадок

Сер Йєн Дункан Сміт, який очолює парламентський комітет, що опікується санкціями проти Росії, заявив ВВС, що випадок із Кріспом “не поодинокий”.

“Що стосується притягнення до суду і покарання людей, які порушують санкції, то Британія в цьому дуже слабка, – заявив політик. – Якщо ми не притягатимемо їх до відповідальності, то кого, в біса, стримають ці санкції?”

Він також заявив, що і в інших країнах, включно із США, спостерігається “легке” ставлення до покарання порушників санкцій.

“Повинен бути арешт, суд і ув’язнення. А якщо цього не буди, то немає й такого явища як санкції”.

Політик також додав, що митна служба часто іде на угоду із порушниками, замість того, щоб накладати великі штрафи чи вимагати кримінального покарання.

Автор фото, Facebook

Підпис до фото, Парфуми, які Крісп продавав в Росії, коштують понад тисячу фунтів за пляшечкуБританський уряд сподівався, що санкції будуть фактором стримування, і не потребуватимуть суворого впровадження правових механізмів, вважає Тім Еш з аналітичного центру Chatham House.

“Реальність же є такою, що спокуса ведення бізнесу з Росією, де завжди можна розраховувати на великі прибутки, є надто сильною для деяких людей”, – пояснює аналітик.

Він твердить, що справи, подібні до справи Девіда Кріспа, подають чіткий сигнал, що за продовження бізнесу з Росією нікого не покарають.

“Повномасштабне вторгнення триває вже майже три роки. І факт, що ми ніяк не впораємося із нашим санкційним режимом, є дивовижним”.




реклама у Нововолинськ