Джерело: www.bbc.com
- Author, Катя Адлер
- Role, Редакторка ВВС у Європі
- 15 хвилин(и) тому
Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель розповіла ВВС, що газові угоди, які вона уклала з Росією, мали на меті допомогти німецьким компаніям і зберегти мир з Москвою. Вона заявила, що війна Росії проти України почалася б раніше, якби вона не заблокувала вступ Києва до НАТО у 2008 році.
Ангела Меркель очолювала Німеччину 16 років. Вона була при владі під час фінансової кризи, міграційної кризи 2015 року і, найважливіше, під час вторгнення Росії в Україну в 2014 році.
Чи була вона була занадто м’якою до Москви? Чи занадто повільно допомагала Києву? Чи була б зараз війна, якби вона не заблокувала членство України в НАТО в 2008 році?
Чи напав би Путін раніше
В інтерв’ю BBC у Берліні Меркель рішуче захищала свої дії на посаді канцлерки.
На її думку, війна в Україні почалася б раніше і, скоріш за все, була б гіршою, якби Київ почав шлях до членства в НАТО в 2008 році.
“Ми побачили б військовий конфлікт навіть раніше. Мені було абсолютно ясно, що президент Путін не стояв би осторонь і не спостерігав за вступом України в НАТО, – заявила Меркель. – І тоді Україна як держава точно не була б такою підготовленою, як у лютому 2022 року”.
Із такою думкою не погоджується президент України Володимир Зеленський.
Він назвав рішення Меркель щодо НАТО, яке підтримав тодішній президент Франції Ніколя Саркозі, явним “прорахунком”, який надихнув Росію.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Меркель брала участь у кількох дипломатичних ініціативах, які не привели до досягнення тривалого миру70-річна Меркель, яка пішла з політики три роки тому, також висловила занепокоєння щодо чергових погроз Володимира Путіна застосувати ядерну зброю.
“Ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти використанню ядерної зброї”, – зазначила колишня канцлерка.
“Ми не повинні бути паралізовані страхом, але ми також повинні визнати, що Росія є найбільшою або, поряд із США, однією з двох найбільших ядерних держав у світі, – сказала вона. – Цей потенціал лякає”.
Меркель, яка нещодавно опублікувала свої мемуари під назвою “Свобода”, каже, що робила все від неї залежне, щоб забезпечити мирну співпрацю з Росією.
Путін розпочав своє повномасштабне вторгнення в Україну лише через кілька місяців після того, як вона пішла з посади.
Це спонукало до ретельного перегляду в Європі енергетичної політики, дипломатії з Росією, а також міграційної політики, яка стала нормою за правління Меркель.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Ангелу Меркель вважали однією з небагатьох західних лідерів, які могли б вплинути на президента Росії Володимира ПутінаПід керівництвом Меркель Німеччина та її енергоємні великі промислові підприємства стали залежними від Москви. Країна побудувала два газопроводи, напряму пов’язані з Росією.
Президент Зеленський називав дешевий газ геополітичним інструментом Кремля.
Зберегти зв’язки з Путіним
Меркель заявила BBC, що у неї було два мотиви щодо трубопроводів: інтереси німецького бізнесу, а також підтримка мирних зв’язків з Росією.
Інші члени ЄС і НАТО зі Східної Європи категорично не погодилися з нею.
Польський депутат Радослав Фогель заявив, що німецькі газові гроші наповнили військову скарбницю Росії та використовувалися для фінансування вторгнення в Україну.
Своєю чергою, Меркель наполягає, що вона намагалася стримати напади Росії на Україну за допомогою дипломатії та переговорів, які, як вона визнає, зрештою провалилися.
Колишня канцлерка зазначає, що нова ера у відносинах Європи з Росією, “на жаль”, почалася після повномасштабного вторгнення в Україну.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Президент США Дональд Трамп різко розкритикував Меркель за будівництво двох газопроводів із РосієюЗдавалося, що Ангела Меркель ставила свою країну та її економічні інтереси на перше місце, коли йшлося про купівлю російських енергоресурсів або під час кризи єврозони, коли південні країни ЄС звинуватили її в тому, що вона притиснула їх заходами жорсткої економії, щоб врятувати німецькі банки та підприємства.
Але навіть вдома, в Німеччині, її тепер звинувачують у тому, що вона просто “керувала” послідовними кризами та не вміла провести далекосяжні та, можливо, болючі реформи, щоб забезпечити майбутнє своєї країни та ЄС.
За часів Ангели Меркель Німеччина стала залежати не тільки від Росії в енергетичних питаннях, але й від Китаю та США в торгівлі. Ці рішення не витримали випробування часом.
Дональд Трамп, який повернеться до Білого дому в січні, погрожує запровадити мита на імпорт.
Що може порадити Меркель теперішнім лідерам щодо взаємодії з американським президентом?
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Трамп звинуватив інші країни НАТО в недосягненні своїх оборонних цілей і пригрозив митами на експорт з ЄС, особливо на німецькі автомобілі“Насправді важливо знати свої пріоритети, чітко їх представляти та не боятися, тому що Дональд Трамп може бути дуже прямолінійним”, – каже вона.
“Він висловлюється дуже чітко. І якщо ви це робите те саме, відчувається певна взаємна повага. У будь-якому випадку таким був мій досвід”, – додає колишня канцлерка.
Але європейські лідери, які стикаються зі США, Китаєм і Росією, мають свої побоювання – мабуть, більші, ніж за часів Ангели Меркель.
Економіка млява, виборці незадоволені, традиційна політика під тиском ультраправих і крайніх лівих.
Китай і Росія налаштовані більш агресивно, а Захід на світовій арені слабшає.
На Близькому Сході та в Європі тривають війни, а Дональд Трамп виглядає менш зацікавленим у зміцненні європейської безпеки.
Можливо, тому Ангела Меркель каже, що сьогодні, коли світові лідери, яких вона добре знає, телефонують їй за порадою, вона з радістю відповідає.
Але коли я запитую, чи не сумує вона за такою владою та політикою, вона швидко відповідає: “Ні, зовсім ні”.
Підписуйтеся на нас у соцмережах