Вівторок, 26 Листопада, 2024
Головна Без категорії Чи дійсно українці масово повертаються в окупацію і звідки цифра 150 тисяч

Чи дійсно українці масово повертаються в окупацію і звідки цифра 150 тисяч

30
0

Джерело: www.bbc.com

Автор фото, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Підпис до фото, Точних даних, скільки людей повернулося в окупацію, немає. На фото – Маріуполь, 2022 рік

  • Author, Діана Куришко
  • Role, ВВС Україна
  • 51 хвилин(и) тому

“Ви брешете”, – так в офісі президента 25 листопада вустами Ірини Верещук відреагували на слова депутата пропрезидентської фракції про 150 тисяч людей, які нібито повернулися в окупацію.

24 листопада заступник голови фракції “Слуга народу” Максим Ткаченко в інтерв’ю державній агенції “Укрінформ” заявив, що саме стільки українців повернулися на окуповані території, бо “держава зволікає з допомогою” для внутрішніх переселенців.

Це викликало бурхливі обговорення в українському медіапросторі і заперечення з офісу президента, які дуже емоційно та розлого озвучила заступниця Андрія Єрмака Ірина Верещук. Саме вона там відповідає за цей напрямок і раніше керувала профільним міністерством.

Вже наступного після свого скандального інтерв’ю Ткаченко від своїх слів відмовився, назвавши їх “емоційним припущенням”.

Скільки насправді людей повернулося на окуповані території, звідки взялась цифра 150 тисяч, чи можливо взагалі порахувати цю кількість і чому люди їдуть, розбиралась ВВС Україна.

Звідки взялась цифра у 150 тисяч

Ткаченко не вперше озвучує настільки масштабні цифри повернення українців до окупації. Але таку реакцію на свої слова отримав вперше. Депутат очолює робочу групу Тимчасової спеціальної комісії з питань житла для ВПО, тому часто коментує у ЗМІ проблеми переселенців.

Влітку 2024 року він заявляв, що через труднощі з житлом та працевлаштуванням 130 тисяч ВПО були змушені повернутися до окупації чи у зону бойових дій.

У листопаді 2024 без уточнень, звідки у нього ці дані, він повідомив, що на окуповані території повернулося вже 150 тисяч.

З різницею в один день схожі цифри озвучив і ексрадник мера Маріуполя Петро Андрющенко виданню Kyiv Post, зазначаючи, що серед причин такого переїзду є скасування виплат ВПО у 2 тис. грн.

За словами Андрющенка, свої дані вони з колегами вивели з кількості українців, які за останні роки заїхали до Росії через аеропорт Шереметьєво. Щоб туди потрапити, за даними видання і Андрющенка, українці виїздять до країн ЄС, а звідти летять до Москви.

Співрозмовники ВВС в офісі президента розповіли, що з самого ранку 25 листопада розбиралися в ситуації, звідки взялись подібні заяви, адже жодної достовірної статистики щодо цього не може бути в принципі.

В ОП припускали, що, скоріше за все, цифри пішли саме від колишнього радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, який зараз ні з ким не координує свої дії.

Автор фото, Укрінформ

Підпис до фото, Максим Ткаченко займається питаннями переселенців у Раді Ткаченко у своєму скандальному інтерв’ю говорив, що 150 тисяч переселенців виїхали в окупацію (з них 70 тисяч – у Маріуполь), бо не отримали належної допомоги від держави — “ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи”.

“Таких даних немає. Це було моє необґрунтоване та емоційне припущення”, – змінив він свою позицію після скандалу.

Ірина Верещук усі ці розмови по сотні тисяч людей, які їдуть, гаряче заперечує.

“Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть в російську окупацію через відсутність 2-3 тисяч гривень на місяць державної допомоги”, – заявила Ірина Верещук і назвала слова Ткаченка брехнею і “хайпом заради гучних заголовків”.

За її словами, все, що держава обіцяла переселенцям, вона робить, просто не вистачає ресурсу.

Скільки насправді повернулося в окупацію

До цифри, озвученої Ткаченком у 150 тис. людей, є дуже багато питань – звідки ці дані, за який період, зазначає Лідія Куземська, соціологиня, яка досліджує вимушену міграцію українців до Росії.

“Відкритих даних про те, скільки людей повернулося, немає. Тим цифрам, які публікує місцева окупаційна влада, ми довіряти не можемо”, – зазначає вчена.

За її словами, є дослідження, які показують лише окремі тенденції. Наприклад, опитування Міжнародної організації з міграції, проведене на прикордонному пункті у Латвії у 2023 році, свідчить, що 49% українців, які в’їжджали до Росії з ЄС, мали намір повернутися до України (на окуповані її території); 29% їхали до Росії або через Росію на окуповані території для короткотривалого візиту; 20% не знали, на скільки часу залишатимуться в Росії або на окупованих територіях.

Автор фото, REX/Shutterstock

Підпис до фото, У поруйнований війною Маріуполь теж повертаються люди. До війни тут жило близько 500 тис. людей. Зараз в рази менше. Архівне фото, 2022 рік “Ми точно знаємо, що люди виїжджають з окупації і знаємо, що є невеликий потік людей, які повертаються. Кількість людей, які тимчасово виїжджали на територію Росії і повертаються на окуповані території, також невідома”,- говорить Лідія Куземська.

За її словами, можна припустити, чому саме зараз цей потік міг би збільшитися. У 2023 році президент РФ Володимир Путін підписав указ, згідно з яким люди без російського громадянства можуть проживати зі своїми документами, з українським паспортами, на окупованих територіях лише до 31 грудня 2024 року. Після цього вони зобов’язані звернутися за посвідкою на проживання, інакше за певних обставин їх можуть депортувати.

“Всі документи на нерухомість, авто мають бути перереєстровані у російських реєстрах. Якщо люди хочуть зберегти своє майно, ми можемо припустити, що вона може повернутися на окуповану територію, щоб отримати паспорт, продати своє майно і виїхати. Ми знаємо, що люди повертаються у Маріуполь, але це не масове явище. Точно не йдеться про сотні тисяч людей”, – говорить вчена.

У жовтні 2024 року російська влада повідомила, що через Шереметьєво до Росії намагалися в’їхати 107 тисяч жителів України, а пропустили лише 83 тисячі. Однак, за який період стільки людей приїхало, там не уточнили.

За словами соціологині, ці дані про 80 тис. з Шереметьєва можна наводити, але перевірити їх не можна, як і дізнатися, скільки з цих людей залишились в Росії чи на окупованих нею територіях, а скільки повернулися назад.

Соціологиня наводить дані ще одного опитування, проведеного Міжнародною організацією з міграції серед внутрішніх переселенців України у 2024 році. Згідно з ним, 88% переселенців не планують нікуди переїжджати протягом наступних трьох місяців, а 70% не планують змінювати місце проживання і протягом більш ніж три місяці.

“Не змогли і повернулися”

ВВС поговорило з кількома людьми, друзі і знайомі яких повернулися до окупації. Самі вони говорити про свій від’їзд відмовилися.

Киянка Олена (ім’я змінено), має знайомих пенсійного віку, які повернулися на окуповану частину Донеччини. У 2022 році вони з великим труднощами звідти виїхали. У 2024 повернулися.

“Подруга змогла вмовити своїх батьків виїхати, але не змогла втримати тут. Це старші люди, які не змогли змиритися з тим, щоб жити в орендованому чужому житлі і покинути те, на яке працювали десятиліттями. Тим паче, що оренду сплачували діти. Це величезний біль і для моєї подруги, і для мене”, – говорить Олена.

“Знаю людей, які з усіх сил намагалися тут якось влаштуватися, знайти роботу. Але грошей вистачало лише на їжу. Вони старалися витягнути це все. Вони не проросійські, але все одно поїхали назад”, – говорить жінка.

Олена говорить, що не може зрозуміти такий вибір, але і засуджувати його не може.

Автор фото, REX/Shutterstock

Підпис до фото, Архівне фото. Маріуполь, 2022 рік “Хтось не хотів бути тягарем для інших. Не справився фінансово. Є різні історії. Це дуже різні досвіди. Узагальнювати їх не можна. Те, що ВПО часом дуже важко знайти себе – це правда. Іноді від відчаю люди повертаються”, – каже жінка.

Світлана родом з міста на півдні України. Туди після початку вторгнення у 2022 році переїхало багато переселенців з Херсона, Маріуполя та інших тоді окупованих українських міст та сіл. Її родина допомагала багатьом переселенцям. Вона знає сімейну пару з дітьми, які, здавалося влаштувалися тут, знайшли роботу, діти пішли в школу, але нещодавно вони повернулися у Маріуполь.

“Для мене це було дуже несподіване рішення. Я думала, що у них тут все гаразд. Але вони переїхали навіть попри те, що їхню квартиру у Маріуполі було зруйновано. Але там залишився бізнес. Утім у соцмережах їхня донька пише проросійські дописи, де звинувачує Україну у тому, що людям зараз важко жити через вимкнення світла та обстріли”, – говорить Світлана.

“Порахувати українців, що повернулися в окупацію, складно. Але чи це означає, що нам можна закривати очі на цю проблему? Дієвої допомоги переселенцям немає, виплати багатьом скасували, житла теж недостатньо – це все реалії виживання ВПО в Україні зараз”, – говорить журналіст Андрій Дехтяренко, який очолює луганський суспільно-політичний тижневик “Реальна газета”. Тут багато матеріалів присвячено проблемам ВПО.

На його думку, серед причин виїзду – скасування державою виплат ВПО, а ще страхи зимувати в українських містах, на зйомних квартирах, через ризики блекаутів і бомбардувань. Можливо тому, багато з тих, у кого залишилися квартири в окупації, вирішили поїхати туди, щоб якось перечекати цю зиму.

Чат Шереметьєво

Галина (ім’я змінено) родом з Сєвєродонецька. Вона має кількох знайомих, які повернулися до цього зруйнованого міста через московський аеропорт Шереметьєво. Галина показала ВВС чат у вайбері, де люди обговорюють маршрути повернення на окуповані Росією території.

Зараз аеропорт Шереметьєво – це єдине вікно для українців, які хочуть в’їхати до Росії.

Росія нещодавно закрила останній наземний перехід в Україну – між Сумською і Курськими областями. Перед цим закрили пункт в’їзду через Латвію. Українці спочатку добираються до Білорусі, звідти сідають на літак до Москви. У Шереметьєво всі громадяни України проходять фільтрацію, яку російські чиновники називають невеликою перевіркою.

“Як нам розповідали тільки там проходить фільтрація – перевірка, кого пустить до Росії, а кого ні. Когось тримають кілька днів, а когось тиждень. Запитують, що люди про “СВО”, кому належать окуповані території. Дивляться телефони, перевіряють багаж. Багатьох розвертають і не пускають до Росії”, – розповідає Галина.

У чаті в вайбері, де є близько 10 тис. людей, вони діляться порадами, як краще дістатися до Мінська, як легше пройти перевірки.

Автор фото, viber

Підпис до фото, У чатах люди обмінюються інформацією про те, як краще їхати до РосіїАнжеліна, яка повернулася до окупованого Донецька, щоб продати майно, в інтерв’ю виданню Kyiv Post розповідала, що її в Шереметьєво тримали на підлозі в маленькій кімнаті 27 годин.

Російський державний канал “Россия 1” розповідав, як через цей пункт пропуску не пускали людей, бо у них знайшли татуювання з Будановим та дані про донати ЗСУ.

Попри спроби українців повернутися до окупації, їх там не чекають, говорить Павло Лисянський, правозахисник, директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки.

За його оцінками, вʼїзд в РФ і на окуповані території України росіяни забороняють 80-90% громадянам України і при цьому ставлять заборону вʼїзду мінімум на пʼять років.

“Наразі, в окупованих територіях України йде масова конфіскація нерухомості місцевих мешканців, це десятки тисяч квартир, а в планах окупантів конфіскувати понад 300 000 обʼєктів нерухомості”, – розповідає правозахисник.

Він говорить про репресії проти місцевого населення.

“Повернення громадян України на окуповані території не входить у плани окупантів, їм не потрібні там люди, які мають історичну памʼять… зараз на окуповані території завозять багато громадян РФ різного етносу”, – зазначає Павло Лисянський.

Підписуйтеся на нас у соцмережах




реклама у Нововолинськ