Субота, 14 Грудня, 2024
Головна Без категорії “Мене били ногами семеро поліцейських”. Чи йде Грузія білоруським шляхом

“Мене били ногами семеро поліцейських”. Чи йде Грузія білоруським шляхом

28
0

Джерело: www.bbc.com

“Мене били ногами семеро поліцейських”. Чи йде Грузія білоруським шляхом

Автор фото, Zviad Maisashvili

Підпис до фото, Звіад Маїсашвілі у шпиталі. Це фото стало одним із символів грузинського протесту

  • Author, Ніна Ахметелі
  • Role, ВВС, Тбілісі
  • 52 хвилин(и) тому

У Грузії, яка отримала рік тому статус країни-кандидата на вступ до Євросоюзу, два тижні вирують масштабні протести прихильників європейської інтеграції. Відповіддю влади на акції стали безпрецедентні за своїми масштабами силові розгони та жорсткі затримання сотень демонстрантів.

За словами аналітиків, методи грузинської влади нагадують придушення протестів і репресії в Росії та Білорусі, але впоратися з протистоянням у звиклій до відносної свободи Грузії владі буде складніше.

Звіад Маїсашвілі – 23-річний худорлявий хлопець із волоссям до плечей – мимоволі став символом грузинських протестів і жорсткості поліції щодо демонстрантів.

Шокуючі кадри його побиття з’явилися у соціальних мережах рано вранці 30 листопада.

На них видно групу поліцейських у касках і чорній формі, імовірно спецназівців. Один із них штовхає Звіада, другий завдає йому удару в обличчя ногою. У кадрі видно молоду дівчину. Вона у відчаї щось кричить, судячи з жестикуляції – кличе на допомогу і відганяє третього поліцейського, який все ж таки встигає завдати протестувальнику ще одного сильного удару ногою в лице, після чого той уже не рухається, мабуть, знепритомнівши. Поліцейські не надали йому допомоги і просто пішли.

Автор фото, Screenshot/Teona Chalidze

Підпис до фото, Кадри побиття Маїсашвілі шокували Грузію та в рази збільшили кількість протестувальниківСам Звіад майже не пам’ятає те, що відбувається на кадрах. За його словами, він швидко відключився, але пам’ятає, що крикнув, щоби його не били.

Він каже, що пішов на демонстрацію на другий день протестів, що спалахнули в Грузії – щоб, як і сотні тисяч співгромадян, виступити проти обраного владою курсу.

Нова хвиля масових протестів розпочалася 28 листопада у відповідь на рішення уряду відкласти переговори щодо вступу до ЄС до 2028 року.

“Головна причина протесту в тому, що наша влада – російська, вони намагаються зробити нашу країну схожою на Росію, намагаються, щоб ми стали країною, подібною, наприклад, Білорусі. Ми протестуємо саме проти цього. Ми хочемо жити в європейській демократичній країні, де держава не чинить насильство над людьми”, – каже він.

Звіад згадує, що того дня спецназ відтіснив протестувальників спершу з бокових вулиць біля будівлі парламенту, а потім і з території перед парламентом – за допомогою водометів і перцевого спрею, а також затримування людей.

До світанку почався жорсткіший розгін демонстрантів, що залишалися на проспекті. Звіад згадує, що поліцейські переслідували і били їх. Спершу він пішов до станції метро, ​​але потім повернувся, щоб знайти брата.

“За секунди переді мною з’явився поліцейський, який мене вдарив, після чого я впав. Це побачив мій брат, який пішов мені на допомогу, але його теж ударили, збивши з ніг. Коли я вже впав, били, як мінімум, напевно, семеро поліцейських”, – згадує Звіад.

На кадрах видно, як до нього підбігають інші протестувальники. Саме вони перенесуть його на руках в автомобіль, після чого повезуть до клініки.

Автор фото, GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

Підпис до фото, Масові протести в Грузії не вщухають з кінця листопада, коли уряд оголосив про припинення переговорів щодо вступу країни до ЄС“Коридор” для журналістів

Александре Кешелашвілі, журналіст видання “Публіка”, опинився в лікарні в першу ніч протестів. Його побили, а потім він ще близько двох годин провів у центральній будівлі МВС.

Він згадує, що стояв на розі біля будівлі парламенту, коли група поліцейських під час спроби затримати одного з протестувальників зайнялася і ним.

“Я кричав, що я журналіст, на що вони відповіли матом. Щойно вони мене затягли за кордон, мене почали бити”, – згадує він.

В Александре було дві фотокамери і знак “преса”, тому поліцейські знали, що він журналіст, але, за його словами, це викликало ще більш агресивну реакцію. Поліцейські по черзі завдавали йому ударів – здебільшого по голові та обличчю. Він припускає, що його провели по “коридору”, буквально крізь стрій.

“Спочатку мене били близько п’яти-шести людей із двох сторін. Потім вони поступово ніби передавали мене назад, завдаючи ударів. У мене вже йшла кров, два-три рази я впав, після чого вони мене били вже ногами”, – каже він.

В якийсь момент він знепритомнів, а коли прийшов до тями, йому завдали ще одного удару ногою в обличчя. Потім його передали патрульній поліції, одягли кайданки і перевезли до будівлі МВС разом із двома побитими затриманими. Один із них періодично непритомнів.

“Там [у будівлі МВС] я досить довго сидів ось так, у наручниках. Мені було вже дуже важко, я не міг зупинити кров”, – каже він.

Кешелашвілі перевезли у клініку і того ж дня зробили операцію – його ніс був зламаний у кількох місцях. Камери, які в нього відібрали, досі не повернули.

Автор фото, Aziz Karimov/Getty

Підпис до фото, За даними “Медіаомбудсмена”, від дій силовиків постраждали понад 70 журналістів та операторів, які висвітлюють акції на підтримку європейської інтеграціїЗагалом, за даними організації “Медіаомбудсмен”, від дій силовиків постраждали понад 70 журналістів та операторів, які висвітлюють акції на підтримку європейської інтеграції.

Журналіста телеканалу “Формула” Гурама Рогава безпосередньо під час його прямого ефіру вдарив у голову спецназівець.

Його доправили до лікарні з переломами лицьових кісток та дуги шийного хребця, повідомило агентство “Інтерпресньюс”.

Жертвами поліції ставали навіть випадкові перехожі.

В організації “Партнерство за права людини” розповіли, що на людину, яка просто йшла додому, напали силовики в масках. Вони, мабуть, ховалися у житловому будинку та вирішили, що вона є учасником акції.

Ще один постраждалий залишається у реанімації. Йому, за припущенням близьких, в голову потрапила капсула від сльозогінного газу, який спецназ застосовував проти протестувальників.

“Куди ти ідеш, Грузіє?”

Насильство поліції щодо демонстрантів у рази збільшило кількість протестувальників не тільки у Тбілісі, але і в інших містах Грузії.

На площі у парламенту, де відбуваються протести, мерія столиці почала встановлювати новорічну ялинку. На підготовленій для ялинки конструкції під вечір демонстранти розвішують фотографії побитих протестувальників.

У МВС Грузії самих протестувальників звинувачують у насильстві стосовно поліцейських. Міністерство наполягає, що мітинги набули насильницького характеру та агресивні групи людей використовували піротехніку та запальну суміш, а також були озброєні різними предметами, зокрема залізними та дерев’яними кийками. У результаті, кажуть у МВС, постраждали понад 150 співробітників відомства.

“У процесі акцій у результаті нападів з боку насильницьких груп майже всім постраждалим поліцейським знадобилася невідкладна медична допомога, а багатьом навіть хірургічне втручання. У більшості співробітників поліції різні види опіків, переломи, травми в області голови та обличчя”, – заявив на брифінгу заступник міністра внутрішніх справ Олександр Дарахвелідзе.

Автор фото, Jerome Gilles/NurPhoto

Підпис до фото, У МВС кажуть, що постраждали 150 поліцейських. Кількість постраждалих від дій поліції демонстрантів не називаютьЗа адміністративні правопорушення затримали близько 400 протестувальників. Понад 30 затриманим загрожують тривалі тюремні терміни за кримінальними статтями.

Попри кадри побиття демонстрантів, що не чинили жодного опору, і розповіді самих постраждалих, жодного з поліцейських до відповідальності не притягнули. Точну кількість постраждалих демонстрантів у МВС теж не називають.

За словами Народного захисника (омбудсмена) Грузії Левана Іоселіані, МВС приймало рішення про розгін усієї акції замість того, щоб адресно вживати заходів щодо невеликої групи протестувальників, які порушують закон.

Із 337 затриманих та постраждалих учасників акції, яких відвідали представники Народного захисника, 225 осіб заявили про неналежне поводження з ними, а у 157 осіб були видимі травми.

У спеціальній слідчій службі, яка розслідує злочини чиновників, отримали понад 300 повідомлень на гарячу лінію про порушення прав як протестувальників, так і співробітників ЗМІ.

У службі кажуть, що ведуть слідство за статтями про перевищення службових повноважень і незаконне перешкоджання роботі журналіста, а також розслідують напад невідомих на знімальну групу телеканалу “Пірвелі ТБ”.

Напади були також на членів “Коаліції за зміни” та актора Георгія Махарадзе. Патрульна поліція, за словами журналістки Макі Чіхладзе, перебувала біля місця нападу, але не відреагувала на нього.

“Неприпустимо, щоб банди головорізів нападали та ранили представників преси та інших людей. Вони сказали нам, що поліція перебувала лише за кілька метрів і не втручалася. Куди ти ідеш, Грузіє?” – написав у Х посол Німеччини Пітер Фішер після того, як він і ще сім акредитованих у Грузії послів відвідали в лікарні постраждалих журналістку та оператора.

Тітушки по-грузинськи

Опоненти уряду впевнені, що група невідомих діяла за завданням влади. Нападу на знімальну групу “Пірвелі ТБ” передував напад на журналіста “Публіки”. За інформацією видання, на місці були щонайменше двоє поліцейських, які не стали затримувати нападників і дали їм сховатися.

У соціальних мережах таких нападників, які іноді навіть мають зброю, почали називати “тітушками”. За аналогією з найманцями влади під час протестів в Україні, які били мітингарів.

Але заступник міністра внутрішніх справ Александр Дарахвелідзе вважає, що поліція відреагувала адекватно і поліцейські фізично не могли перешкодити нападникам.

“Коли здійснює насильство група, одна людина нічого не може зробити, тому він (поліцейський) викликав відповідні підрозділи, розпочали розслідування та ведуться слідчі дії”, – цитує видання “Публіка” заступника міністра.

У партії влади “Грузинська мрія” заявили, що напад на знімальну групу “Пірвелі”, можливо, влаштували самі опоненти влади – “для картинки” – або ж незадоволені протестами місцеві жителі.

“МВС в цілому діяло за стандартами вищими, ніж американські та європейські [відомства], і саме так рівно за п’ять днів у нашій країні припинили спробу “майдану”. Звичайно, було кілька інцидентів, які викликають жаль, у зв’язку з чим розпочали розслідування”, – заявив прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе.

За його словами, опозиція, яку він називає “партією війни”, влаштувала “невелику імітацію” цієї війни на центральному проспекті.

“Білоруський сценарій” для Грузії?

Автор фото, Jerome Gilles/NurPhoto

Підпис до фото, Методи грузинської влади, за словами політологів, нагадують репресії в БілорусіОстанні кілька днів мітинги біля парламенту проходили відносно спокійно, але кожного дня надходять повідомлення про нові арешти та затримання у зв’язку з акціями.

Протестувальники і постраждалі говорять про безпрецедентну для Грузії жорстокість поліції і проводять паралелі між чинною владою та режимами в Росії та Білорусі.

За словами грузинських політологів, ці порівняння не позбавлені підстав, хоча впоратися з протестами в Грузії владі буде важче.

“У Лукашенка була інша стартова позиція. Там уже був авторитарний режим, і принципово нового йому нічого не треба було вигадувати. Тут ми маємо досить непопулярну владу, яка зараз хоче почати по-справжньому закручувати гайки. Робити це в суспільстві, де звикли до певного рівня свободи, складніше”, – каже політолог Гіа Нодіа.

За його словами, насильство, схоже, сьогодні є єдиним інструментом в арсеналі влади, оскільки відставка якогось високопосадовця вже не заспокоїть протести.

“Вперше демонстранти вимагають практично відходу режиму, а не просто конкретної поступки. Тому владу поставили ​​до стіни, і вона вважає, що у неї немає іншого виходу, крім насильства, і його потрібно застосовувати широко і так, щоб залякати якомога більше людей. Проблема для влади в тому, що у протестів немає керівників, однієї голови, яку можна відсікти”, – каже він.

За словами Нодіа, реакція на парламентські вибори 26 жовтня, які не визнали опозиційні партії та президентка Грузії, судячи з усього, заспокоїла владу.

Протести з вимогою нових виборів проходили майже щодня, але за своїми масштабами вони були набагато скромнішими за весняні демонстрації проти “закону про іноагентів” (про “прозорість іноземного впливу”).

“Відсутність активного та масового протесту після виборів заспокоїла [засновника та голову “Грузинської мрії” Бідзину] Іванішвілі. Він вирішив, що цей етап минув, протести будуть, але їх можна повністю ігнорувати”, – каже Нодіа.

Автор фото, VANO SHLAMOV/AFP

Підпис до фото, За словами прем’єра Іраклія Кобахідзе, у Грузії успішно припинили спробу “майдану”Грузинська влада не могла не передбачити реакцію, яку викличе заява Кобахідзе, вважає дослідник конституційного права з інституту Gnomon Wise при Університеті Грузії Давид Зеделашвілі. На його думку, вони навмисно пішли на ескалацію – можливо, для нейтралізації ризиків, які вони бачать для себе в суспільстві.

“На горизонтальному рівні, серед еліт режиму в Іванішвілі загроз немає, – каже Зеделашвілі. – Єдина загроза втрати консолідованої, персоналістської влади Іванішвілі походить знизу, з протистояння в суспільстві”.

При цьому ескалація – ризикований для влади крок, який, за словами політолога, поки що не можна назвати успішним.

“Якщо протистояння досягне певного рівня масовості, режим не зможе функціонувати і розпадеться. Цей ризик [для влади] не знятий. З іншого боку, тріщин усередині режиму, які незворотно призведуть до його розпаду, поки що теж немає”, – каже він.

Грузія набула статусу кандидата в члени Євросоюзу у грудні 2023 року, але процес вступу країни до ЕС де-факто припинили ще влітку цього року, невдовзі після ухвалення “закону про іноагентів”.

У Єврокомісії вже попередили, що нещодавні репресивні заходи грузинської влади також не залишаться без наслідків для відносин країни з ЄС.

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу розглянуть це питання на зустрічі 16 грудня.

Про додаткові санкції попереджають і у Вашингтоні. Держдеп США висловив солідарність із народом Грузії, закликавши партію влади відмовитися від “репресивної тактики” у спробах заглушити критиків.

У Грузії, згідно з опитуваннями, близько 70-80% населення стабільно підтримує вступ країни до Євросоюзу.

Відповідно до конституції країни, органи влади зобов’язані вживати всіх заходів для забезпечення повної інтеграції країни в ЄС та НАТО.

Звіад Маїсашвілі три дні лежав у лікарні з переломом носа та струсом мозку. Проте він каже, що знову готовий повернутися на вулиці, коли одужає.

“Ці дії [поліції] тільки згуртували людей, а ті кадри зі мною тільки надали мені сили і впевненості у тому, що все буде добре, тому що я відчуваю підтримку людей, – говорить він. – Думаю, заряд протесту зростає, і чим більше влада намагатиметься перетворити нас на країну, схожу на Росію і Білорусь, тим сильнішим буде опір”.




реклама у Нововолинськ