“«Відповідати акценту Трампа». Зеленський змінює свою риторику щодо потенційних переговорів із Росією — WP 23 грудня, 13:58 Поділитися: Дональд Трамп і Володимир Зеленський під час зустрічі в Парижі, 7 грудня 2024 року (Фото: Офіс президента України) Президент України Володимир Зеленський останніми тижнями сигналізує про більшу готовність до потенційних переговорів про припинення війни, і це серйозне зрушення для українського”, — повідомляє: ua.news
Дональд Трамп і Володимир Зеленський під час зустрічі в Парижі, 7 грудня 2024 року (Фото: Офіс президента України)
Президент України Володимир Зеленський останніми тижнями сигналізує про більшу готовність до потенційних переговорів про припинення війни, і це серйозне зрушення для українського лідера, який клявся битися за кожну п’ядь землі своєї країни.
Про це в понеділок, 23 грудня, пише The Washington Post, вказуючи, що обрання Дональда Трампа президентом США і реалії на фронті, мабуть, підштовхують Зеленського до столу переговорів.
Меседжі Зеленського були обережними, йдеться в публікації, і в них не йшлося прямо про готовність Києва до територіальних чи інших поступок. Але якщо раніше український лідер говорив, що переговори можливі тільки після того, як Росія виведе свої війська, тепер він акцентує на необхідності довгострокової безпеки, а не на негайному поверненні територій.
«Зміну риторики Зеленського — те, що помітили українські та західні офіційні особи, — імовірно, можна пояснити погіршенням ситуації на лінії фронту і приходом адміністрації США, яка поставила під сумнів майбутню безпекову допомогу Києву», — пише WP.
Журналісти зазначають, що на останніх зустрічах із Дональдом Трампом та європейськими лідерами Зеленський здебільшого зосередився на «міцному мирі» для України. Головним пріоритетом є запрошення до НАТО та інші гарантій безпеки, таких як можлива присутність західних миротворців для запобігання російським атакам у майбутньому.
На думку високопосадовців та аналітиків, зміна тону Зеленського, ймовірно, є спробою більше відповідати акценту Трампа на припиненні конфлікту. Так, колишній посол США в Росії і політолог Майкл Макфол зазначив, що адміністрація Зеленського «розуміє, що за Трампа ситуація зміниться».
Зі свого боку дипломати НАТО заявили, що запрошення України до Альянсу залишається віддаленою перспективою через побоювання і політичну невизначеність серед країн-членів військово-політичного блоку. Водночас в Альянсі розуміють, що Зеленський не може відмовитися від вимог західних гарантій безпеки.
Співрозмовники видання також висловили сумніви, що російський диктатор Володимир Путін готовий до перемовин, допоки його війська мають успіхи на фронті, незважаючи на великі втрати.
Деякі чиновники припускають, що Зеленський розумно підстраховується і сподівається, що його «більш поступлива позиція приверне до нього Білий дім Трампа і залишить відкритим для надання більшої підтримки обороні України», якщо Путін відкине переговори.
У публікації наголошується, що високопоставлений український чиновник заявив про те, що вони «починають вірити», що війна дійсно може закінчитися наступного року, оскільки після обрання Трампа розмови про мирну угоду активізувалися. Водночас співрозмовник WP сказав, що не думає, що можна дійти будь-якої угоди з Путіним.
Перспективи переговорів Трампа і Путіна — що відомо
20 листопада агентство Reuters написало, що російський диктатор Володимир Путін готовий обговорювати з Дональдом Трампом угоду про припинення вогню в Україні, але відкидає будь-які значні територіальні поступки і наполягає на тому, щоб Київ відмовився від амбіцій вступити в НАТО.
19 грудня Путін заявляв, що чотири роки не спілкувався з Трампом, готовий до контактів і зустрічі з ним, але не знає, коли це може статися.
Він також стверджував, що країна-агресор нібито завжди готова до «переговорів» і до «компромісів» щодо України. До цього він давав зрозуміти, що не погодиться на заморожування війни.
20 грудня видання The Washington Post писало, що Трамп у 2025 році зустрінеться з Путіним. Однак аналітики вважають, що надій на мирну угоду мало з огляду на максималістську позицію Путіна і побоювання Трампа виглядати слабким, якщо він піде на поступки РФ.
22 грудня Трамп заявив про плани зустрітися з Путіним.
«Одна з речей, яку я хочу зробити, і швидко, і президент Путін сказав, що хоче зустрітися зі мною якомога швидше. Тож ми чекатимемо на це, ми маємо покласти край цій війні», — сказав Трамп під час публічного виступу у Феніксі (Аризона).
У Кремлі ж вирішили запевнити, що «жодних реальних імпульсів для організації зустрічі Путіна і Трампа поки що не було».